Stano Filko v Žiline #1: Život ako dielo
prednáška, diskusia, večera
nedeľa 13. 3. 2016, 17.00
Nová synagóga a galéria Plusmínusnula

Stano FilkoNa konci roka 2016 pripravujeme v Novej synagóge samostatnú výstavu Stana Filka (1937 - 2015), jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov.

Predchádzať jej bude séria piatich neformálnych stretnutí, na ktoré príde do Žiliny predstaviť jeho život a dielo vždy iná dvojica, spolu desať ľudí, ktorí ho osobne poznali a mali radi. Budú hovoriť o rôznych aspektoch jeho tvorby, ktorá už začiatkom 60-tych rokov prekročila hranice Československa a vďaka ktorej saFilko neskôr zaradil do prvej ligy svetovej neo-avantgardy.

Súčasťou podujatí je vždy inštalácia jedného Filkovho diela v priestoroch Novej synagógy (iba na jeden večer) a prednáška s diskusiou. A spoločná večera - vec, ktorú sme si minulý rok v Synagóge vyskúšali po prvýkrát a v sedení za jedným veľkým stolom chceme pokračovať.

Prvé stretnutie budú viesť Fedor Blaščák s Mirou Keratovou. Obaja zastupujú mladšiu generáciu Filkových fanúšikov, ktorí ho poznali v poslednej dekáde jeho života. Fedor je kurátor budúcej výstavy a dlhoročný spolupracovník Stana Filka, Mira Keratová je kurátorka Stredoslovenskej galérie, pre ktorú pripravuje na jeseň 2016 inú Filkovu výstavu. 

Predstavia vám úplný základ, t .j. biografiu umelca. A Fedor sľúbil darček pre tých, ktorí sa zúčastnia všetkých piatich stretnutí počas roka 2016 - každému daruje jedno originálne dielo od Stana Filka.

Vstup na prednášku a diskusiu je voľný vďaka podpore Fondu pre umenie, ale privítame dobrovoľný príspevok na zaplatenie jedla a občerstvenia na večeru. Preto vás prosíme aj nahlásiť vašu účasť emailom na info@novasynagoga.sk. Vďaka.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics