Anasoft litera: Dušan Dušek, Jaro Rihák
autorské čítanie
streda 17. 8. 2016, 19.00

Dušan Dušek, Jaro RihákRežisér Martin Šulík predstaví tvorbu svojich dvoch priateľov a tohtoročných finalistov literárnej ceny Anasoft litera, Dušana Dušeka a Jara Riháka. Okrem toho premietneme aj ich krátke dokumentárne portréty, ktoré vytvorili Miro Remo a Katarína Hlinčíková. Môžete sa tešiť na príjemný filmársky trialóg pod Rondlom.

O skvelú atmosféru sa postará aj hudobná produkcia Gramophon Brothers. Zo šelakových platní zaznie kvalitný popík 30. až 50. rokov, čiže foxtrot, swing a tango.

P. S.: Obaja spisovatelia sa zastavia aj v kníhkupectve Artforum, kde budú mať o 17.00 autogramiádu.

Prozaik, básnik, dramatik, pedagóg a filmový scenárista Dušan Dušek svojským poetickým videním sveta vytvára mozaiku vypovedajúcu o krásach, ale aj smútkoch ľudského života. „Vo svojich knihách ponúka svet rázovitých postavičiek, inšpirovaný detstvom a vyrozprávaný s dušekovským humorom, často dojemným či dojímavým, občas s trochu smiešnym alebo komickým odtieňom, no vždy nesmierne ľudským a láskavým,“ napísal o ňom nedávno Alexander Balogh v Denníku N. Možno ste videli filmy Ružové sny; Ja milujem, ty miluješ alebo Krajinka, ku ktorým napísal scenár. Nemenej známe sú jeho prozaické knihy, za ktoré získal množstvo ocenení, napríklad Cenu Dominika Tatarku za prózu Pešo do neba. Medzi finalistami Anasoft litera sa jeho meno ocitlo už po štvrtý raz, tentoraz s knihou Ponožky pred odletom. V roku 2016 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Podobne ako Dušan Dušek, aj Jaro Rihák má veľmi blízko k filmu. Ako režisér najprv pracoval v prešovskom divadle. Potom pôsobil v Rozhlase, kde adaptoval napr. tituly Pán prsteňov alebo Baudolino. Neskôr tu pôsobil ako riaditeľ Literárno-dramatického centra. Zároveň je autorom niekoľkých dokumentárnych a hraných filmov pre televíziu. Po roku 1989 vytvoril snímky Cudzinci s Jozefom Kronerom, Smutný valčík s Enikő Eszenyi alebo Albert, Albert s Jánosom Bánom a Rudom Slobodom. Svoju debutovú knihu Pentcho. Príbeh parníka napísal najskôr ako literárny scenár k celovečernému filmu. „Je to skutočný príbeh. Štyristo ľudí sa roku 1940 vydalo parníkom po Dunaji do Haify. Na medzinárodnej rieke nepotrebovali tranzitné víza, stačilo iba jedno, a to mali – paraguajské. Jadro transportu tvorila skupina mladých mužov a dievčat, betarov, ktorí sa do Palestíny chystali dávno. Nebol to útek, ale putovanie za svojím snom. Nechceli čakať s rukami vo vreckách. Svoj osud si chceli určiť sami,“ prezradil Jaro Rihák v rozhovore s Pavlom Brankom pre magazín Film.sk.

Zapojte sa do hlasovania o Cenu čitateľov. Rozhodnete nielen o víťazovi, ale máte šancu vyhrať 100 eur na nákup kníh v kníhkupectve Martinus.sk: http://hlasovanie.anasoftlitera.sk.

www.anasoftlitera.sk

Vstup voľný.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics