Trans Europe Halles meeting v Lipsku

dusica_na_tehu

Pozdravujeme všetkých v Žiline a doma z nemeckého Lipska!
Marek, Dušan, Hapčo, Ints

… a ďalších 120 pracovníkov nezávislých kultúrnych centier z celej Európy, ktoré sú združené v sieti Trans Europe Halles. V Lipsku sídli jedno z nich - Moritzbastei - a hosťuje v poradí už 70-te stretnutie networku, témou ktorého je “Umenie-Kultúra-Biznis”. Aj preto, že Moritzbastei je v podstate jeden veľký hudobný klub, kde sa hrajú koncerty a parties a kde všetky príjmy pochádzajú zo vstupného a prevádzky barov či občasných prenájmov zaujímavých podzemných priestorov bývalej bašty zo 16.storočia súkromným firmám na eventy. Moritzbastei nedostáva ani euro z mestského či iného rozpočtu a napriek tomu funguje ako typická nezisková organizácia - zarobené peniaze sú len cieľom na podporu kultúry a prevádzkovanie klubu. Samozrejme umelecky veľmi vzdialené miesto od Stanice, ale to nevadí, pretože v Trans Europe Halles nejde ani tak o umeleckú výmenu medzi členmi, ale skôr spoluprácu a zdieľanie know-how z manažovania, financovania, organizovania nezávislej kultúry v rôznych krajinách Európy. A tu je Moritzbastei zaujímavým príkladom - v sedemdesiatych rokov 20. storočia celé priestory bašty doslova “vykopalo” spod zeme tridsaťtisíc študentov miestnej univerzity, aby založili priestor, kde sa môžu stretávať a zabávať. Trvalo im to 8 rokov a odpracovali 150.000 dobrovoľníckych hodín (už by sme mali tridsať S2-ek postavených vedľa Stanice).

Program výročnej konferencie (stretnutie TEH sa koná dvakrát v roku, vždy na inom mieste - na jar bolo v Budapešti v A38, pred rokom na Stanici v Žiline) zahŕňa rôzne pracovné stretnutia, workshopy (vždy iné k téme), samozrejme večer je kultúrny program, ale najpodstatnejšou časťou sú osobné stretnutia medzi účastníkmi mítingu. Tam sa pripravujú projekty a aktivity, vymieňajú skúsenosti, získavajú nápady. Pripravuje sa aj nový veľký projekt výmeny a vzdelávania ľudí, ktorí pracujú v nezávislých centrách, ktorý nadviaže na doterajší Changing Room projekt. A novým členom siete zo Slovenska sa v Lipsku stala bratislavská A4-ka a tak sme už traja, okrem Stanice aj košická Tabačka Kulturfabrik.

V prílohe umelecko-dokumentárny fotoreport z Lipska od DušanaD a ak vás dianie v networku TEH zaujíma viac, klikajte na www.teh.net.

Za podporu nášho členstva v networku Trans Europe Halles a za podporu cestovných a iných nákladov spojených s cestovaním na mítingy TEH, vrátane tohto konkrétneho v Lipsku, ďakujeme Ministerstvu kultúry SR.
mksr_logo_web

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics