Čo hovoria diváci na predstavenie Elegancia kvantového králika

Predstavenie Elegancia kvantového králika zoskupenia Neskorý zber nevšedne prepája súčasný tanec s kvantovými teóriami. Ak sa vám táto kombinácia zdá podivuhodná alebo nemožná, prečítajte si niekoľko postrehov divákov z predchádzajúcich uvedení a možno vás presvedčia, že nemusí byť vôbec náročná. Dokonca sa môže zapáčiť aj vašim deťom. Pozývame vás na príjemný experiment dvoch tanečníkov, Daniela Račeka a Anny Sedláčkovej, vo štvrtok 19. januára o 19.00, na Stanici Žilina-Záriečie.
Foto: Vlado Holina
Duncan Centre, Praha, 12. 4. 2016
“Je skvělý nápad skrze pohyb demonstrovat procesy, které nevidíme. Děkuji, konečně jsem pochopila fyziku… Moc se mi líbí vaše souhra a vzájemné doplňování ať už na jevišti nebo při výuce. Užívala jsem si vaši civilnost v první části, plynulé a nenucené přechody z pohybu do slova a naopak, to že jste z obyčejného chystání rekvizit či scény, udělali součást hry, to že sebe sama ani kvantovou fyziku neberete smrtelně vážně;) třeba autíčka a auta byla jedinečná no a vlasy ;o) a také přesnost a jasnost vašich pohybů. Nic nebylo navíc, vše přesně zapadalo na místo. Nu a na druhou část bych se vydržela dívat daleko déle.”

Karolína, pohyb. a hlas. pedagóg

Štúdio 12, Bratislava, 6. 4. 2016
Haiku pre kvantovú fyziku
Fotón je mýtus
dotyk - nedotyk dvoch dlaní
vtelenie duší

I. K., Kunsthistorička

Štúdio 12, Bratislava, edícia pre deti, 30. 9. 2016
“Niektoré javy alebo aj fyzikálne javy sú nám tak samozrejmé, že sa ich ani len nepokúšame pochopiť. Samozrejme výnimkou je búrlivé obdobie, kedy sa začína na škole s fyzikou. Moje deti chodia do kresťanskej školy a tam ich učia často krát dogmy. Avšak príde na lámanie chleba v 6 ročníku a to je podstata vecí, teda fyzika. Ja som bola po predstavení Elegancia kvantového králika tak nadšená, že by som, a to aj som, odporučila predstavenie rodičom s deťmi. Samozrejme je rozdiel v obsahu - obsah pre dospelých, obsah pre deti. Niekedy som nerozumela teórii, doslova som bola stratená, ale ako náhle ste to zatancovali, tak som pochopila :-)
Čo sa týka detí - Bartolomej sa vytešoval z autíčok - vôbec neviem, ako to vnímal, ale bol pokojný skoro celý čas, sledoval vás. Boriskovi sa veľmi páčila časť keď ste medzi kužele kopali pomyselnú loptu a zrážali sa ako neutróny s protónmi. Terezka vo veku 12 rokov si všímala ako vyzeráte a čo máte oblečené :-) a povedala, že sa jej páčili kostýmy. Keď som sa opýtala a ako predstavenie, tak mi povedala, že sa nudila… AAALE ja musím povedať, že ten útlm možno nuda je zapríčinený priestorom!!!! som o tom presvedčená. Lebo hrať pre deti v tme je utlmujúce. Preto by sa mi hodilo predstavenie do svetlejších priestorov…. Skvelý nápad popísať tancom, telom javy ako hustota, priestor, frekvencia, vlnová dĺžka… Chcela by som vás preto povzbudiť bádať, možno aj jednoduchšie teoretické definície alebo javy a tak sa priblížiť deťom. Ale pre dospeláka zaujímavá téma. Užila som si vás.
Nech sa predstavenie hráva!”

Katarína, tanečnica, choreografka, matka
Foto: Vlado Holina
“Kvantová fyzika. Hm…nie, veľa mi to nehovorilo. Ale pri vašom predstavení som sa začala zaujímať. Pri sledovaní vášho predstavenia som sa cítila byť súčasťou pokusu, ako pozorovateľ. Dvaja v “sivom” začali experimentovať a ja som sledovala. Moje vnútro sa stalo prostredníctvom zraku súčasťou. Pozorovala som vás, detského diváka, vaše telá, váš pohyb, vaše slová, hudbu a scénu. Pohltilo ma to, aj tak rozrušilo. Rozrušilo asi preto, že som nečakala toľko detí v hľadisku a čakala som, čo príde. Nooo, fakt ma prekvapili. Musím to spomenúť, lebo akoby boli súčasťou vášho predstavenia, experimentovania. Keby mi to niekto povedal pred predstavením, tak neviem. Fyzika a deti!? Parádne spojenie. Myslím si, že aj oni boli dôkazom toho, že vaše “experimentovanie” bolo naozajstné a prítomné . Absolútne reagovali na vaše podnety, dôverovali vám na sto percent. Hru so svetlom prijali ako super nápad. Ako si povedala Anka, ako vedci, je to jasne. Vždy ma prekvapia. Tá dôvera, dôverovať sebe, deťom, okoliu… Čarovné slovo tá dôvera. Rozmýšľam nad ním…
Pozorovala som ďalej…
Prišli dôležité informácie… Ďakujem, boli pre mňa veľmi dôležité. Vlnenie, vibrácia, fotóny, elektróny, častice, priame dráhy, oblé dráhy… aj som sa niečo naučila, aj som si niečo odniesla do mojej “reality”, potom som si niečo o tom doma čítala. No, motivovali ste ma. Hudbu som vnímala ako absolútnu súčasť, ani raz mi nevadila, alebo rušila môj zážitok.
Cítila som tu kvantitu, takú naplnenosť informáciami, vaším zaplnením priestoru, pohybom, proste taký “plný balíček”… ale radosť pozerať na KVALITU vášho pohybového slovníka. Ako rybky vo vode. Vaše telá sa pre mňa pohybujú harmonicky, samostatne aj spoločne, na veľmi vysokej technickej úrovni. A sú kraaaasne! Zaujímavá kombinácia - sivý kostým, vaše telo. Pre mňa obraz niečoho živého a neživého. Ako v prírode. Super! Pozorovalo sa mi teda dobre. Podľa mňa aj Einstein by sa veľmi tešil.”

Anka, tanečnica, herečka, matka

Tagged as: , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics