Veľký Fest Anča fotoset aj s víťaznými filmami

fest_anca1

4 dni. 178 fotiek. 1.172 prezretí len v priebehu festivalu. Veľké podujatie si zaslúži veľký fotoset. Ľudia, animáky, jedlo, teplo, ľad, WWW, párty, anča talk, balóny, film, pena, stánky, pecha kucha, káva, spank, workshop, Stratasoul, … Jednoducho, ak práve pracovne sedíte za počítačom, alebo len utekáte pred teplom, zaspomínajte si spolu s nami na tohtoročnú Fest Anču na fotografiách Natálie Zajačikovej.

Súčasťou sprievodného programu festivalu boli dve výstavy v Novej synagóge: Richard Loskot a Frejm baj frejm (časť tejto bola aj v Považskej galérii umenia).

Na festivale sa samozrejme aj súťažilo a vyberalo a oceňovalo. Hlavnú cenu Anča Award udelili porotcovia Frank Braun (SWI), Zuzana Gindl-Tatárová (SK) a Anna Solanas (ESP) poľskému animovanému filmu Marty Pajek Snová šnúra (Snępowina). Autorka o svojom filme povedala: „Sen je prienikom dvoch svetov – telesného a duševného. Je pre nás neuchopiteľný a nepreskúmateľný. Odohráva sa v nás, no nemôžeme ho ovládať a to nás znepokojuje. Sen nás unáša do krajiny s premenlivými pravidlami.“

Anča Student Award udelila porota študentskému animovanému filmu O rôznych druhoch papiera (De riz ou d’Armenie) režisérskeho tímu Samy Barras, Romain Blondelle, Hélène Marchal a Céline Seillé z Francúzska. Ide o romantický príbeh Odetty, ktorej život sa točí hlavne okolo upratovania spomienok jej drahého Alfonza. Jedného dňa sa však jeho pamäť vyprázdni a Odette neostáva nič iné, ako vyzvať ho do tanca. Stvárnením silného príbehu si tento film získal srdcia mnohých návštevníkov festivalu.

Odborná porota sa zároveň rozhodla udeliť čestné uznania krátkemu animovanému filmu Ach, Willy (Oh Willy) v réžii Emmy De Swaef a Marca Jamesa Roelsa z Belgicka a filmu Veľký dom (Suur maja) režiséra Kristjana Holma z Estónska.

Cenu Anča Music Video Award udelili porotcovia Noro Držiak (SK), Alexandr Jančík (CZ) a Johnny Kelly (IR) animovanému videoklipu Kôpka (Mound) režisérky Allison Schulnik z USA. Na záverečnom odovzdávaní cien o filme povedali: „Snúbenie sa hudby s obrazom vytvára hypnotický zážitok. Film je dôkazom, že Alison majstrovsky ovláda svoje remeslo, a nie je len obyčajným predvádzaním technických zručností.“

Na záver poďakovanie organizátorom, pretože pre nás zo Stanice je to naozaj česť Fest Anču hosťovať. A nielen pre nás, veríme, že pre celé mesto. Pretože Anča bola zase Fest! A ak ste ju doteraz nemali príležitosť navštíviť, určite tak urobte o rok.

Tagged as: , , , , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics