Anthony Nikolchev (USA):
Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou
divadelné predstavenie / slovenská premiéra
štvrtok a piatok, 6. a 7. 3. 2014, 19.00

Anthony NikolchevTragédia jedného muža o komických výpredajoch, práci, samote a láske v čase krízy.

Silná výpoveď úspešného a oceňovaného herca z Los Angeles až šokujúco súčasne rozpráva o krízach dnešného človeka na osobnej, ale aj ekonomickej úrovni. Boj hlavného hrdinu medzi finančným prežitím a osobným ohodnotením sa stáva manifestom súčasného upadajúceho hospodárstva.

Hlavnou postavou príbehu je muž. Muž, ktorého život je rozdelený na dva svety. Pod zemou a nad ňou. Nad zemou je pradavačom televíznych satelitných prijímačov v predajni, kde zákazníci prichádzajú za úplne iným účelom, vďaka čomu sa nevie ubrániť pocitu, že predáva to, čo ľudia ani trochu nepotrebujú, v čase, keď nemajú takmer nič. Táto nezmyselná práca je však v jeho živote jediným kontaktom s ľuďmi. Určuje jeho miesto v spoločnosti.

Na druhej strane je svet v jeho poloprázdnom byte v podzemí, kde sa každý deň po práci ocitá sám so sebou. Samota sa však preňho v čase krízy stáva rovnako desivou a neznesiteľnou. K tomu je tam tá žena, jej smiech a kroky, ktoré vidí každý večer zo svojho malého okna v podzemí. A jeho neschopnosť nadviazať s ňou kontakt. Túžiac nájsť cestu k sebe samému a rovnako tak k druhým ľuďom, roztancováva nebezpečný valčík schizofrénie, v ktorom sa spája jeden svet s druhým a miznú rozdiely medzi naučenými gestami a frázami z práce a intímnym svetom, v ktorom by sme mali byť sami sebou.

Vďaka každodennej pracovnej rutine sa človek stáva umelým kolieskom v systéme. Ale čo sa stane, keď o ňu príde? Kde je zrazu jeho skutočná hodnota, funkcia, miesto, význam? A ako ich dosiahne, keď sa vďaka vlastným očakávaniam a zlyhaniam neustále odkláňa od cesty za vysnívanými cieľmi?

Predstavenie uvádzame v angličtine so slovenskými titulkami.

Scenár, hrá: Anthony Nikolchev
Réžia: Matej Matejka & Yuri Kordonsky

Kým Willy Loman (z drámy Smrť obchodného cestujúceho) bol tragéd, pretože jeho život nakoniec nestál za nič napriek tomu, v čo všetko veril a vykonal, nemenovaný protagonista v tejto dráme je tragéd, pretože zistil, že jeho život stojí za nič ešte skôr, ako vôbec dostal šancu urobiť alebo stať sa niečím. Je to až šokujúco súčasné. - NYtheatre.com

Predstavenie s ohromujúcou fyzikalitou. - NYtheatre.com

Nikolchevov talent ako herca aj ako scenáristu je impozantný. - NYtheatre.com

Anthony NikolchevAnthony Nikolchev - herec a scenárista. Narodil sa a pôsobí v Californii, Los Angeles. Jeho tvorba bola uvedená v Chicagu, New Yorku, Anglicku, Taliansku, Nemecku, Rusku, Amrénsku a Poľsku. Ako scenárista a divadelný kritik publikoval v časopisoch Indie Theatre Now a The St. Petersburg Theatre Jurnal, na univerzite Smolny University v St. Petersburgu hosťoval ako lektor, kde sa vyjadroval k témam ľudské právo a politické divadlo. Za svoje dve sóla (Pozri, na čo som zabudol a Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou) získal v roku 2011 a 2012 ocenenie Najlepší herec na festivale New York´s United Solo International Theatre Festival - najväčší svetový festival svojho druhu vôbec. Ocenenie Najlepší herec získal tiež na filmovom festivale Los Angeles International Underground Film Festival, za snímku Pearadise, ktorú nakrútil v spolupráci so Studiom Matejka v Poľsku. Denník Los Angeles Times nazval jeho tvorbu ako „husársky kúsok“. Písal aj pre poľský divadelný časopis Teatr. Od roku 2010 je členom fyzického divadla Studio Matejka, ktoré pod záštitou Inštitútu Grotowského vo Wroclavi založil slovenský choreograf, herec a tanečník Matej Matejka.

Vstupné v predpredaji: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti); na mieste: 7,00 / 5,00 €
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606
Rezervované vstupenky je potrebné si vyzdvihnúť najneskôr 15 minút pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade budú uvoľnené do predaja. Ďakujeme za pochopenie.

Tagged as: , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics