Mio-Mio: Lesť rozmyslu
instantná opera
sobota 4. 2. 2012, 19.00

Mio-Mio: Lesť rozmysluKde je vôľa, tam je predstava.

Instantná komorná opera v troch dejstvách o spájaní a rozdeľovaní Československa. Umelecký tandem Mio-Mio, Marek Piaček a Stano Beňačka, je známy experimentovaním s hudbou a novými hudobno-divadelnými formami. Rovnako téma vývoja slovenského národa od obrodenia až po rozdelenie ČSFR v roku 1993 má tak podobu netradičnej súčasnej opery, využívajúcej najnovšie technológie, ale aj osobitú nadsázku a iróniu. Končí symbolickým stretnutím Václava Klausa a Vladimíra Mečiara, ktorý vyhlasuje text Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky v prvej osobe.

Slávnostne vyhlasujem, že moje tisícročné úsilie o svojbytnosť sa práve teraz naplnilo. Uznávam tvoje právo na sebaurčenie, aj jej, aj jeho, aj jeho. V tejto historickej chvíli touto deklaráciou vyhlasujem svoju zvrchovanosť ako základ suverénnej existencie…mňa.

Stano Beňačka a Marek Piaček tvoria elektornicko-improvizačný súbor Mio-Mio od roku 2008, ale už v roku 2000 spolupracovali na opere Posledný let o živote a diele M. R. Štefánika. Téma spolužitia Čechov a Slovákov im je teda aj umelecky blízka. Mio-Mio inšpirovaní operami Nixon in China, či Death of Klinghoffer Johna Adamsa, sa zaoberajú dejinnými udalosťami, ktoré ovplyvnili aj ich osobné životné osudy.

Využívajú špeciálny softvér Clanger Theremin. Zvuk vytvárajú pomocou malých GPS hardverových zariadení Mio DigiWalker P560. Pre ich vystúpenia sú charakteristické glisandá podobné reálnemu tereminu. V roku 2011 rozšírili svoj technologický park o iPady (softvéry Sunrizer, SunVox, MadPad HD, Sylo Synthetizer, Theremin, DJ SoundBox, iMachine, Alchemy, SoundPrizm Pro, FourierTouch a iné). V predstavení Lesť rozmyslu využívajú štvorkanálový setup, ovládaný z javiska s použitím vždy dvoch kusov zariadení - on stage mix, Mio DigiWalker P560, iPad, netbook Asus EEE, bezdrôtový mikrofón a prijímač.

Na Stanici ste mohli vidieť z produkcie Mio-Mio instantné opery Zbojníci a Malevich-Malevich, ale aj hörspiel Mareka Piačeka Ludi Apollinares / Ludi Solnae (festival KioSK) a jeho hudobný projekt Musica Falsa et Ficta.

Libreto: Marek Piaček, Stanislav Beňačka, Martin Ondriska, Fedor Blaščák
Dramaturgy: Fedor Blaščák
Direction: Martin Ondriska
Music: Stanislav Beňačka, Marek Piaček
Acting: Mio-Mio (Marek Piaček, Stanislav Beňačka) a ich hostia Marek AdamovMartin Ondriska
Production: Stanica Žilina-Záriečie, supported by Ministry of Culture SR and Intenda Fund
Premiere: 11. 11. 2011 o 20.11, Stanica Žilina-Záriečie

Pre libreto (S. Beňačka, F. Blaščák, M. Ondriska, M. Piaček) je charakteristický dualistický princíp. Česko a Slovensko reprezentujú Václav Klaus a Vladimír Mečiar, ale aj dialóg vysokej (citácie Hegela, Kollára, Štúra, etc.) a nízkej/mainstreamovej kultúry reprezentovanej dialógmi, vytvorenými z citácií  textov českých a slovenských popových piesní (napr. G. Osvaldová: Plyn už syčí z trouby ven, B. Filan: Opičák).

… Práve od momentu, keď sa začína inscenácia naplno zameriavať na úlohu Mečiara a Klausa, sa podarilo tvorcom najvýraznejšie a zároveň s najúčinnejším komickým efektom prepojiť stret vysokého z nízkym. Prvýkrát v momente, keď sa duch spojí s osobou bývalého slovenského premiéra a ten prednáša text Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky upravený do prvej osoby. Tisícročná snaha o zvrchovanosť tak nie je úsilím národa, ale Vladimíra Mečiara. Pomerne jednoduchým spôsobom sa tak odkrýva moment, ktorý ovplyvnil jednak celú politickú kariéru Mečiara, ale zároveň navždy aj dejiny nášho národa.

Miro Zwiefelhofer
www.theatre.sk

www.mio-mio.org
Podrobne o predstavení Mio-Mio: Lesť rozmyslu

Entry: 5,00 / 3,00 € (adults / students)
Ticket reservation: rezervacie@stanica.sk, 041 - 56 23 564

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics