Jeden svet v sobotu – Nacionalizmus a deti

Medvedie ostrovyCez prvý víkendový deň, s priemernou teplotou -10ºC, možno zistíte, že aj -20ºC je stále dobrá teplota. Budeme totiž spoznávať Eskimákov, vlastne Inuitov. Už minulý víkend sa konalo na Stanici detské sympózium venované práve tomuto národu, ktorý ma pre sneh 32 mien. Deti na základe ich legiend a mytológie pripravili fotografický príbeh inšpirovaný mýtom o starcovi vo hviezdach. Tento si môžete pozrieť vo vstupnej chodbe Stanice. A v sobotu budeme pokračovať – Vojta Švejda príde so svojim predstavením pre deti Arktický Robinson (16.00). Kto už zažil Vojto Švejdu vie, že jeho brilantný humor je určený aj dospelým. Len pozor – toto predstavenie sa koná v nevykúrenej S2, takže sa vy a vaše deti dobre oblečte. A ešte upozornenie – predstavenie je pre deti staršie ako 6 rokov.

Hneď po predstavení premietneme film Martina Ryšavého Medvedie ostrovy (17.30). Martin Ryšavý sa dlhodobo venuje sibírskym národom a už spolovice na Sibíri aj žije. V minulosti tu osobne prezentoval film Afoňka už nechce pásť soby. Aj keď tento film nie je priamo o Inuitoch, ale o Rusoch, ich spôsob života nie je moc vzdialený od tohto národa. Martin Ryšavý sa za viac ako desať rokov naučil, ako zachytiť na kameru aj zimu. Preto sa pripravte na -30ºC, ktoré budú sálať z plátna. V noci trochu viac.

Ešte pred divadlom nazrieme tiež do Ruska, ktoré len náznakovo predznamená večernú tému, ale hlavne sa dvojblok bude venovať predchádzajúcim dvom dňom – kríze, aj keď politickej a volaní po slobode. Bieloruský sen (14.00) rozpráva o poslednej európskej diktatúre a Made in Berdsk o protestoch v Rusku, ktoré sa odohrali pred poslednými prezidentskými voľbami. Aj keď na ukážke lokálnych volieb do miestneho parlamentu, budeme mať možnosť zistiť, či už raz Putin skončí svoju dlhú púť mocou.

Bieloruský sen

Večer na Stanici už bude patriť nacionalizmu a konkrétne slovenskému. Tomáš Rafa (19.00) za projekt Nový nacionalizmus získal minulý rok najvýznamnejšiu výtvarnícku cenu pre mladých umelcov – Cenu Oskára Čepana. V projekte mapuje nacionálne, etnicky ladené konflikty na Slovensku, Poľsku, ale už aj v celej Európe a dokonca aj v USA. V tejto projekcii osobne predstaví najnovšie videá, konkrétne trilógiu Športové múry 2012. Ďalej premietne videá z protestov proti Rómom a nakoniec najväčší pochod nacionalistov a neofašistov v Strednej Európe. Posledný film soboty bude patriť súčasnej hviezde slovenskej dokumentaristiky – Zuzane Piussi. Táto aj vo svojom najnovšom filme Krehká identita (21.00) pokračuje v sledovaní akoby vychýlených situácii Slovenska. Podľa môjho osobného názoru, sa jedná o jej najlepší film.

Dialo sa toho dosť, aj keď zas tak veľa sa nakoniec nestalo. Zaujímavým vybočením bola projekcia v Literárnej kaviarni v žilinskom Artfore. Nový svet celkom pekne ukázal, ako sa dokáže aktivizmus rozpadnúť na množstve osobných konfliktov, ktoré prídu s peniazmi. Tak sa z prvoti aktivistického filmu stala osobná spoveď jedného páru. Výborná atmosféra v kaviarni dodala filmu pridanú atmosféru. A po minuloročnej neveľkej návštevnosti tu prišlo aj pomerne dosť divákov.

Na Stanici sme sa venovali hlavne Arabskej jari. Väčšina filmov sa tiahla v podobnej atmosfére. Neprislúcha mi tu hodnotiť filmy, preto vyzdvihnem hlavne posledný dokument - Bahrajnský výkrik do tmy, ktorý nám ukázal to, čo som predminulý rok zachytil len útržkom a o čom väčšina krajiny, ani len celého sveta nevie. O veľmi radikálne potlačenej revolúcii v Bahrajne, ktorej sa nikto z celého sveta nezastal. Asi preto, že vládnuca vrstva v tejto oblasti vlastní viac ako polovicu celosvetových zásob ropy.

Martin Krištof

Tagged as: ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics