Petra Tejnorová a kol.: Edge

Edge_Petra Tejnorova a kol.dokumentárne divadlo / performance

Radikáne drsná, k starobe nekorektná a zábavná performance na pomedzí fikcie a dokumentu, ktorú hrajú starý ľudia pre mladých. Medzinárodná autorská inscenácia, ktorá je sondou do života ľudí starších 60 rokov, ktorí pôsobili / pôsobia v divadelnom a tanečnom prostredí. Edge symbolizuje obdobie prechodu medzi aktívnym životom a zdanlivo pasívnou starobou. Predstavenie otvára okruh tabuizovaných tém spojených so starnutím, premenou sexuality a vnímania vlastného tela, či samoty. spája dva svety naprieč generáciami – mladý tím tvorcov pod vedením režisérky Petry Tejnorovej oslovil tanečníkov, hercov a divadelníkov nad 60 rokov z piatich rôznych krajín.

V hlavných úlohách sa ocitajú „odborníci všedného dňa“ – oldageri so svojimi názormi a skúsenosťami. EDGE balancuje na pomedzí dokumentárneho divadla a fikcie a scenár projektu vychádza z výpovedí či textov samotných oldagerov. EDGE nazerá do vnútorného sveta oldagerov s ich minulosťou a víziami budúcnosti, ktoré sú divadelne zhmotnené s pomocou autentických materiálov, pohybu, filmových dokumentov či dokrútok. Všetkých sedem performerov, ktorých priemerný vek presahuje 60 rokov (kým priemerný vek inscenačného tímu nedosahuje tridsať), patrí k významným umeleckým osobnostiam svojej doby.

Ján Sedal sa ako člen neoficiálneho Bílého divadla, autorského divadla Křesadlo a neskôr brnenského HaDivadla aktívne podieľal na undergroundovom divadelnom dianí prednovembrovej doby. Nemecká tanečnica Beatrice Cordua spolupracovala s poprednými avantgardnými tvorcami nielen z oblasti tanca, ale aj filmu (Pina Bausch, Stephen Dwoskin), Maďarka Ildikó Móger je autorkou choreografií k mnohým významným maďarským filmom. Pre žilinského diváka je určite zaujímavá účasť dvoch osobností domáceho kultúrneho života. Učiteľka spoločenských tancov Mária Zagatová je iniciátorkou tanečnej metodiky pre deti, ktorá sa využíva na Slovensku aj v ČR dodnes. Druhým slovenským účinkujúcim je významný pedagóg a bábkar Martin Bálik.

réžia: Petra Tejnorová, dramaturgia: Lukáš Jiřička, námet a choreografia: Lucia Kašiarová, scénografia a kostýmy: Adriana Černá, hudba: Tomáš Vtípil, videotechnická spolupráca: Jaroslav Hrdlička
účinkujú: Beatrice Cordua (DE), Krzysztof Raczkowski (PL/DE), Ján Sedál, Josef Kotěšovský, Alois Bílek (CZ), Mária Zagátová, Martin Bálik (SK), Ildikó Móger (HU)

Produkcia: ALT@RT o. z., Stanica Žilina-Záriečie
Koprodukcia: L1 association, Brott Fabrik Bonn, Sztruks a Nová scéna ND

Web
archiv.stanica.sk
www.altart.cz

Trailer

Foto

Recenzie:
dobrá recenzia
zlá recencia
neutrálna recenzia

Premiéra:
Česko: 19.2.2013, Nová scéna Národního divadla, Praha,
Slovensko: 21. 2. 2013, Stanica Žilina Záriečie, Žilina

Ďalšie uvedenia: 2013
24.2. Nová scéna ND, Praha, 26.2.2013, Brotfabrik Bonn, 26.7. Stanica Žilina Záriečie, Žilina, 3.11. Nová scéna ND, Praha, 4.11. Nová scéna ND, Praha, 7.11. Bakelit cultural centre, Budapešť, 9.11. A4 nultý priestor, Bratislava, 11.11. Záhrada kultúrne centrum, Banská Bystrica, 13.11. Kasárne Kulturpark, Košice

2014
11.1. Bohemian National Hall, New York (USA)

Plánované predstavenia:
26. 7. 2013 – Stanica Žilina Záriečie
november 2013 - Košice

Bližšie informácie:
Martin Krištof
martin@stanica.sk
+421 908 938 339

Tagged as: , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics