Spravodaj pre základné školy na mesiace MAREC a APRÍL 2012

keramika1Prinášame jarnú ponuku aktivít pre školy, ktorých hlavným cieľom je spestrovať školské vyučovanie podnetmi zo súčasného umenia a kultúry. Za kľúčové témy jarných mesiacov  marec a apríl sme zvolili knihy a vnímavosť k životnému, kultúrnemu a spoločenskému prostrediu.

*****  Vybrať si môžete z nasledujúcej ponuky tém, workshopov, projektov:

* Kniha ako objekt výtvarného umenia - prednáška s ukážkami umeleckých objektov využívajúcich knihy, diskusia. Doporučené trvanie 1-1,5 hodiny, cena: 1 €/osoba, min 15,- €/skupina
* Inšpirácie z japonskej kníhväzby - knižná dielňa s ukážkami dekoratívnych knihárskych techník a tzv. japonskej kníhväzby. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
* Fotoilustrácia - klasická fotografická dielňa spojená s knižnou ilustráciou - výroba ilustrácií formou fotogramov z prírodnin vo fotokomore. Spojené s výkladom o klasickej fotografii a ilustrácii. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,-  €/ skupina. Kapacita dielne je max. 15 osôb.
* Zákutia súčasného folkóru - prednáška spojená s pátraním po folklóre v súčasnosti, diskusia a cvičenia na podporu kritického myslenia a kreativity spojené s bezprostredným zberom originálneho etnografického materiálu. Téma je vhodná pre žiakov II.stupňa. Doporučené trvanie 1-2 hodiny, cena: 1,- €/osoba, min 15,- €/skupina.
* Nádoba plná života – praktická keramická dielňa doplnená o ukážky sochárstva a keramiky. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb. Na dielňu je vhodné nadviazať workshopom glazúrovania keramických výrobkov.
* Zelený kútik v umení - prednáška a diskusia s ukážkami slovenského aj svetového súčasného umenia, ktoré pracuje s prírodou, prírodninami, či čerpá inšpiráciu v prírode. Doporučené trvanie 1-1,5 hodiny, cena: 1,- €/osoba, min 15,- €/skupina
* Foto-re-konštrukcia - digitálna fotografická dielňa spojená s ukážkami prác súčasných maliarov a fotografov. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/ skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
*Ako rastie film - ukážky súčasného umenia spojené s dielňou animovaného filmu. Doporučené trvanie min 2 hodiny. Cena: 2,- €/osoba, min 15,- €/skupina. Kapacita dielne je max. 20 osôb.
* Sieťotrik - praktická grafická dielňa/sieťotlač. Navrhnite si námet a príďte si ho vytlačiť na tričko, na plagát  alebo na čokoľvek chcete. Doporučené trvanie cca 2 hodiny. Cena: 2,- €/ osoba, min 15,- €/skupina

***** Dokumentárne filmy z festivalu Jeden svet - celú tohtoročnú sériu filmov s rôznymi pohľadmi na svet, globálne problémy a problematiku ľudských práv máte možnosť zhliadnuť až do mája. Z premietaní pre žiakov ZŠ sa nám najviac odvedčili filmy o živote mladých v Keni, o dobrom príklade spolužitia Slovákov a Rómov v obci Svošov na východnom Slovensku, alebo o živote rodín, ktoré prijali nechcené deti. Filmy uvádzame s lektorským úvodom a sú určené pre žiakov od 6. ročníka ZŠ. Radi vám ich premietneme za dobrovoľné vstupné (ktorého výšku si zvolíte sami). Dohodnutú časť z výťažku môžeme spoločne odviesť na humanitárne účely.

Ak nie je v texte uvedené inak, aktivity vieme obsahovo prispôsobiť akejkoľvek vekovej skupine žiakov ZŠ. Témy je možné dopracovať aj do podoby celého vyučovania na Stanici. Doporučené trvanie “vyučovania” je 3-4 hodiny, cena 3,- €/osoba, minimálne 30,-€/skupina.

Svoju návštevu si prosím u nás dojednávajte v dostatočnom predstihu - minimálne 7 dní vopred. Ak máte vlastný nápad na aktivitu, ktorá korešponduje s oblasťou výchovy umením a k umeniu a myslíte si, že ju môžete realizovať v spolupráci s nami, kontaktujte nás. Ak si prajete byť informovaní priamo do vašej mailovej schránky, veľmi radi vás zaradíme do aktuálneho mailinglistu, dajte nám vedieť.

Platby za aktivity je možné uhrádzať aj formou kultúrnych poukazov. Novinkou od roku 2012 je, že platenie za všetky workshopy pre deti si môžete uľahčiť zakúpením nových –“bodkových” vstupeniek (pri rešpektovaní minimálne stanovených poplatkov za jednotlivé produkty).

Ďalšie info a registrácia záujemcov: Hana Hudcovičová Lukšů 0907 178 756, hanka@stanica.sk

***** Stanica za 15 minút? - Uvedomujeme si, že možnosti našich programov pre školy sú naozaj rozsiahle. Ak máte ako škola záujem, radi k vám prídeme - napr. na poradu učiteľského zboru  a stručne odprezentujeme možnosti spolupráce Stanice so školami  - v dohodnutej dĺžke trvania - potrebujeme od 15 do 30 minút.


*****
A ešte krátke pohľady do ďalších projektov Stanice:

* Zakladáme Zelený kútik  - od apríla sa staráme o spoločnú záhradku vo verejnom priestore parku pod Rondlom a otvárame tiež sezónny projekt - second hand “nechcených” bytových rastlín.  Môžete sa prísť pozrieť, postarať, pridať alebo prispieť, ďalšie informácie čoskoro, po spustení projektu - od polovice apríla 2012.

* V centre mesta na Mydlárskej ulici sídli galéria Plusmínusnula. Bežne je otvorená utorok - piatok medzi 15.00-18.00 a bežný vstup do galérie je voľný. Ak sa nám ohlásite vopred, pre školské skupiny vieme zabezpečiť mimoriadne otváracie časy, komentovanú prehliadku, alebo tematický workshop priamo v galérii. (mailom na hanka@stanica.sk, 0907 178756). Skúste deťom prezentovať súčasné umenie, je to zaujímavejšie ako si možno myslíte a navyše veľmi dôležité!

* Zaregistrovali ste, že v Žiline vznikne Kunsthalle? Je to veľká vec! Na Slovensku ešte takáto inštitúcia prakticky neexistuje, aj keď v posledných rokoch a mesiacoch sa o tom veľa hovorí. O niekoľko rokov plánujeme otvoriť Kunsthalle v priestoroch neologickej synagógy v centre mesta (bývalé Kino Centrum). Okrem kvalitnej kultúry by tento projekt mal priniesť aj mnoho v oblasti vzdelávania. Tešte sa na to spolu s nami a šírte túto dobrú novinku… (www.novasynagoga.sk)

Podpora:podpora_skolskeprogramy_w8Tagged as: , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics