Memory Kontrol: Ako spomínať na Slovenský štát?
diskusia
štvrtok 21. 3. 2013, 18.00

postove znamkyDiskusia s historikmi a prezentácia komplexného reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky o postojoch a názoroch slovenskej verejnosti na obdobie Slovenského štátu 1939-45 a o rozlišovaní podielu „slovenskej viny” na holokauste.

Memory KontrolVýsledky aktuálneho výskumu “Slovenský vojnový štát v kolektívnej pamäti slovenskej spoločnosti” počas diskusie ukáže a okomentuje sociologička Oľga Gyárfášová (IVO). Ponúkne tiež pohľad na iné výskumy podobného zamerania z minulosti. Otázku “boli ste proti Židom počas Slovenského štátu a ste proti Židom teraz?” sa ľudí na Slovensku pýtali  výskumníci už v roku 1948 (!). Príďte si vypočuť ako odpovedali naši starí rodičia.

Diskutujú: historik Stanislav Chytka, sociologička Oľga Gyárfášová (IVO), publicista Jozef Karika (autor kníh “Na smrť”, “V tieni mafie”, “Čas dravcov” a “Nepriateľ štátu”), poslanec MZ v Bytči Michal Filek.

Moderuje Fedor Blaščák, Memory Kontrol / Židia na Slovensku.

www.memorykontrol.org

Vstupné: 2,00 €

Pred dvoma rokmi ostalo po pamätnej tabuli msgr. Jána Ferenčíka (1888 - 1950) na stene budovy Mestského úradu v Ružomberku prázdne miesto. Ako k tomu došlo? Aktivista a spisovateľ Jozef Karika spolu s historikom Stanislavom Chytkom (obaja z Ružomberka) vám to počas diskusie detailne popíšu a tiež vysvetlia svoje dôvody, pre ktoré sa miestnym poslancom vyhrážali trestným oznámením za propagáciu fašizmu.
ferencik-tabulaPočas diskusie budú použité zábery z hlasovania o návrhu, ktoré natočila Zuzana Piussi pre svoj film Krehká identita. Za zapožičanie filmu, ktorý sa len pred mesiacom začal premietať v kinách, jej ďakujeme.

Slovensky stat 1939-45

„Osobitne zarážajúca je miera neznalosti a neinformovanosti u najmladších vekových kategórií - nadpolovičné až dvojtretinové podiely odpovedí „neviem“ v skupine 18 – 24 ročných naznačujú, že o slovenskom štáte sa na školách učí málo a zle“, uviedla Monika Vrzgulová z Dokumentačného strediska holokaustu.

„Za 20 rokov vidíme posun vo vnímaní postavy Jozefa Tisa, kým v roku 1993 ho považovalo za kladnú postavu našich dejín 25% populácie, v súčasnosti ho kladne vníma len 14% respondentov“, uviedla sociologička Oľga Gyarfášová, ktorá pripravila súhrnné výsledky a porovnala ich tiež s inými dostupnými zdrojmi podobných údajov z minulosti.

Tagged as: , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics