Písanie podľa vzoru žena
diskusný večer o literatúre
štvrtok 24. 5. 2012, 19.00

Písanie podľa vzoru ženaČo si človek predstaví, keď sa povie literatúra? Väčšinou všetky texty napísané všetkými autormi sveta. A keď sa povie ženské písanie? Človek si predstaví písanie všetkých ženských autoriek. Ale je to takto správne? Čo vôbec znamená ženské písanie, aké existujú prúdy v súčasnom písaní žien a ako je to s ich umeleckou tvorbou na Slovensku? Na májovej diskusii o literatúre sa hlbšie ponoríme do skúmania fenoménu písania žien. Večerom nás prevedie literárna vedkyňa a kritička Marta Součková, ktorá sa tejto problematike venuje dlhodobo. O suchopádne teoretické konštatovania určite nepôjde, prizvané budú hostky-autorky, ktoré odkryjú svoje vnímanie písania a čítania. A aby sme sa dostali aj k samotným dielam, do diskusie vstúpi inscenované čítanie autoriek stvárnené žilinskými divadelníkmi.

Našimi hostkami budú:

Jana Bodnárová – kunsthistorička a spisovateľka. Okrem odborných textov o umení sa v súčasnosti venuje viac písaniu umeleckej prózy, poézie, literatúry pre deti,dramatických textov pre rozhlas, televíziu či divadlo. Umenie a písané slovo spája i do video performácií, ktoré boli prezentované na viacerých domácich i zahraničných galérijných scénach. Vybrané z nich budete mať možnosť vidieť aj počas nášho diskusného večera.

Monika Kompaníková – výtvarníčka a spisovateľka. Vyšli jej tri knihy a viacero kratších súťažných próz. Záujem o jej texty prejavujú aj v zahraničí, v podobe prekladov a vydaní jej diel. Väčší rozruch okolo jej tvorby spôsobil zisk literárnej ceny Anasoft litera za rok 2011. Počas večera budete mať možnoť vidieť inscenovanú ukážku práve z ocenenej knihy Piata loď.

Počas večera budete mať možnosť kúpiť si knižky nie len od vystupujúcich autoriek za znížené ceny. Medzi vybranými titulmi budú aj ďalšie zaujímavé a výborné knihy od iných slovenských spisovateliek, ktoré vo svojej predajni poskytuje kníhkupectvo Artforum.

Vstupné: 2,00 / 1,00 € (dospelí / študenti)

Fotografie nájdete na našom flickri TU.

Tagged as: , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics