Jeden svet
festival dokumentárnych filmov o ľudských právach
streda – nedeľa, 29. 1. - 2. 2. 2014

Jeden svet - VeľvyslanecKeď sme si zabili boha, zabijeme aj svojho blížneho? Znášame sa ešte navzájom? Chceme sa znášať? Ak je svet v kríze, nie sme vo väčšej kríze my sami? Festival Jeden svet ponúkne viac ako tridsať filmov reflektujúcich postavenie človeka v dnešnej spoločnosti. Hlavný program doplnia sprievodné aktivity k témam, ktoré sme si pre tento rok definovali ako znášanlivosť a štát vs. korporácie. Diskusie, prednášky, komentované projekcie, detské hry, alebo koncert. V tomto roku sa dokonca púšťame aj do vôd hraného filmu. A ak ste študent, alebo učiteľ, prihláste sa na doobedňajšie školské projekcie s diskusiami a prednáškami. Tie sa budú konať týždeň pred festivalom a týždeň po ňom. K tomu stretnutia, rozhovory, diváci a festival je hotový.

Ak nie je uvedené inak, filmy uvádzame v pôvodnom znení so slovenskými alebo českými titulkami. Zmena programu vyhradená.

Prehliadku pripravujeme v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození.

www.jedensvet.sk

Vstupné:
Permanentka: 12,00 / 8,00 € (dospelí / študenti)
Jeden blok: 2,00 €

29. 1., streda

Kampaňeros16.00 Kampaňeros - Peter Važan / SR / 2013 / 71 min.
Upozornenie: Výrobok môže obsahovať isté klamstvá a zvyšky prázdnych sľubov!
Autentická atmosféra, úžasná hudobná produkcia, skvelé darčekové predmety, hutné prejavy a vtipy v podaní profesionálnych politikov. Nikto vám nemôže dať toľko, koľko vám politici sľúbia. Ponúkajú istoty, spravodlivosť, stabilitu, prácu, riešenia na mieru a recept na pravdu. Dokument zachytáva atmosféru politických mítingov predčasných parlamentných volieb v roku 2012.

Hodina dejepisu17.30 Hodina dejepisu - Dušan Trančík / Slovensko / 2011 / 59 min.
Dokument sa pokúša osvetliť zložitosť a perspektívu Maďarsko – slovenských vzťahov, odmýtizovať nepodložené predstavy a názory, slúžiace len na sfanatizovanie voličov v Maďarsku, alebo u nás.  Téma „Trianonu“ sa odvíja ako kontrapunkt dvoch výkladov - maďarského a česko-slovenského. Ako vyzerá hodina dejepisu na slovenských školách a ako na maďarských školách? Čo si o téme Trianonu myslia mladí ľudia a ako ju vnímajú ?Arcibiskup s ľudskou tvárou18.30 Arcibiskup s ľudskou tvárou - Petr Minařík / ČR / 2012 / 52 min.
2. júla 2012 je arcibiskup Bezák odvolaný, čo je bezprecedentný krok v dejinách katolíckej cirkvi v celej Európe. Nie sú uvedené dôvody, protistrana mlčí. Pokus o prezentáciu ľudskej tváre cirkvi narazil na stereotypné mechanizmy, podľa ktorých cirkev nielen jedná, ale aj uvažuje.


Věra 6820.00 Věra 68 - Olga Sommerová / ČR / 2012 / 90 min.
Legenda československej gymnastiky Věra Čáslavská je držiteľkou 140 medailí. Po strhujúcom víťazstve na olympiáde v Mexiku v roku 1968 bola vyhlásená za druhú najpopulárnejšiu ženu planéty, hneď po Jacqueline Kennedyovej. V tom istom roku podpísala manifest Dvetisíc slov, nikdy svoj podpis neodvolala a august 68 zásadne zmenil jej život.
Bahájska vieraBaháji v IráneNadácia POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina
16.30 O bahájoch v Iráne a zmysle života podľa bahájskej viery
Prečo je na svete toľko náboženstiev a kedy sa začali písať dejiny najmladšieho a najdynamickejšie sa rozvíjajúceho náboženstva – bahájskej viery? V čom je bahájska viera jedinečná a aký je jej prínos pre jednotlivca, medziľudské vzťahy, spoločnosť? Aký je dôvod prenasledovania, zatýkania a vraždenia bahájov v Iráne – kolíske bahájskej viery? Diskutovať prídu hostia: Venus Jahanpour, Kancelária pre styk s verejnosťou Bahájskeho spoločenstva v SR, Pavel Kordoš, člen bahájskeho spoločenstva a publicista Andrej Bán.

Diskusia bude doplnená premietaním dokumentu z dielne BBC o prenasledovaní príslušníkov bahájskej viery v Iráne Baháji v Iráne.

Podrobnosti: Jeden svet / O bahájoch v Iráne a zmysle života podľa bahájskej viery

30. 1., štvrtok

Leto s Antonom16.00 Leto s Antonom - Jasna Krajinovic / Belgicko / 2012 / 60 min.
Počas letných prázdnin si 12-ročný Anton jedného dňa oblečie vojenské nohavice a zabalí obrovský batoh. Podobne ako mnoho iných ruských detí, aj on strávi časť prázdnin v mládežníckom vojenskom tábore prezidenta Putina. Pre deti je vzrušujúce spať vo vojenských stanoch, zoraďovať sa na nástupoch, či naučiť sa strieľať. Od veteránov sa deti dozvedajú o nebezpečenstvách terorizmu, na videu pozerajú zábery z konfliktu na Kaukaze a v lesoch sa hrajú na „malého Čečenca“.

Naši17.00 Naši - Lise Birk Pedersen / Dánsko / 2012 / 58 min.
Masové hnutia a demonštrácie v Rusku nie sú výlučne vecou opozície. Putinovi priaznivci sa tiež organizujú do patriotického hnutia, ktoré má svojich vodcov, mládežnícke tábory, kongresy a demonštrácie. Obzvlášť v čase a na mieste očakávaných protestov opozície. Snímka je sondou do povahy masového provládneho hnutia „Naši“, ktoré má na jednej strane modernú a pozitívnu tvár a na druhej násilnú, nacionalistickú a štvavú.


Jeden svet18.00 diskusia Nacionalizmus v politike
Túžime cestovať, spoznávať nové miesta, krajiny. Búrame hranice, fyzické, morálne, virtuálne. Svoju krajinu však radikalizujeme a nechceme ju nechať nikomu inému, len sebe samým. Cítime sa ohrození? V celej Európe, vlastne na celom svete silnie nacionalizmus – svoje nedáme, vaše chceme oňuchať. Čo sa stalo? Je v kríze multikulturalizmus? Politici? Alebo my sami. Diskusia v rámci iniciatívy Memory kontrol sa uskutoční vďaka podpore Medzinárodného višehradského fondu.

Diskutovať o nacionalizme (nielen) v politike príde Grigorij Mesežnikov, riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky, Laco Oravec, programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku a Martin Dubéci, šéf kampane Radoslava Procházku za prezidenta SR. Moderovať diskusiu bude Pavel Sibyla.

Život a smrť v Tanvalde20.00 Život a smrť v Tanvalde - Vít Klusák, Filip Remunda / ČR / 2013 / 52 min.
Hľadanie pravdy v kauze zabitia mladého Róma v Tanvalde na Nový rok 2012, kedy údajne v sebaobrane miestny občan zastrelil dvadsaťdvaročného Ladislava, otca dvoch malých detí. Išlo naozaj o sebaobranu? Keby mladík nebol Róm a strelec „Gádžo“, pravdepodobne by tento incident také vášne nevzbudil. Ako natočiť film o nešťastí, aby nevyznel bezvýchodiskovo? Dokumentárna detektívka, v ktorej sa autori vydávajú po stopách českej xenofóbie.

31. 1., piatok

Príbeh hacktivistov16.00 Príbeh hacktivistov - Brian Knappenberger / USA / 2012 / 95 min.
Počas arabskej jari a vzniku hnutia Occupy sa fenomén skupiny internetových aktivistov s názvom „Anonymous“ zdal takmer všadeprítomný. Snímka zachytáva dospievanie internetovej komunity, formovanej súbojom s veľkými firmami a scientologickou cirkvou, či podieľaním sa na technickej podpore blogerov pri obchádzaní blokácií internetu v arabských krajinách. Aktéri pred nami otvárajú rozmanitú galériu toho, čo sa bežne skrýva pod zjednodušujúcim pojmom „hacker“.

Skutočná sociálna sieť18.00 Skutočná sociálna sieť - 
Isis Thompson, Ludovica Fales, Srdjan Keca / UK / 2011 / 77 min.
Sociálne siete radikálne zmenili možnosti protestov. Na konci 2010 sa britská vláda rozhodla zvýšiť školné a zdražiť vzdelanie v Británii na jedno z najdrahších v EU. To vyprovokovalo študentov k najväčším protestom za štyridsať rokov. Traja režiséri sledujú prípravu blokády univerzity, komunikáciu organizátorov navzájom, s vedením školy a médiami a využitie sociálnych sietí a internetových aplikácií pre taktiku pri stretoch s policajnými zásahovými jednotkami.

Veľvyslanec19.30 Veľvyslanec - Mads Brügger / Dánsko / 2011 / 94 min.
Pod fiktívnou identitou zámožného obchodníka oslovuje dánsky filmár skupiny, ktoré sú ochotné za úplatu zabezpečiť diplomatické krytie niektorého z nestabilných afrických štátov. S ich podporou sa dostáva ako libérijský diplomat do Stredoafrickej republiky, jednej z najchudobnejších krajín sveta, avšak bohatej na diamanty. Pod zámienkou snahy o vybudovanie továrne na zápalky zisťuje, akým spôsobom by mohol drahocenný nerast získať, vyviezť z krajiny a speňažiť. Zároveň však narastá paranoja „diplomata“, pretože sa stal súčasťou hry, kde je ľudský život ľahko odpočítateľnou položkou.

Wagabandacimbal21.30 koncert cimbalovej hudby Wagabanda
Sme kapela Wagabanda z Považskej Bystrice, na prvý pohľad cimbalová ľudová hudba, ale my nie sme úplne typická cimbalovka… Názov Wagabanda vznikol spojením slov Wagus (latinsky - Váh) a Banda (rómsky - kapela), takže sme vlastne kapela od Váhu. Hráme spolu len od roku 2011, ale každý z nás má dlhoročné skúsenosti s hrou na viaceré hudobné nástroje, využívané predovšetkým v ľudovej hudbe. S folklórnymi súbormi Považan, Bystričan, Mladosť, Poľana, Ponitran a inými sme počas štúdia na vysokých školách precestovali nielen Slovensko, ale aj väčšinu európskych krajín a poniektorí sa dostali aj do Kanady či Južnej Kórei. Okrem slovenského folklóru sa venujeme aj interpretácii piesní iných národov, hráme tiež úpravy jazzových štandardov, niečo z vážnej hudby, filmovú hudbu a občas dokonca „zabrúsime” do sféry pop music.

Dobroslav Kortman - husle
Bohuslav Kortman - viola, kontrabas
Daniel Ježík - kontrabas, gitara
Andrej Grajcarík - cimbal

Dajte nám peniazekníhkupectvo Artforum, Mariánske námestie 11
17.00 Dajte nám peniaze - Bosse Lindquist / Švédsko / 2012 / 58 min.
Etiópiu v polovici 80. rokov postihol extrémny hladomor. Zábery vyhladovaných ľudí v smrteľnej agónii obleteli svet a dali podnet hudobníkom Bobovi Geldofovi a Bonovi Voxovi k usporiadaniu obrovského charitatívneho koncertu „Live Aid“. Režisér Bosse Lindquist sleduje angažované svetové celebrity, ktoré sa rozhodli niečo podniknúť v boji proti chudobe. Dokument sa nevyhýba ani odvrátenej strane úspechu, ktorý je postavený aj na vytváraní stereotypného obrazu krajín detí s nafúknutými bruškami.

1. 2., sobota

Statočné srdcia14.00 Statočné srdcia - Kari Anne Moe / Nórsko, Švédsko / 2012 / 118 min.
Pôvodným zámerom režisérky bolo popísať podstatu politickej scény v Nórsku, ktorá je označovaná za najsofistikovanejšiu demokraciu sveta. Počas jedného roka sledovala osudy štyroch mladých aktívnych študentov, zástupcov rôznych politických strán, ktorí sa rozhodli kandidovať v študentských voľbách. Do ich príbehov však uprostred leta 2011 vstúpi samozvaný „záchranca európskych tradícií“ Anders Breivik, ktorý zavraždí na ostrove Utøya desiatky mladých členov Nórskej strany práce.

Dúhový šampionát16.00 Dúhový šampionátNicolaas Veul, Tim den Besten / Holandsko / 2012 / 48 min.
Drvivá väčšina Ukrajincov považuje homosexualitu za chorobu a gejovia a lesby musia súkromný život skrývať. V poslednej dobe sa kladie dôraz na tzv. tradičné hodnoty a šíri sa názor, že homosexualita je západná propaganda, ktorá by sa mala zakázať. Preto usporiadali ukrajinskí aktivisti dúhový pochod pred ME vo futbale, ktoré sa tu v roku 2012 odohrávajú. Chcú sa chrániť pred útokmi neonacistov pomocou veľkej pozornosti médií, ktoré sú vďaka futbalu na Ukrajine prítomné.

Vrah z povolania – Utrpenie sudcu Karla Vaša17.00 Vrah z povolania – Utrpenie sudcu Karla Vaša - Jan Bělohlavý, Pavel Paleček / ČR / 2013 / 83 min.
V období politických procesov 50. rokov minulého storočia pomohol sudca a prokurátor podplukovník v.v. JUDr. PhDr. Karel Vaš, CSc. na smrť viac ako 20 nevinným ľuďom a stovkám ďalších k dlhoročným trestom. Súhlasil s natáčaním a v dokumente vysvetľuje zvrátenú logiku toho, prečo je napr. v poriadku, že mal byť obesený generál Heliodor Píka, v procese ktorého vystupoval súčasne ako žalobca aj sudca.


Po zemi, po mori19.00 Po zemi, po mori - Hark-Joon Lee, Dongkyun Ko, Hein S. Seok / Južná Kórea / 2011 / 52 min.
Severokórejský utečenec Songgook pomaly začína žiť nový život v Južnej Kórei. Jeho manželka, s ktorou čaká dieťa, má však stále rodinu v KĽDR. Songgook sa rozhodne zorganizovať zložitý útek. Dramatický príbeh odvahy a skromnosti, ktorý dokumentuje tento zložitý spôsob úteku zo Severu, vyniesol filmu nomináciu na Cenu Emmy. Okrem opisu riskantného úteku prináša tiež svedectvo absurdných podmienok života utečencov v novej zemi a o obchode, ktorý sa v súvislosti s utečencami rozvinul.

Tábor 1420.00 Tábor 14Marc Wiese / Nemecko / Južná Kórea, 2012, 104 min / anglické titulky
Shin Dong-Huyk sa narodil v severokórejskom koncentračnom tábore rodičom, ktorí boli zosobášení na príkaz dozorcu. V dvadsiatich troch rokoch sa mu zázrakom podarilo ujsť. Snáď horšie ako neznesiteľné podmienky je zmrzačenie ľudskej duše. Shin síce žije na slobode už šesť rokov, jeho duša však stále zostáva uväznená v tábore. Vo svete, kde je normálne udať rodinu výmenou za väčší prídel jedla. Kam sa navzdory všetkým hrôzam, ktoré prežil, Shin túži vrátiť. Je to jediný svet, v ktorom vie žiť.

Zelený tiger sa prebúdzaEkocentrum Lesopark, Univerzitná 2 (pri Paľovej búde)
17.00 Zelený tiger sa prebúdza - Gary Marcuse / Kanada / 2011 / 78 min.
Masívna devastácia čínskej prírody sa v rôznych formách pod zámienkou pokroku začala počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. Ľud bol presviedčaný o možnosti úplného ovládnutia prírody, pričom tento spôsob myslenia v Číne pretrváva. Roľníci v juhozápadnej Číne, odkázaní na nedostatok informácií a sľuby propagandy nemajú s opustením domovov kvôli stavbe vodnej hrádze problém. Film však ukazuje, že aj tu sa prebúdza ekologický aktivizmus.

Prekliatie prírodných zdrojov+ Prekliatie prírodných zdrojov - Vincent Bruno / Belgicko / 2012 / 26 min.
Veľká časť prírodných zdrojov krajín juhu je zneužívaná severnými bohatými krajinami a predovšetkým ich obchodnými spoločnosťami bez toho, aby zisk umožňoval rast v samotných rozvojových krajinách. Tieto zdroje, na ktoré sa často miestne ekonomiky upínajú, sú však pre miestnych ozajstným prekliatím.

2. 2., nedeľa

Úžasný Azerbajdžan!14.00 Úžasný Azerbajdžan! - Liz Mermin / Veľká Británia / 2012 / 60 min.
Keď azerbajdžanský spevácky duet vyhral apolitickú hudobnú súťaž Eurovision, prehlásil prezident Alijev víťazstvo za národný úspech. Film je príbehom krajiny dvoch tvárí. Pod nablýskanou fasádou sa podľa medzinárodných pozorovateľov skrýva represívny a skorumpovaný režim, ktorý tvrdo potláča slobodu slova. S odporcami štát nemá zľutovanie. Nepohodlných novinárov zatýka na základe vymyslených obvinení, alebo ich necháva likvidovať a akékoľvek prejavy nesúhlasu potláča násilím.

Na sever od slnka15.30 Na sever od slnka - Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum / Nórsko / 2012 / 46 min.
Inge a Jørn nie sú bežní surferi. Rozhodli sa prežiť spojenie s vodou a prírodou na dreň a na deväť mesiacov sa usadili na opustenej pláži pri brehoch Nórska ďaleko za polárnym kruhom. Okrem perfektných vĺn si však musia zabezpečiť základné podmienky na prežitie a prázdniny mimo civilizácie sa rozhodli odpracovať a zozbierať najmenej tonu naplavených odpadkov. Naviac sa živia jedlom po záruke a ich dodávka jazdí na prepálený olej.

Zachovať si tvár16.30 Zachovať si tvár - Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy / USA / 2011 / 52 min.
Stovky žien sú každý rok v Pakistane popálené pri brutálnom útoku kyselinou. Agresorom je najčastejšie manžel alebo jeho rodina a dôvody bývajú malicherné. Následky však obeť nesie do konca života. Naopak útočníci často žijú ďalej bez trestu, pocitu viny či odsúdenia spoločnosťou. Snímka ocenená Oskarom v kategórii krátkych dokumentov nepopisuje len brutálne praktiky v súčasnom Pakistane pripomínajúce stredovek, ale oboznamuje aj so snahami časti spoločnosti o zmenu.

Hriešna Vegánska nedeľa17.00 Hriešna Vegánska nedeľa
Februárová vegánska nedeľa by kľudne mohla niesť prívlastok „hriešna”. Pýtate sa prečo? No pretože tento krát sme sa rozhodli ju venovať FAST FOODU! Pripravte sa na burgery, hranolky, dressingy a rôzne vyprážané a chutné dobroty, čo potajomky každý z nás miluje, ale bez tých najnechutnejších odpadových surovín ako nájdete u McDonalds, KFC a podobne. Príďte sa presvedčiť, že fast food nemusí byť len výsadou nadnárodných koncernov a pofidérnych stánkov na hlavnej stanici, ale že sa dá urobiť aj vegánskou formou a navyše veľmi chutne. Takže nažhavte svoje fritézy a vo februári sa vidíme!

Zákon džungle18.00 Zákon džungle - Michael Christoffersen / Dánsko / 2013 / 85 min.
Roku 2008 rozdelila vláda Peru časť zeme na menšie celky a práva na ich obhospodarovanie predala nadnárodným spoločnostiam, ktorých záujmy nie sú v súlade s právami obyvateľov. Dedinčania sa búria proti útlaku holandskej petrolejovej spoločnosti a na protest obsadili letisko. Všetko prebieha pokojne do chvíle zásahu ozbrojenej jednotky, pri ktorom jeden z jej členov za nejasných okolností zomrie. Päťdesiat domorodých mužov je zadržaných a  kriminalizovaných.

Spôsob zabíjania19.30 Spôsob zabíjaniaJoshua Oppenheimer / Dánsko / Norsko / UK / 2012 / 115 min. / anglické titulky
V roku 1965 prevzala v Indonézii násilne moc armáda. Do tej doby „malé ryby“ miestneho podsvetia, zlodeji či vymáhači dlhov, dostali od vojakov jedinú úlohu - zabíjať komunistov. Ich eskadry smrti a predstavitelia režimu vyvraždili viac ako milión údajných komunistov, etnických Číňanov a intelektuálov. Dánski filmári teraz vyzvali bývalých vodcov týchto jednotiek, aby sa pokúsili svoje vyvádzanie stvárniť v hranom filme a proces zdokumentovali. Natáčanie filmu je sústom pre miestne médiá a oživovanie nevyriešenej minulosti vyvoláva rozporuplné reakcie Indonézanov. Dokument je desivým pohľadom do mysle masových vrahov a sondou do spoločnosti, ktorú pomohli stvoriť. Víťazný film festivalu Jeden svět v Prahe.

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics