Jaro Viňarský:
Nikdy nezaliaty čaj & Posledný krok pred
súčasný tanec
utorok 8. 3. 2011, 19.00

Nikdy nezaliaty čajNikdy nezaliaty čaj
Tanečné sólo Jara Viňarského Nikdy nezaliaty čaj, skúma hranice mužského a ženského sveta v človeku, rovnako ako rozpor medzi spoločenskou rolou muža a jeho skutočnými vnútornými pocitmi. Predstavenie stavia na každodennom boji muža za jeho „mužnosť“ – a to pred sebou samým i pred všetkými ostatnými. Nikdy nezaliaty čaj je úprimná spoveď s autobiografickými rysmi reflektujúca situáciu jedinca, búriaceho sa proti spoločenským konvenciám, ktorá zaujme predovšetkým svojou intimitou a mimoriadnou čistotou umeleckej výpovede.

Nepríde nikto a nepoloží nás na správne miesto? prichádza muž – zastaví sa – medzi dnu a von – nerozhodne vojde do vnútra – do svojho priestoru – do mužného priestoru bez prítomnosti ženy odmieta hrať tú divnú hru na „chlapa“ – nechce byť „chlapom“ – mužom bez ženy – napriek tomu však privoláva iného muža, ktorý možno ani nie je a nikdy nebol – túži po bohu, ktorý je mužným aj ženským zároveň – túži milovať iného muža a aby on sám mužom nemusel byť – môcť tak byť mužom v žene – prísť v nej po hranicu seba – nemožnosť dotyku – pohľadov – dve prázdnoty – muž žena…

Koncept, choreografia, scéna, svetelný dizajn a interpretácia: Jaro Viňarský
Hudba: Jean-Philippe Rameau, Jozef Vlk
Text piesne: Zbyňo Džadoň
Zvukové a hudobné aranžmá: David Vrbík

Posledný krok predPosledný krok pred
Príbeh o jednom z mnohých ľudských pokusov vzlietnuť. Aktér tohto skúšania trávi dlhý čas premýšľaním o tom ako doletieť k neurčitému, preňho však podstatnému bodu. Pokusov je mnoho a k cieľu sa dá priblížiť niekoľkými spôsobmi. Napriek tomu sa zdá, že je stále na začiatku, akoby sa za celý čas nikam neposunul. Netuší, že najväčšou prekážkou v uskutočnení sna, je jeho schopnosť vytvárať si ilúzie o niečom, čo človeku jednoducho nie je vlastné.

Tanečné sólo Posledný krok pred je špecifické svojím jedinečným svetleným dizajnom. V spolupráci s českým svetelným dizajnérom Pavlom Kotlíkom sa tanečník pokúsil o čo najužšie prepojenie svetla a pohybu.
Jaro Viňarský predniesol ohromujúce sólo nesené poéziou, utrpením a krásou. Hra tieňov a červených svetiel doplnená okúzľujúcou hudbou vytvára pred očami divákov jedinečný svet.
Thierry Jourdain (Rouen, Publi-reportage, 2005)

Posledný krok pred od svojej premiéry v novembri 2004 (Duncan Centre, Praha) je najúspešnejším titulom v tvorbe a aktuálnom repertoári Jara Viňarského - doposiaľ 42 uvedení na festivaloch a v divadlách na Slovensku, v Čechách, Francúzsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, Nemecku a Nórsku.

Za toto predstavenie získal Jaro Viňarský v roku 2006 najvyššie možné ocenenie v oblasti súčasného tanca v Čechách Cena Sazky za “objav v tanci” spolu s Cenou diváka na Českej tanečnej platforme v Prahe.

Námet, choreografia a interpretácia: Jaro Viňarský
Odborná spolupráca: Karine Ponties
Svetelný dizajn: Pavel Kotlík
Kostýmy: Ondrej Bederka a Mirek Žitník
Hudba: A Silver Mt.Zion, Artango

Vstupné: 4,00 / 2,50 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 041 – 56 23 564

Tagged as: , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics