Miki Skuta
klavírny recitál
streda 13. 6. 2012, 19.00

Miki SkutaPo Františkovi Perglerovi a Daniele Varínskej uvádzame už tretí z cyklu recitálov popredných slovenských klavírnych interpretov. Tentokrát v podaní „polyžánorvého“ klaviristu, známeho o. i. ako skvelého pop či jazz hráča. V dramaturgii ponúka dielo, po ktorom by ste v rámci koncertného života u nás – s veľkou pravdepodobnosťou veľmi dlho ak nie márne – pátrali. Na Stanici si vypočujete naživo, čo všetko Beethovenov génius dokázal narobiť s „dobovým valčíčkom“.

Variácie rovnako ako sonáty patria k frekventovaným hudobným formám. O podobe „kolosu“ však hovoríme iba v ojedinelých prípadoch (napr. pri tzv. Goldbergových variáciach J. S. Bacha) a tzv. Diabelliho variácie k nim jednoznačne patria. Ide o približne hodinový sled výsledkov kompozičného majstrovstva, ktoré musí prehovárať jednak k ušiam bez štipky hudobného vzdelania ako aj nadchýnať milovníkov analýzy hudobného diela.

Nie je náhoda, že nemecký ekvivalent Veränderungen má bližšie k premenám, metamorfózam,transformáciám. Beethoven s témou narába do miery, pri ktorej sa nedá vyhnúť asociácii s prírodou (prírodnými vedami?) - vždy len tušíme prítomnosť spoločného základu v nevyčerpateľnom množstve jeho reprezentácií.

Program
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): 33 Veränderungen über einen Walzer von Diabelli, op. 120 (33 variácií na Diabelliho valčík, op. 120)

Miki Skuta je jedným z našich najpoprednejších klavírnych interpretov. Vyštudoval klavírnu hru na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiu pokračoval na VŠMU a jeden rok aj v Paríži. Svoj záujem delí medzi jazzovú a klasickú hudbu. Spolupracoval s mnohými renomovanými hudobníkmi oboch žánrov (napr. Benjaminom Schmidom, Didierom Lockwoodom, Markom Feldmanom a ďalšími), vystupoval ako sólista alebo člen rôznych súborov, má za sebou množstvo nahrávok. S manželkou Norou Skutovou založili klavírne duo, ktoré sa už od svojho vzniku v roku 1996 zameriava na uvádzanie diel 20. storočia.

Hudobný životCyklus klavírnych recitálov mediálne podporil mesačník Hudobný život.


Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics