(Slovensky) Čo sme sa pýtali kandidátov na primátora Žiliny?

Sorry, this entry is only available in Slovensky.

Tagged as: , , , , , , , , , , , ,

6 Comments

 1. Priznám sa dopredu, že na diskusii som nebol, no i tak by som sa rád vyjadril. Môj názor je, že v komunálnych voľbách hľadáme schopného manažéra a nie riaditeľa kultúrnej inštitúcie. Z tohto pohľadu je váha kritéria “vzťah kandidáta ku kultúre” veľmi málo významná - i keď samozrejme uznávam, že pre kultúrnu obec je to naopak. Myslím si, že je oveľa dôležitejšie, aby zvolený primátor mal okolo seba odborníkov, keďže sám nemôže všetkému rozumieť na profesionálnej úrovni. A hlavne, aby sa kultúrne inštitúcie spadajúce pod mesto obsadzovali férovým spôsobom a nie na základe politickej príslušnosti, keď už pred výberovým konaním je akoby náhodou známy víťaz.

 2. Dobrý deň, vďaka za názor. Odpovedali ste si sám a presne - pre kultúrnu obec (ale aj pre divákov, ktorí túto kultúrnu obec a jej akcie navštevujú) sú osoba primátora a jej vzťah ku kultúre veľmi dôležité. Samozrejme, že ju nebude riadiť sám, na to by mal mať odborníkov (aj to bola jedna z otázok, ktoré sme kandidátom položili v stredu), ale vytvára atmosféru, prostredie a podmienky, v ktorých sa kultúre môže dariť alebo naopak. Samozrejme sa to týka aj výberu riaditeľov inštitúcií zriaďovaných mestom samotným, týka sa grantového programu atď. Aj preto bola diskusia v stredu dosť dôležitá, myslím, že najmä medzi riadkami sa dalo čo-to vyčítať zo zamerania jednotlivých uchádzačov o radnicu. Kultúra je tiež vemi široká oblasť - aj preto je dôležité vedieť dopredu, pre koho sú dôležitejšie pamiatky, pre koho folklór, pre koho živá kultúra…kto ju viac chápe ako vzdelávanie, kto zase ako reprezentáciu mesta. A samozrejme ide aj o peniaze - koľko ten-ktorý kandidát bude ochotný z mestského rozpočtu ukrojiť, či si vie predstaviť aj iné zdroje. Debata v stredu nebola ani tak o umení samotnom (keď už, tak viac o vlastných preferenciách v tejto oblasti), ale skôr o manažmente a riadení a víziách - a to je vec, ktoré by každý budúci primátor mal mať. Z diskusie bude aj videozáznam, práve ho striháme a môžete si ho pozrieť, aj keď ste na diskusii neboli. Majte sa!
  Marek Adamov

 3. pozdravujem.
  s tvrdenim, ze primator ma byt obklopeny odbornikmi, sa nemozem inak ako stotoznit. musim vsak reagovat na (v sucasnosti prilis rozsirene) presvedcenie, ze ide o post, kde sa hlada schopny manazer. ide o funkciu vo verejnej sprave, ktoru ma zastavat clovek zbehly (aj ked ide o \"nepopularne\" slovo) v politike (a to v najsirsom vyzname slova).
  Kamil Mihalov

 4. Tak na tejto diskusii som sa zúčastnila a svoj názov som uviedla k článku, ktorý vyšiel na http://www.sme.sk, región Žilina. Tiež si myslím, že mesto potrebuje hlavne skúseného manažéra, hlavne v tomto období, keď mu hrozí nútená správa a topí sa v dlhoch. Iba ak by sme mali byť hrdí na to prvenstvo, že sme najzadĺženejšie mesto na Slovensku. Myslím si, že kultúra je potrebná, no z nej sa \"nenajeme\". Pre mesto je najdôležitejšie sa finančne zastabilizovať a \"nabrať dych\". A k tomu je veľmi potrebný zdravý rozum a manažérske skúsenosti.

 5. Zdravím Ingrid, váš názor (bohužiaľ aj väčšinový), že z kultúry sa nenajeme, patrí podľa minulosti. Platí len v prípade, ak sa pozeráte na to priamo cez výdavky z verejných zdrojov. Keď už ale zaráte celkový benefit, ktorým sa celý kultúrny sektor (súčasné umenie, kultúrne dedičstvo, kreatívny priemysel) podieľa na ekonomike mesta či krajiny alebo HDP, zistíte, že nemôžete tento prínos opomínať. Koľko pracovných miest kultúra vytvára? Koľko peňazí jej návštevníci minú v súvislosti? Koľko turistov motivuje k návšteve? Akým spôsobom zvyšuje vzdelanosť? Koľkými nápadmi, výrobkami či produktami prispieva do priemyslu a obchodu? A to sa môžeme baviť aj o médiách a audiovizuálnom priemysle. Je to veľmi široká oblasť, prepojená rovnako so všetkým ako všetky ostatné oblasti sú prepojené s kultúrou. Len si to stačí uvedomiť a uvidíme, že aj v kultúre a práve v kultúre máme veľkú rezervu. Aj ekonomickú. Rovnako ako vo vzdelávaní - uznáte asi, že bez kvalitného vzdelania je problém nájsť si dobrú prácu. Rovnako ako s nevzdelanosťou je to aj s nekultúrnosťou - je to bariéra ekonomického (a samozrejme aj spoločenského) rozvoja a blahobytu.
  Okrem toho samozrejme je množstvo dôležitejších vecí v živote (dúfam, že nemáte \\"najedenie sa\\" ako prioritu ani vo vašom živote), v ktorých sa bez kultúry nepohneme - hodnoty a schopnosti etické, estetické, komunikačné, … Závisí od nej to, ako sa správame k sebe a druhým, to, ako si pamätáme našu históriu i ako plánujeme našu budúcnosť, to, ako architekti (ktorí sú tiež aktérmi kultúry) kreslia naše domy a mestá, to, aký máme obraz (moderne imidž) vonku, to, ako kreatívne riešime situácie v našich osobných i pracovných životoch. A dalo by sa vo vymenovávaní pokračovať. Predstavte si len, čo by ste robili, keby už nikdy kvôli šetreniu (ktoré navrhujete) nevyšla žiadna knižka. Čo by ste čítali? Čo by ste boli bez čítania? A bez akejkoľvek myšlienky, ktorou vás ovplyvnila replika v nejakom divadelnom predstavení či obľúbenom filme? Na čom by ste sa smiali, keby nebol humor? Kam by chodili vaše deti a kam by ste išli vy vo vašom voľnom čase?
  Vždy sa budem snažiť bojovať proti takémuto zjednodušovaniu a marginalizovaniu kultúry. Na mnohých medzinárodných fórach (nie len tých kultúrnych) sa spomína dôležitosť kultúry ako centrálneho záujmu a my tu stále riešime, či vôbec má zmysel o nej diskutovať v rámci predvolebnej kampane. To je smutné a máme čo dobiehať. Diskusia s kandidátmi na primátora na Stanici bol dobrý začiatok a budeme pokračovať aj s víťazom. Čím kultúrnejší to bude človek, tým skôr sa podaria výsledky - aj ekonomické.
  Srdečne pozdravujem a ďakujem za všetky komentáre a kritiky, diskusia je podnetná! Marek Adamov

 6. Zaujímavá diskusia, držím palce aby sa nezvrhla do oblasti výberu medzi kultúrnosťou a naplnenými žalúdkami.
  Myslím, že vyspelosť /kultúry, society, národa, štátu/ je daná najmä tým, že si uvedomuje možnosť byť sýty a kultúrny súčasne - to sa predsa nevylučuje.
  Je scestné dávať tieto dve kategórie striktne oproti sebe a rovnako scestné je podmieňovať ich navzájom. V dobe plných nákupných stredísk a akožezúriacej krízy je to scestné dvakrát, najmä keď galérie často /s biedou, ale predsa/ zapĺňajú nie práve tí finančne a statkami najmajetnejší.
  Kultúra nemusí byť postavená na nekonečných výdavkoch - myslím, že projekt Záriečie to dokazuje viac ako úspešne.
  Takže zopakujem tie palce.
  Hore, samozrejme .O)

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics