Aké bolo Keramické sympózium v Novom dvore?

Jednoducho úžasné! 7 účastníci v zložitom veku 11 až 13 rokov strávili prácou s hlinou 5 augustových dní v idylickom dedinskom prostredí.
Keramické sympózium v Novom dvoreZ domovskej Stanice sa naše detské oddelenie počas tohto sympózia premiestnilo do dedinky Brhlovce, kde pôsobia naši kamoši z občianskeho združenia Nový dvor. Podstatou ich činnosti je obnova pamiatkovo chránených skalných obydlí, ktoré chcú oživiť remeslami, umením a workshopmi. Dedinské prostredie bolo ideálne pre sústredenú prácu za hrnčiarskym kruhom, na ktorom deti vytvárali nielen predmety úžitkového charakteru (čo nie je až tak jednoduché, ako to vyzerá). Za úlohu dostali vymyslieť a zrealizovať aj originálne konceptuálne dielo. To na konci týždňa každý odprezentoval a porota udelila hlavnú cenu (napodobeninu Nutelly). Tú získal Berťo Konárik so svojou “Diskoguľou pre chudobných” (hlinená dutá guľa s dierkami, do ktorej používateľ umiestni sviečku).
Keramické sympózium v Novom dvorePre inšpiráciu sme si zašli aj do neďalekej dedinky Pukanec, ktorá je známa dlhoročnou tradíciou ľudovej hrnčiarskej výroby. V jednej z posledných pukaneckých hrnčiarskych dielní deti videli, ako to fungovalo ešte predtým, ako nám všetko uľahčila elektrina. V rámci nášho pobytu v Brhlovciach sme sa bližšie zoznámili nie len s hlinou a keramikou, ale aj s prostredím v ktorom sme sa ocitli. Navštívili sme Tekovské múzeum v Brhlovciach alebo vodnú nádrž Lipovina pri neďalekých Bátovciach.

Ale to stále ešte nebolo všetko! Vďaka našim hostiteľom z Nového dvora sme zažili hlinu aj z úplne inej perspektívy. Vlastnoručne sme si vyskúšali proces zhotovenia tradičnej hlinenej omietky - od ručnej ťažby piesku v miestnom tufovom lome, cez namiešanie vhodnej kombinácie piesku, hliny a vody až po samotné naťahovanie hlinenej omietky v jednom z kamenných domčekov, ktorý bude slúžiť ako ubytovanie pre dobrovoľníkov.
Keramické sympózium v Novom dvore
Okrem práce nás neminulo ani umenie z pohľadu konzumentov - pozreli sme si aktuálne výstavy Dominika Hlinku, Jany Bialovej a Fera Liptáka, nainštalované priamo v skalných obydliach. Jeden večer sme venovali pásmu klasických slovenských animovaných filmov v kamennom kine, ktoré taktiež prevádzkuje Nový dvor.
Keramické sympózium v Novom dvore
Atmosféra týchto piatich dní sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére, kedy každý jeden z nás si oddýchol od mobilov, počítačov či televízie a miesto toho mal možnosť vytvoriť si niečo vlastnými rukami a hlavne dozvedieť sa niečo nové. Detskí účastníci si na konci sympózia na prekvapenie lektorov pochvaľovali 5 dní “úplne bez facebooku”, počas ktorých si zvykli dokonca aj na dedinské wc typu kadibudka.

Sme veľmi radi, že sympózium tohto formátu bolo úspešné, jeho účastníci aj organizátori spokojní a ešte raz chceme poďakovať našim hostiteľom z Nového dvora za starostlivosť a spoluprácu. Ak budete mať cestu okolo (Levíc alebo Banskej Štiavnice), určite sa zastavte aj v Brhlovciach a podporte Nový dvor aspoň svojou návštevou. Stojí to za to!

Dušan Dobiaš
Martu Hlavajová
Natalie Novik
&
Nový dvor

Projekt bol podporený iniciatívou Mládež v akcii.
Mládež v akcii


foto: dusand

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics