Nora Skuta: Cage full of Music
klavírny recitál
streda 10. 4. 2013, 19.00

Nora SkutaMinulý rok si hudobný svet pripomínal 100. výročie narodenia amerického skladateľa Johna Cagea (1912 – 1992). Spomienkou na tohto výnimočného autora budú jeho Sonáty a interlúdiá pre preparovaný klavír (1946 – 1948), ktoré zaznejú v podaní klavírnej umelkyne Nory Škutovej. Renomovaný britský kritik prestížneho BBC Music Magazine Roger Thomas zaradil nahrávku tohto kultového diela v jej interpretácii pre label Hevhetia do knihy 1001 Classical CDs you must hear, before you die.

Program:

John Cage (1912—1992) – Sonáty a interlúdiá pre preparovaný klavír (1946—1948)

„Cageova transformácia ‚obyčajného‛ klavíra na exotický ‚orchestrion‛, dokonalé kompozičné využitie jeho možností a interpretačná precíznosť i skvelá muzikalita sa prepojili a vytvorili večer plný hviezdnych hudobných okamihov.”

P. Katina (recenzia na recitál N. Škutovej v rámci Konvergencií v Košiciach, In: Hudobný život 7-8/2012)


Po toľkých rokoch, čo Sonáty a interlúdiá hrám na rôznych miestach, sa vo fáze preparácie klavíra vždy dostaví pocit, akoby som bola opäť na začiatku. Vypreparujem, potom ladím, posúvam predmety, mením ich … Sonáty a interlúdiá sú pre mňa dielom, ktoré pôsobí nadčasovo, podobne ako Bachove Goldbergove variácie. Pri ich počúvaní sa osvieži myseľ, duša sa prečistí a upokojí. Napriek rôznorodosti jednotlivých krátkych skladieb dielo pôsobí ucelene a má ťažko opísateľný meditatívny účinok.

Nora Skuta


Nora Skuta je vyhľadávanou interpretkou v oblasti súčasnej hudby. Zúčastnila sa na mnohých unikátnych projektoch, pravidelne vystupuje na stredoeurópskych medzinárodných festivaloch (Melos Ethos, Večery novej hudby - Bratislava, Konvergencie, Grenzenlos - Berlin, Contrasts - Lvov, Varšavská hudobná jeseň, Wien Modern, Aspekte, stART – Salzburg … ) Komorné hranie predstavuje dominantnú časť jej umeleckého profilu, spolupracovala s mnohými významnými osobnosťami, skladateľmi, interpretmi hudby 20. storočia (Beth Griffith, Sigune von Osten, Marianne Schroeder, Zygmunt Krauze, Johannes Kalitzke, Sofia Gubaidulina, L. Andriessen, Amadinda percussion group atď.). Bola spoluzakladateľkou súboru Opera aperta ensemble, spolupracuje so súborom pre súčasnú hudbu VENI a Österreichishes ensemble für Neue Musik, sporadicky vystupuje v klavírnom duu so svojím manželom, Mikim Skutom. Má bohatý repertoár aj v klasicko-romantickej literatúre. Sólisticky vystupovala s domácimi a českými symfonickými a komornými orchestrami. V duových formáciách hráva najčastejšie s violončelom alebo huslami, pravidelnými domácimi partnermi sú J. Lupták, E. Prochác, G. Demeterová z Českej republiky, vystupovala však s Robertom Cohenom, Xavierom Phillipsom, László Fenyö, Barnabás Kelemen, V. Mendelssohnom… Premiérovo uviedla mnoho skladieb, jej diskografia obsahuje zväčša komorné nahrávky a profily slovenských skladateľov.

Jej sólový album: John Cage – Sonáty a interlúdiá pre preparovaný klavír (Hevhetia, 2005) je v domácich aj zahraničných odborných kruhoch vysoko hodnotený. V Londýne bolo v januári 2007 CD vybraté do vychádzajúcej knihy renomovaného kritika BBC Music Magazine, Rogera Thomasa: 1001 Classical CDs You Must Hear, Before You Die. Budúci rok chystá sólové CD – Olivier Messiaen: Vingt regards sur l´Enfant Jesus.

Hudobný životCyklus komorných koncertov mediálne podporuje mesačník Hudobný život.

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 041 - 56 23 564

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics