Memory Kontrol: Socializmus
verejná diskusia
štvrtok 18. 10. 2012, 17.00

Memory Kontrol“Viete, ja nie som žiadny teoretik marxizmu, som skôr praktik, na rozdiel od mnohých, ktorí tvrdia - a ja im to neverím - že sa ku komunistickej strane dostali potom, čo študovali Marxa, Engelsa a Lenina. Tam vraj zistili, že jedinou záchranou ľudstva je cesta k socializmu. Ja pochádzam z chudobných pomerov, otec padol v prvej svetovej vojne a mama sa starala o šesť detí. Dostal som sa ku komunistickej strane, lebo som cítil, že na svete existuje obrovská nespravodlivosť. A tu mi zrazu niekto povedal, že je to kapitalizmus. A že sa musíme usilovať o socializmus. Ten nedovolí, aby deti hrdinov boli hladné a chodili v deravých topánkach. To mi hovorilo z duše. To bol ten dôvod, pre ktorý som sa pridal k socialistickému hnutiu.” (Karlo Štajner, in: Bedrich Utitz, Svedkovia revolúcie vypovedajú)

Čo je socializmus? Bol normalizačný režim v ČSSR socializmom? Žijeme naozaj v kapitalizme? Verejná diskusia s mladými ľavicovými intelektuálmi bude priestorom pre hľadanie odpovedí aj na tieto základné otázky a rovnako pre reflexiu a skúmanie kontinuity mechanizmov produkcie spoločenského konsenzu na Slovensku (presnejšie v Československu) pred a po roku 1989.

Diskutovať budú:
Michal Havran, šéfredaktor portálu www.JeToTak.sk
Michal Polák, ekonóm a filozof

Moderuje: Fedor Blaščák

Podujatie je súčasťou cyklu verejných diskusií v rámci iniciatívy Memory Kontrol. (www.memorykontrol.org)

Vstupné: 2,00 / 1,00 € (dospelí / študenti)

Podpora:
visegrad_fund_logointenda

Tagged as: , , , , , , , ,

4 Komentáre

  1. Zdravím, kde si môžem pozrieť záznam debaty? Vďaka

  2. Záznam alebo prepis diskusie bude, ale potrvá to nejaký čas. Celý Memory Kontrol postupne zverejňujeme na http://www.memorykontrol.org.

  3. ta ale trva vam to

  4. Zostrih už je, idem zistiť kde sa “zasekol” upload.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics