Máj v Žiline postavili v júli
výsledky workshopu Medzicentrum II
Vonku sa teplota šplhá k 33 stupňom a na Hlinkovom námestí stojí máj. Má kmeň z plastového kanalizačného potrubia a na vrcholci umelý vianočný stromček. Výtvarníčka Alžbeta Lišková ponúkla balíček priemyselného mája, ktorý si každá dievka prakticky rozbalí a vztýči, keď pocíti potrebu záujmu o seba.
Dielo spolu s ďalšími vzniklo v rámci medzinárodného workshopu študentov výtvarných vysokých škôl (AVU Praha, TU Košice, AKU Banská Bystrica, VŠVU Bratislava), ktorý hosťuje Stanica od minulého týždňa pod vedením Niny Šoskovej, Ivany Slávikovej a Evy Masarykovej. Vo štvrtok 14. júla 2011 bola spoločná vernisáž a prechádzka mestom, keďže väčšina diel bola inštalovaná vo verejnom priestore a vznikla preň. Začalo sa na nádvorí Považskej galérie umenie a pokračovali sme peši mestom smerom na Stanicu. Mnohé z diel mali povolenie len nakrátko, takže zostáva už len popis, čo sa vlastne urobilo.
Výmysly od výmyslu sveta? Formy a tvary súčasného umenia sa rôznia a pripúšťajú široké možnosti. Na graffiti steny, obkolesujúce Stanicu, pribudlo sgrafito, starou renesančnou technikou realizovaná freska od Veroniky Neumanovej. Andrea Štrbová prezentovala video zo svojej akcie nasvecovania historických i menej historických budov Mariánskeho námestia. Vtipne poukazála na potrebu ich rekonštrukcie. Zrkadlo architektonickému kompozitu mesta nastavila aj Táňa Rjabininová v blízkosti OC Mirage na doske z polámaných kúskov zrkadiel.
Na diela ste mohli naraziť na nečakaných miestach, neboli len sochami a maľbami, ale napríklad aj zvukovou inštaláciou. Akýmsi „karaoke“ bolo dielo Mareka Hlaváča v priestore baru Stanice - dva mikrofóny, cez ktoré ste mohli vysielať svoje zmutované vyjadrenia do celého priestoru. Otáčajúcich sa 19 smeroviek s názvami galérií Mareka Galbavého boli ako public-artový kritický projekt na Hlinkovom námestí.
Michal Machciník a Marek Cina vystavili v PGU svoju Reexpozíciu nájdených dobových fotografií slovenskej krajiny, života, architektúry za podpory Považského múzea v Žiline. Retro obrázky dali do súčasného kontextu a oprášili význam už nechceného, zabudnutého. Dizajnové presahy Mareka Cinu sú zväčšeninami koláčov smerom k nábytku či interiérovému dizajnu, ktorému nechýba zmysel pre humor - jeden ešte stále stojí v záhrade Stanice. JPLT Válka pracoval v PGU s prchavými materiálmi, sypal vápno, označoval bielou lepiacou páskou. V galérii vytváril pôdorys Stanice a na Stanici pôdorys galérie ako chýbajúceho elementu v tom-ktorom prostredí.
K výsledkom workshopu patrí aj plávajúci ostrov Juraja Hladíka, ktorý nájdeme, keď nás horúce letné počasie zavedie k zatopenej bani v Nezbudskej Lúčke. Mladý autor hovorí: „Od detstva som túžil mať svoj ostrov vo vzdialenej cudzej zemi.“ Jeho rozmerný objekt pláva na vodnej hladine, je nadľahčovaný prázdnymi sudmi a je vyhotovený z ekologického materiálu polyurea za sponzorského prispenia firmy Športstav. Nová technológia umožňuje povrch „ostrova“ celkom zatrávniť.
Workshop bol druhým ročníkom projektu Medzicentrum, ktorý prepája kultúrne centrá na železničných staniciach. Prvý ročník prebehol na stanici Banská St a nica Contemporary v Banskej Štiavnici. Tento rok sa projekt realizoval v spolupráci so Stanicou, Mestom Žilina, Považskou galériou umenia, Považským múzeom v Žiline a firmou Športstav. A vďaka finančnej podpore z grantového systému Ministerstva kultúry SR.