Nenad Branković: “Vtedy” je nové “Teraz”
výstava 10. - 29. 2. 2012, galéria Plusmínusnula

Nenad BrankovićPo krátkej prestávke sa znovu otvára galéria Plusmínusnula v centre mesta. Stojí za ňou výtvarník Ján Gašparovič spolu s architektami Dušanom a Lenkou Voštenákovcami. Stanica spolupracuje na programe výstav i prevádzke galérie a tak sa Plusmínusnula stáva našim azylom vo výtvarnom umení, kým sa nám nepodarí postaviť našu plánovanú výstavnú sieň S3. Každý mesiac sa budeme na Mydlárskej ulici 1 v priestore s veľkým výkladom stretávať s novým umením. Po vernisáži sa vždy presunieme na Stanicu, kde bude nasledovať malá afterparty.

Minulosť povýšená na novú úroveň
Diela prvého prezentovaného autora, Nenada Brankovića, generujú veľmi špecifický typ neistoty. Pocit zastaveného času je ešte zvýraznený strnulými pohľadmi zobrazených ľudí, ktoré evokujú pocit finality a až morbídnym spôsobom nám dávajú najavo, že aj my sme koneční. Prostredníctvom jeho diel vstupujeme za hranice reality, do strnulého a temného medzisveta. Paranormálna aura je však v skutočnosti iba klam – obrazy sú bytostne ľudské, len ich obsah oslovuje tak hraničné emócie, že je pre nás prijateľnejšie vytesniť ich do sveta nadprirodzena. Navyše extrémne silný element náhody pri ich tvorbe spôsobuje, že sú vo svojej neprirodzenosti až príliš prirodzené. V istom zmysle fungujú ako projekčné plátno – fotografie, ktoré Branković používa sú viac či menej manipulované rozpúšťadlom. No obsahy, ktoré v nich vnímame my, sú odrazom nášho najhlbšieho vnútra. Multimediálna inštalácia Sound of Face / Face of Sound ako typické postmoderné dielo zapája do svojej hry aj diváka a sofistikovane prepája umelecké žánre, pričom zmazávaním rozdielov medzi tradičnými a novými médiami sa vzpiera definitívnemu, uzavretému významu.

Nenad Branković sa narodil v roku 1981 v meste Smederevo v Srbsku. V rokoch 2001 – 2007 študoval na Katedre grafického dizajnu na VŠVU v Bratislave. Vo voľnej tvorbe sa aktívne venuje grafike, typografii, maľbe, grafickému dizajnu, ilustrácii, zaoberá sa experimentálnymi technikami, knihárinou, väzbou, object trouvé a dvom hudobným dark ambient projektom - Metro spolu s Michalom Tornyaiom a vlastnému pod názvom Atranenia. Spolu s kolegom Ašotom Haasom vedie ateliér art&.


foto: Zuzana Vinczeová (www.atelier314.eu)

Galéria Plusmínusnula, Mydlárska 1, ŽilinaO galérii Plusmínusnula

Dôvodom vzniku galérie Plusmínusnula bola príležitosť - súkromný sponzor, ktorý chcel pre súčasné umenie venovať white cube v centre mesta, ale aj momentálna absencia podobného priestoru v Žiline. Zámerom galérie je fungovanie na otvorenej platforme prezentovania autorov a výstav v spolupráci s už existujúcimi inštitúciami, kurátormi, výtvarníkmi. Aktuálny výstavný plán ± 2012 je postavený na súčasných autoroch už etablovaných na výtvarnej scéne (sólo výstavy Milana Tittela, Mateja Gavulu a Petra Pisára), v kombinácii s mladými autormi (Jaroslav Kyša, Lucia Sceranková, Katarína Hrušková, Nenád Brankovič), ktorých program zapadá do koncepcie galérie prezentovať vizuálne a obsahovo príťažlivé projekty pre široké laické publikum ale i odbornú verejnosť a je čiastočne prepojený aj s významnými akciami, ktoré (spolu)organizujeme - Fest Anča (medzinárodný festival animovaného filmu - výstava Richarda Loskota), Prizma (konferencia Žilinskej univerzity s témou kultúrnej identity - výstava Martina Piačeka) a Memory Kontrol (konferencia a festival venovaný transformácii postkomunistických krajín), ktorý program galérie na rok 2012 uzavrie ambicióznou výstavou Loopholes to Happiness, do ktorej kurátori Maja a Roben Fowkes (translocal.org) vybrali diela umelcov zo strednej a juhovýchodnej Európy - Petra Feriancová, Adam Chodzko, Siniša Labrović, Ciprian Muresan, Csaba Nemes, Nada Prlja, Janek Simon, Péter Szabó, Katarina Šević.

BOOK(SA)Súčasťou vernisáže bude krst knižky BOOK(SA) z dielne Ateliéru 314 o doterajšej histórii streetart a graffiti sympózia Streetart Summit. Mini-portréty 37 účastníkov 8-mich sympózií na 92 stranách v originálnej forme - každý obrázok je zároveň snímateľná samolepka. Knižka sa bude dať v tento deň kúpiť za zvýhodnenú cenu 5,00 €.

V knižke nájdete mená: Admirál, Alice, Arial, Clock, Bassic 90, Biok, Bluer, Bones, Cke, Da Linka, Dzivana, Emilee, Enter, Garnart, Honet, Hush Hush, Kach, Kemo, Lena, Mandras, Mates, Mr. Day, Mr. Maroš, Mudrpudr, Osem, Pank, Pigment, Poch, Poet, Pyppo 314, Pure 728, Rado, Slaja, Trio, Vektor, Yana …

Krsny otec knižky: Peter (PANK) Trmos
Zostavili: Peter Dlhopolček a Zuzana Vinczeová


foto: Zuzana Vinczeová (www.atelier314.eu)

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics