Spravodaj pre základné školy na mesiace MÁJ a JÚN 2012

6377004503_f0fb43256f_z2Nezabudnite, že pred letnými prázdninami ešte so svojimi žiakmi môžete stihnúť navštíviť Stanicu a vybrať si z lákavej ponuky aktivít kombinujúcich vzdelávanie v súčasnom umení s atraktívnymi tvorivými aktivitami. Na posledné dva mesiace škoského roka vyberáme to najlepšie, čo sa osvedčilo v priebehu celého roka:

* Počítačová/divadelná (tieňo)hra – kombinácia počítačovej hry a tieňového divadla? Prečo nie. Príďte sa o tom presvedčiť a vytvoriť obraz do divadelného predstavenia Limbo reloaded. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/ skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
* Fotoilustrácia / fotokomix – vyvolávanie obrazov a príbehov v klasickej čiernej komore - fotografická dielňa spojená s knižnou ilustráciou - výroba ilustrácií formou fotogramov z prírodnin vo fotokomore. Spojené s výkladom o klasickej fotografii a ilustrácii. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/ skupina. Kapacita dielne je max. 15 osôb.
* Inšpirácie z japonskej kníhväzby - knižná dielňa s ukážkami dekoratívnych knihárskych techník a tzv. japonskej kníhväzby. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
* Nádoba plná života – praktická keramická dielňa doplnená o ukážky sochárstva a keramiky. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb. Na dielňu je vhodné nadviazať workshopom glazúrovania keramických výrobkov.
* Foto-re-konštrukcia - digitálna fotografická dielňa spojená s ukážkami prác súčasných maliarov a fotografov. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/ skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
*Ako rastie film - ukážky súčasného umenia spojené s dielňou animovaného filmu. Doporučené trvanie min 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
* Sieťotrik - praktická grafická dielňa/sieťotlač. Navrhnite si námet a príďte si ho vytlačiť na tričko, na plagát alebo na čokoľvek chcete. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/ osoba, min 15,- €/skupina
* Zákutia súčasného folkóru - prednáška spojená s pátraním po folklóre v súčasnosti, diskusia a cvičenia na podporu kritického myslenia a kreativity spojené s bezprostredným zberom originálneho etnografického materiálu. Téma je vhodná pre žiakov II.stupňa. Doporučené trvanie 1-2 hodiny, cena: 1,- €/osoba, min 15,- €/skupina.
* 2D / 3D – putovanie v rozmeroch a dimenziach – plošná, priestorová, digitálna tvorba…objavte niektoré rozmery súčasného umenia v tematickej prednáške s inšpiratívnymi ukážkami. Téma je vhodná pre žiakov II.stupňa. Doporučené trvanie 1-2 hodiny, cena: 1,- €/osoba, min 15,- €/skupina.

***Dokumentárne filmy z festivalu Jeden svet - celú tohtoročnú sériu filmov s rôznymi pohľadmi na svet, globálne problémy a problematiku ľudských práv máte možnosť zhliadnuť ešte v máji. Z premietaní pre žiakov ZŠ sa nám najviac odvedčili filmy o živote mladých v Keni, o dobrom príklade spolužitia Slovákov a Rómov v obci Svošov na východnom Slovensku, alebo o živote rodín, ktoré prijali nechcené deti. Filmy uvádzame s lektorským úvodom a sú určené pre žiakov od 6. ročníka ZŠ. Radi vám ich premietneme za dobrovoľné vstupné (ktorého výšku si zvolíte sami). Dohodnutú časť z výťažku môžeme spoločne odviesť na humanitárne účely.

Ak nie je v texte uvedené inak, aktivity vieme obsahovo prispôsobiť akejkoľvek vekovej skupine žiakov ZŠ. Témy je možné dopracovať aj do podoby celého vyučovania na Stanici. Doporučené trvanie “vyučovania” je 3-4 hodiny, cena 3,- €/osoba, minimálne 30,-€/skupina.

Platby za aktivity je možné uhrádzať aj formou kultúrnych poukazov. Novinkou od roku 2012 je, že platenie za všetky workshopy pre deti si môžete uľahčiť zakúpením nových –“bodkových” vstupeniek (pri rešpektovaní minimálne stanovených poplatkov za jednotlivé produkty).
Svoju návštevu si prosím u nás dojednávajte v dostatočnom predstihu - minimálne 7 dní vopred. Ak máte vlastný nápad na aktivitu, ktorá korešponduje s oblasťou výchovy umením a k umeniu a myslíte si, že ju môžete realizovať v spolupráci s nami, kontaktujte nás. Ak si prajete byť informovaní priamo do vašej mailovej schránky, veľmi radi vás zaradíme do aktuálneho mailinglistu, dajte nám vedieť.
Ďalšie info a registrácia záujemcov: Hana Hudcovičová Lukšů 0907 178 756, hanka@stanica.sk

A ešte zopár ďalších tipov:

*Zoznámte sa bližšie so Stanicou - exkurzie pre školy
Stanica školákov väčšinou nadchne, pretože intuitívne vycítia, že je tu veľa vecí na objavovanie. S novými skupinami detí vždy začíname aspoň stručným vysvetlením príbehu miesta a toho, čo sa tu dnes deje. Vašu prvú návštevu u nás však môžeme celkovo poňať aj ako príjemné zoznamovacie stretnutie a exkurziu do fungovania kultúrnej neziskovej
organizácie. Nebojte sa, že to bude stratený čas. Naopak, myslíme si, že náš vzťah takto môže získať lepšiu kvalitu. Stanica si pamätá veľa príbehov zo svojej už takmer 70-ročnej histórie a v poslednom období to tu veľmi intenzívne žije súčasnou kultúrou. Zaujíma nás tiež príbeh vašej skupiny, triedy, školy, to v čom sa naše príbehy prelínajú a na čom môžeme spolupracovať. Ideálna veľkosť skupiny je do 30 detí. Ceny stanovíme dohodou, podľa rozsahu a obsahu exkurzie.

* Zoznámte sa bližšie so Stanicou – naša návšteva na vašej školskej porade
Uvedomujeme si, že možnosti našich programov pre školy sú rozsiahle. Ak máte ako škola záujem efektívnejšie alebo intenzívnejšie s nami spolupracovať, radi prídeme za vami do školy - napr. na poradu učiteľského zboru a stručne odprezentujeme možnosti spolupráce Stanice so školami. Zanecháme vám inšpiratívne materiály s našou ponukou, vymeníme si kontakty – v dohodnutej dĺžke trvania – potrebujeme na to od 15 do 30 minút.

* V centre mesta na Mydlárskej ulici sídli galéria Plusmínusnula. Bežne je otvorená utorok - piatok medzi 15.00-18.00 a bežný vstup do galérie je voľný. Ak sa nám ohlásite vopred, pre školské skupiny vieme zabezpečiť mimoriadne otváracie časy, komentovanú prehliadku, alebo tematický workshop priamo v galérii. (mailom na hanka@stanica.sk, 0907 178756). Skúste deťom prezentovať súčasné výtvarné umenie, je to zaujímavejšie ako si možno myslíte a navyše veľmi dôležité!

* Zaregistrovali ste, že v Žiline vznikne inštitúcia typu “kunsthalle”? Nebude to úplne hneď, ale už teraz sa môžete na to tešiť, pripravovať, alebo tomu pomôcť. Žilinská Kunsthalle vznikne rekonštrukciou a úpravami funkcionalistickej budovy neologickej synagógy známeho architekta Petra Behrensa (v blízkosti Pošty 1). Okrem kvalitných výstav sa budeme sústreďovať na vzdelávacie projekty pre školy aj širokú verejnosť. Ak chcete deťom už teraz sprostredkovať tento fakt, zorientovať ich v trendoch súčasných galérií alebo v žilinskej architektúre obdobia funkcionalizmu, môžeme pre vás kedykoľvek pripraviť špeciálny vzdelávací program - prednášku. www.novasynagoga.sk

kontaktujte: Hana Hudcovičová Lukšů 0907 178 756, hanka@stanica.sk

Podpora:
podpora_skolskeprogramy_w7

Tagged as: , , , , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics