Marsel Onisko (UA): Hneď prídem. Eugen
výstava, Nová synagóga - Tatrafilm
14. 6. - 22. 7. 2017

Marsel OniskoVizuálny projekt ukrajinského umelca Marsela Oniska z Užhordu prináša imaginatívny príbeh pána Eugena. Obrazy zo života Eugena môžeme vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Eugen je pozorovateľ, človek, ktorého nie je vidno. Surreálne až absurdné situácie v nás vyvolávajú úsmev. Nikto by ním nechcel byť, kúsok Eugena je však v každom.

Marsel Onisko bol umeleckých šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovou zo Žiliny a tiež členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Vyštudoval filológiu, v umení je samouk. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy na plagáty kultúrneho centra Stanica. Je nepísaným členom Zakarpatskej skupiny výtvarníkov Poptrans. Výstava bola premiérovaná na Ukrajine v roku 2016 v galérii ArtSvit Gallery v Dnipre a v roku 2017 uvedená v Garry Bouman Gallery v Ľvove.

V Žiline je inštalácia špeciálne určená pre festival Fest Anča. Eugena stretnete v priestoroch konania festivalu v bare Novej synagógy a občas aj na reklamných plochách v uliciach mesta. Kurátorom je nekurátor Robo Blaško: „Toto je môj a Marselov neintelektuálny DIY príspevok, nehodiaci sa do príliš sofistikovaného diskurzu vysokého umenia. Ideme priamočiaro, je to romantický punk, ktorý zohrieva naše srdcia. Výstavu venujeme pamiatke na La Aramisovu.

Kto je Eugen? „Eugen je človek-modul, kolektívny obraz. Občas ma mrazilo, keď som tieto obrazy tvoril. Premýšľam niekedy ako on? Pokúšame sa ukryť nášho vnútorného Eugena hlbšie – a to je dobre. No nie vždy sa to dá, pretože sme spolu vyrástli na jednom dvore. Chcem u diváka vyvolať pousmiatie, nie je to zlá satira. Myslím si, že radikálne metódy môžu len vyvolať agresiu, zatiaľ čo zmena v človeku by mala byť postupná,“ Marsel Onisko.

V rámci vernisáže odznie v improvizovanom bare Novej synagógy improvizovaný koncert voľného žilinsko-užhorodského zoskupenie Charmsove deti: Marsel Onisko, Peter Kurilla, Rodion Sun Lion a Dmytro Babchuk.

Výstava bude otvorená počas festivalu Fest Anča 29. júna – 2. júla 2017 a počas otváracích Novej synagógy.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics