Kto páli a kto chráni archívy ŠTB?
diskusný večer Fedora Blaščáka
štvrtok 23. 10. 2014, 18.00

archívy ŠTB„Komunisti boli sadisti a asociálne živly,” napísal v roku 1992 slovenský básnik Ján Ondruš. Ani 25 rokov od pádu komunistického režimu stále nie sú spracované mnohé kľúčové príbehy, ktoré by ukázali na jednej strane odvahu obyčajných ľudí a na druhej strane krutosť a neľudské zaobchádzanie s obeťami tajnej polície.

Diskusný večer bude venovaný známym aj menej známym príbehom z archívov ŠTB. Tie prídu predstaviť bádatelia, ktorí sa desiatky rokov venujú zväzkom ŠTB. Reč bude o „tajnej” kariére Juraja Širokého, ale tiež o dodnes málo známom a tabuizovanom prípade „tragického úmrtia” (vraždy?) vysokého predstaviteľa tzv. podzemnej cirkvi na Slovensku Přemysla Coufala.

Diskutujú: Martin Slávik a Radek Schovánek (Ústav pro studium totalitních režimu, ÚSTR Praha), Miroslav Lehký (ex ÚPN, ex ÚSTR), Ľubomír Morbacher (ex ÚPN)


Martin Slávik pracoval v Aliancii Fair Play, neskôr v Ústave pamäti národa (za Jána Langoša) a dnes je vedúcim oddelenia rozvoja evidencie v českej obdobe tohto ústavu - ÚSTR.

Radek Schovánek pred novembrom 1898 pašoval z Maďarska exilové časopisy a knihy, za čo si vyslúžil pozornosť ŠTB a absolvoval niekoľko výsluchov. Od roku 1993 pracoval v Úrade pre dokumentáciu a vyšetrovanie činnosti ŠTB. Odvtedy skúma dokumenty ŠTB, dnes na pozícii bádateľa v ÚSTR.

Miroslav Lehký bol signatárom Charty 77. Angažoval sa v činnosti podzemnej univerzity. Po roku 1989 bol tajomníkom československej kancelárie Helsinskej konferencie. Neskôr pracoval ako vyšetrovateľ v Úrade pre dokumentáciu a vyšetrovanie činnosti ŠTB. Spolu s Jánom Langošom spoluzakladal ÚPN, neskôr prešiel do ÚSTR.

Ľubomír Morbacher pracoval v ÚPN, kde sa venoval téme ochrany štátnych hraníc a útekov cez “železnú oponu”.


Diskusia je súčasťou sprievodného programu k výstave Dana Perjovscheho Vybrané správy, ktorý podporila ERSTE Private Banking. Diskusiu organizujeme v rámci iniciatívy MEMORY KONTROL.

http://www.upn.gov.sk/data/pamat-naroda-00-2004/pamat-naroda-00-2004-obete.pdf
http://echo24.cz/a/iaDcP/o-cinnosti-stb-toho-porad-vime-zoufale-malo

Výstupné dobrovoľné.

Podpora Nadácia Intenda a České centrum:
Podpora České centrum a Nadácia Intenda

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics