Farma v jeskyni: Čakáreň
divadelné predstavenie
piatok 15. 11., 18.00 a 20.00

VYPREDANÉ!

Majstrovsky a hlboko zarytý prst do rany kolektívnej (bez)pamäti.” Jana Návratová, Reflex
cakaren2

Pamäť verzus súčasnosť miesta – železničná stanica Žilina-Záriečie, z ktorej bolo počas druhej svetovej vojny deportovaní Židia zo Slovenského štátu. V čakárni ako v medzipriestore sa stretávajú náhodní cestujúci a nenáhodne sa tam vracajú mŕtvi. V banálnom vzťahovom trojuholníku sa kumuluje privátne násilie evokujúce nezahojenú historickú traumu, z ktorej stále vyrastá tichý nacionalizmus. Sme na mieste svedomia strednej Európy, kde sa za zvukov slovenského tanga stretávame s prízrakmi tých, s ktorými sme sa nerozlúčili.

“Inscenácia nahliada na tému s bolestnou až zžieravou iróniou. Takmer bez slov, ale o to prvokatívnejšie. Testuje naše národné svedomie. Jedná sa o aktuálny a v dobrom zmysle nepietny pohľad na tému,” Viliam Dočolomnský.

Pre Stanicu sviatok a divadelná udalosť roka! Zrealizovať toto predstavenie na mieste, kde vznikalo sa nám totiž podarilo po 10-tich rokoch. Ak ste zažili otvorenie Stanice Cesta do Stanice, možno si pamätáte tento fragment v priestore čakárne (dnešný bar na Stanici), ktorý bol základným impulzom.
Farma v jeskyni: Čakáreň

Od novembra 2013 sa po prvýkrát hrá predstavenie v novej hereckej zostave so Charlottou Öfverholm, švédskou performerkou známou napr. zo spolupráce s DV8 Physical Theatre.

V r. 2007 získala Čakáreň Cenu týždenníka Respekt za najsilnejšie tanečné predstavenie. Režisér Viliam Dočolomanský získal európsku cenu Winner of the XII Europe Prize Theatrical Realities v r. 2011.

Vstupné na mieste: 13,00 / 8,00 € (dospelí / študenti)
Predpredaj vstupeniek na Stanici a v kníhkupectve Artofum: 10,00 / 5,00 €
VYPREDANÉ!

Účinkujú členovia medzinárodného súboru Farma v jeskyni Róbert Nižník, Roman Horák, Hana Varadzinová, Anna Kršiaková a Charlotta Öfverholm a.h.
Muzikanti: Štěpán Drtina, Dávid Jánsky, Lukáš Kuta
Svetelný dizajn: Michal Kříž
Dĺžka: 60 min.
Žáner: fyzické divadlo

Žilinské uvedenie venujeme spomienke na pani Eriku Spirovú-Tellemannovú a pani Ruženu Adámkovú. Ako jedny z mála prežili koncentračné tábory. Predstavenie čerpá inšpiráciu aj z ich rozprávania a štúdia historických prameňov. Prečítajte si, ako vznikalo predstavenie.

podpora: MK SR, Nadácia Intenda, Visegrad Fund, České centrum

podpora: MK SR, Nadácia Intenda, Visegrad Fund, České centrum

cakaren-31

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics