Zuzana Niederdorfer-Paulechová
klavírny recitál
streda 12. 6. 2013, 19.00

pianoPred letným koncertným zaháľaním Vás pozývame ešte na jedno vystúpenie v rámci cyklu klavírnych recitálov na Stanici. Vypočujeme si umelkyňu, ktorá v súčasnosti okrem Banskej Bystrice (kde je profesorkou klavírnej hry na Akadémií umení ) pôsobí aj v rakúskom Grazi (ako hosťujúca profesorka na tamojšej Kunstuniversität) – Zuzanu Niederdorfer-Paulechovú.

V oblasti klavírneho interpretačného umenia dlhodobo reprezentuje špičku, teší sa jednej z najaktívnejších „kariér“ výkonnej umelkyne a z jej nedávnych významných príspevkov k našej hudobnej kultúre treba spomenúť nahrávku rozsiahleho cyklu Obrázky zo Slovenska od Eugena Suchoňa pre Hudobné centrum.

Vypočujeme si Beethovena inak ako majstra veľkej formy, Janáčka inak ako autora opery, Albéniza inak ako Španiela, pri ktorom nám ako prvá napadne gitara a Schumanna inak ako skladateľa klavírnych cyklov.

Program:

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Šesť variácií F dur pre klavír op. 34

Leoš Janáčekk (1854 – 1928): Klavírna sonáta 1. X. 1905 („Z ulice“)
Předtucha (Con Moto)
Smrt (Adagio)

Isaac Albéniz (1860 – 1909): Legenda Asturias, Triana zo suity Iberia

Robert Schumann (1810 – 1856): Sonata fis mol op. 11
Introduzione, Un poco Adagio, Allegro vivace
Aria
Scherzo e Intermezzo, Allegrissimo
Finale, Allegro un poco Maestoso

Zuzana Niederdorfer - PaulechováZuzana Niederdorfer - Paulechová

Študovala klavír na Konzervatóriu v Bratislave v triede prof. Pappovej a kompozíciu pod vedením prof. Pospíšila. V štúdiu ďalej pokračovala na VŠMU v Bratislave u Prof. Toperczera a Prof. Starostu. V rokoch 1985 – 87 bola štipendistkou Slovenského hudobného fondu, kedy študovala u Prof. Lapšanského a medzi rokmi 1990 – 93 pokračovala ako doktorandka na VŠMU v triede Prof. Černeckej. Taktiež mala príležitosťspolupracovať s Prof. Nosovom z Moskovského konzervatória a v rámci interpretačných kurzov s Prof. Sebökom a s Prof. Zemplényim.

Je držiteľkou mnohých domácich a medzinárodných ocenení. Pravidelne koncertuje doma aj v zahraničí. Spolupracuje s domácimi a zahraničnými symfonickými orchestrami, so sólistami (Juraj Čižmarovič, Eugen Prochác, Jozef Podhoranský) a tiež v klavírnom duu s Mariánom Lapšanským či s manželom Ottom Niederdorferom. Vystúpila na viacerých domácich a zahraničných festivaloch. Viedla majstrovské kurzy v USA, Fínsku, Taliansku,  Litve, Islande, Poľsku a na Slovensku. Bola členkou porôt na viacerých medzinárodných a domácich klavírnych súťažiach.

Už šesť rokov organizuje na pôde Akadémie umení v Banskej Bystrici medzinárodný festival ,,Forum per tasti“, v rámci ktorého o. i. prebiehajú aj medzinárodné klavírne kurzy, národná aj medzinárodná klavírna súťaž.

Pedagogicky pôsobila viac ako 20 rokov na VŠMU v Bratislave a ako vedúca katedry a prodekanka na FMU Akadémie umení v Banskej Bystrici. V súčasnosti je riadnou profesorkou klavírnej hry na Akadémii umení v Banskej Bystrici a pôsobí tiež na Kunstuniversität Graz ako hosťujúca profesorka klavírnej hry.

Hudobný životCyklus komorných koncertov mediálne podporuje mesačník Hudobný život.

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606

Tagged as: , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics