Jeden svet
festival dokumentárnych filmov o ľudských právach
štvrtok – sobota, 29. – 31. 1. 2015

Navždy chuligánFilmový festival, ktorý dokumentuje, pozoruje, ukazuje, poukazuje, učí a trochu aj mení svet. Počas troch dní vám ponúkne aktuálne témy investigatívnej žurnalistiky, témy neustále pretriasané, ale aj tie, o ktorých ste nevedeli, či nechcete vedieť, ale dotýkajú sa vás. Filmy, ktoré vás nenechajú na pokoji. Festival s obsahom.

25 rokov po… sa nebudeme primárne venovať pádu komunizmu, ale budeme riešiť tému s týmto dejinným skokom spätú – slobodu. Nejde len o slobodu prejavu, stretávania sa, ale aj voľby života. Hlavne popri urputnom boji za tradičnú rodinu, ktorý bude počas nášho festivalu vrcholiť, sa ukazuje, že sloboda voľby je stále otázna a rozdielne chápaná v rôznych komunitách. Pretože sloboda značí aj slobodu obmedzovať slobodu. Zameriame sa na chýbajúcu, prekypujúcu či nevyužitú slobodu života v komunite, slobodu nekonečného čerpania prírodných zdrojov, súčasné geopolitické konflikty, ktorá obmedzujú slobodu poznania, života, slobodu tvorby, ale aj slobodu práce.

Festival sa bude opäť odohrávať na viacerých miestach Žiliny, uskutočnia sa dve diskusie, prednášky, queer párty, špeciáne programy pre rodiny s deťmi a najmä budeme servírovať množstvo nových informácií.

Prehliadku pripravujeme v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození.

www.jedensvet.sk

Vstupné:
Permanentka: 8,00 / 6,00 € (dospelí / študenti)
Jeden blok: 2,00 €
Vstup na diskusiu Lokálna mena živec je voľný.

29. 1., štvrtok

Mráz žihlavu nespáli16.00 Mráz žihlavu nespáli - Dean Puckett / Veľká Británia/ 2013 / 89 min / české tit. / trailer
Režisér Dean Puckett opustil na tri roky bežný spôsob života, aby mohol natočiť svoj dokument. Stal sa členom komunity, ktorá si uprostred Londýna vytvorila mikrokozmos s vlastnými pravidlami – tzv. ekodedinu. Jej obyvatelia tu aj napriek nevôli developera, ktorému pozemok patrí, zažívajú pocit pospolitosti a slobody. Rovnakú hŕstku aktivistov sledujeme pri demonštráciách proti britskej vojenskej intervencii v Afganistane. Ich protestnou metódou je opäť okupácia verejného priestoru. Prostredníctvom režiséra ako priameho účastníka týchto udalostí možno vidieť, koľko úsilia stojí presadiť vlastnú víziu komunitného života.

Lokálna mena živec18.00 diskusia Lokálna mena živec
Zaujala vás myšlienka vlastnej meny vo vašom meste? Lokálna mena živec funguje od apríla 2014 v dvoch mestách – Bratislave a vo Zvolene. Tím Živice spolu s ekonómom Národnej banky, finančným právnikom, audítormi, účtovníkmi a študentmi Sokratovho inštitútu pripravoval jej zavedenie takmer rok a nazbierané skúsenosti odovzdáva ďalej vo forme diskusných večerov. Okrem debaty s hlavnými aktérmi uvidíte aj krátky dokument z priebehu projektu a dostanete Lokálne noviny a bulletin so zhrnutými skúsenosťami. Organizuje mimovládna nezisková organizácia Živica.

Projekt Príroda20.00 Projekt Príroda - David Bond / Veľká Británia / 2013 / 78 min / české tit. / trailer
Britský filmár David Bond sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho deti milujú televíziu a tablety viac než prechádzky v lese a hry vonku. Štítia sa blata a boja sa liezť po stromoch, podobne ako ich vrstovníci. David sa preto rozhodne pomocou prepracovanej reklamnej kampane zmeniť zažité stereotypy u detí a prístup ich rodičov. Stane sa marketingovým riaditeľom projektu „Príroda“. Prizve na pomoc svetových expertov z oboru PR, reklamy a tím kreatívcov, ktorí majú za úlohu vytvoriť atraktívny návrh kampane. Na rozdiel od komerčných nadnárodných firiem síce nemá vysoký rozpočet, zato ušľachtilý zámer – dostať deti von. Viac o kampani: www.projectwildthing.com.

Ako žijeme – krátky film o energii+ Ako žijeme – krátky film o energii – Bankwatch / 15 min / 2013
Dokument sleduje predné línie energetických projektov roztrúsených po celej Európe. Z uhoľnej bane v Srbsku do bruselských zasadačiek, od waleských demonštrantov do gruzínskeho televízneho štúdia, film skúma, ako sa geograficky mení spôsob, ako vnímame energiu.

Podozrivá čokoládaEkocentrum Lesopark, Univerzitná 2 (pri Paľovej búde)
18.00 Podozrivá čokoláda - Miki Mistrati / Dánsko / 2012 / 45 min. / české tit. / trailer
V roku 2010 natočil dánsky režisér Miki Mistrati znepokojujúci dokument „Dark side of Chocolate - Odvrátená strana čokolády“. Odhalil v ňom šokujúce pracovné praktiky na kakaových plantážach na Pobreží slonoviny, pri ktorých boli na otrockú prácu zneužívané deti, mnohokrát pašované z iných chudobných krajín Afriky. Film vzbudil búrlivé reakcie. Veľkovýrobcovia čokolády pod tlakom konzumentov prisľúbili učiniť nápravu. Ktoré z mediálne prezentovaných projektov, kladúcich si za cieľ zlepšenie situácie miestnych komunít, boli naozaj prospešné a ktoré boli len klamstvá a prázdne sľuby? Mistrati sa pokúša odpovedať na tieto otázky vo svojom novom investigatívnom dokumente a výsledky jeho práce sú nemenej šokujúce.

Kde sa vyrába Apple+ Kde sa vyrába Apple - Anne Poiret / Francúzsko / 2013 / 54 min / české tit. / trailer
Pokiaľ vlastníte niektorý z produktov firmy Apple, mohlo by vás zaujímať, ako bol vyrobený. Najväčším dodávateľom montujúcim elektroniku pre Apple, ale aj pre Samsung, Nokiu a ďalšie spoločnosti, je tchajwanská firma Foxconn. Vlastní obrovské továrne v Číne. V roku 2010 pritiahla firma pozornosť médií, keď vyšla najavo séria samovrážd ich zamestnancov. Tamojšie pracovné podmienky a ponižovanie nevydržia ani motivovaní Číňania, prichádzajúci za zárobkom z chudobných oblastí. Úrady sa snažia kritiku umlčať, Foxconn je pre čínsku ekonomiku příliš dôležitý. Dostať sa do uzavretého areálu, do mesta v meste, je prakticky nemožné.

30. 1., piatok

Putinove hry16.00 Putinove hry - Alexander Gentelev / D, AT, Izrael / 2013 / 90 min / české tit. / trailer
Medaily sú rozdané, rekordy pokorené a víťazstvá vybojované. Kto je ale skutočným víťazom a kto porazeným? Zimné olympijské hry v Soči 2014 zostanú navždy zapísané ako kontroverzný projekt ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý by sa nikdy nezrealizoval bez jeho utkvelej predstavy. Sen o svetovom sviatku športu sa síce premenil na skutočnosť, ale za akú cenu? Všadeprítomná korupcia, vyvlastňovanie súkromných majetkov, násilné vysťahovávanie obyvateľov, nevratné dopady na životné prostredie. V investigatívnom dokumente vystupujú na povrch tie najväčšie bolesti súčasného Ruska. Pre ľudí, ktorí svojou otvorenou výpoveďou prispeli k vzniku filmu, však táto olympiáda nezostane peknou spomienkou.

FC Rwanda18.00 FC Rwanda - Joris Postema / NL / 2013 / 57 min / české tit. / trailer
Na pozadí futbalového stretnutia medzi nezmieriteľnými rivalmi – armádnym klubom ARP a populárnym ľudovým klubom Rayon Sport – sa odvíjajú príbehy, ktoré ďaleko prekračujú hranice športu. Otázka etnicity športovcov a ich fanúšikov zrazu vyviera na povrch pri kľúčovom zápase. Krvavá genocída v Rwande si vyžiadala až milión obetí. O uzmierenie medzi etnikami Hutu a Tutsi usiluje súčasný prezident Paul Kagame už dvadsať rokov. Film režiséra Jorisa Postema však ukazuje, že vládou nariadenú a vynucovanú politiku uzmierenia nie je po prežitých hrôzach ľahké prijať. Použité záznamy rozhlasového vysielania z augusta 1994 dokresľujú príbeh rozkolu, ktorý dnes prežíva generácia „detí genocídy“.

Navždy chuligán+ Navždy chuligán - Jan-Dirk Bouw / Holandsko / 2013 / 13 min / český dabing / trailer
Násilie a bitky s fanúšikmi súpera sú každodenným chlebom futbalových chuligánov. Hlavný hrdina animovanej snímky je skalný fanúšik holandského futbalového klubu. Opakovane ho zatkli za výtržnosti na futbalových zápasoch. Na štadióne s obľubou skanduje nenávistné pokriky vrátane obľúbeného nadávania súperom do „teplošov“. Sám je paradoxne homosexuál. Svoju sexuálnu orientáciu úzkostlivo tají, aby sa aj on nestal terčom útokov zo strany svojich „kamarátov“.

Viva Cuba Libre: Rap is War20.00 Viva Cuba Libre: Rap is War - Jesse Acevedo / Kuba, USA / 2013 / 60 min / české tit. / trailer
Režisér Jesse Acevedo odhaľuje divákom odvrátenú stránku života na „ostrove slobody“, ktorú v katalógoch cestovných kancelárií nenájdeme. S myšlienkou hrozby väzenia sleduje rapovú skupinu Los Aldeanos, ktorá prepožičiava svoj hlas všetkým štátom šikanovaným, neprávom stíhaným a týraným Kubáncom. Ich hudbu vláda zakazuje, ich koncerty sa konajú tajne v odľahlých častiach krajiny, sami raperi občas končia vo väzení. Ideu slobody, ktorú hudobníci šíria, ale represia zastaviť nedokáže.

Tepláreň22.00 queer párty Tepláreň
Queer párty Tepláreň bude opäť v Žiline, tentokrát v rámci spriazneného festivalu Jeden svet. V čase vrcholiacej mediálnej bitky za práva rodiny, pozývame všetkých LGBTI ľudí, ich skutočné rodiny a priateľov osláviť apoliticky politickým postojom svoje základné právo na život a zábavu. Za gramofóny sa postaví dídžejka Whyme a dídžej Vesnu. O veselú atmošku sa postarajú aj uletené dekorácie. Tešte sa na zlato a lesk, táto Tepláreň má tému: Rich bitch!

31. 1., sobota

O trhu s orgánmi16.00 O trhu s orgánmi - Ric Esther Bienstock / CAN / 2013 / 82 min / české tit. / trailer
Stovky tisíc ľudí ročne zomierajú na zlyhanie obličiek. Väčšina z nich sa v prísne regulovaných zdravotníckych systémoch skrátka nedočká darcu. Dopyt vysoko prevyšuje ponuku, a tak sa zúfalí pacienti obracajú na čierny trh, kde predávajú svoje orgány tí najchudobnejší z rozvojových krajín. Filmový štáb precestoval USA, Filipíny, Kosovo, Turecko, Izrael, Kanadu a Moldavsko, aby priniesol svedectvá darcov, pacientov, lekárov i žalobcov. Investigatívny dokument otvára debatu o etických i právnych aspektoch celosvetového obchodu s ľudskými orgánmi a kladie provokatívnu otázku: Je morálne zachrániť vlastný život na úkor kvality života niekoho iného?

Mojich posledných 150 000 cigariet18.00 Mojich posledných 150 000 cigariet - Ivo Bystřičan / ČR / 2013 / 52 min / česky / anglické tit. / trailer
Režisér Ivo Bystřičan sa na prahu tridsiatky rozhodne prestať fajčiť. Silná závislosť ho zväzuje a navyše je vydesený lekárskou správou, ktorá konštatuje, že jeho spermie ani pľúca nie sú po zhruba 150 000 vyfajčených cigaretách tak úplne v kondícii. V osobných denníkových záznamoch sa rozhodne zachytiť na kameru svoj náročný boj s abstinenčnými príznakmi. V rámci odvykacej kúry sa tiež vydá pátrať po tom, ako funguje politické a ekonomické pozadie najrozšírenejšej závislosti v Česku. Prečo s ním tabakové korporácie nechcú hovoriť a českí politici sa ku fajčeniu stavajú tak tolerantne? Je závislosť na tabaku skutočne len hlúposťou fajčiarov, alebo sa jedná o premyslený obchod s ľudskou slabosťou?

Tibet - oheň v krajine snehu19.00 Tibet - oheň v krajine snehu - Gyatso Losang, Dondhon Namling / USA / 2013 / 57 min / české tit. / trailer
Čínske represie dohnali Tibeťanov v posledných rokoch k radikálnej forme protestu – k upaľovaniu. Od roku 2009 sa upálilo už asi 120 Tibeťanov, prevažne budhistických mníchov a mníšok, ktorí týmto zúfalým aktom volali po návrate dalajlámu a nastolení slobody. Zvolená mučivá forma protestu len ilustruje beznádejnú situáciu Tibeťanov, ktorých hlasy nie sú dostatočne počuť. V reakcii na upaľovanie čínska vláda zametá stopy a trestá obete, ktoré prežili, a ich rodinných príslušníkov. Unikátne, ilegálne zhotovené zábery verejných demonštratívnych samovrážd i názory expertov prinášajú šokujúce nahliadnutie do súčasnej situácie v Tibete.

Zápisky z temnoty. Aleppo20.00 Zápisky z temnoty. Aleppo - Michal Przedlacki, Wojciech Szumowski / Poľsko / 2014 / 90 min. / české tit. / trailer
Autentické svedectvo z Aleppa. Najväčšie sýrske mesto denne sužujú boje medzi režimom Bašára al-Asada a opozičnými skupinami. Jedným z hlavných cieľov pravidelných bombových útokov sa stali civilisti. Protagonisti filmu, ktorí sa pred tromi rokmi zúčastnili nenásilných demonštrácií proti režimu, si pod ťarchou každodenného utrpenia vybrali rôzne role. Film bývalého pracovníka humanitárnej organizácie, ktorý sa do Sýrie vracia ako dokumentarista, ukazuje v tej nejsurovejšej podobe opozičných bojovníkov, členov islamistických hnutí, detských vojakov, lekárov i humanitárnych pracovníkov. Tí všetci dúfajú, že vojna raz skončí a oni sa budú môcť vrátiť do civilného života.

Tagged as: , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics