Jeden svet: Rozhovor s Danielom Hromadom

Jeden svet v skutočnosti nie je o filmoch. Ale o témach. Podtitul tohtoročného festivalu znie “Svet v sieti”. Samozrejme, že nosným médiom sú filmy, ale rovnako dôležitú úlohu prikladáme aj diskusiám, ktoré sprevádzajú premietania nielen na Stanici. Jedným z hosťov, ktorí prijali pozvanie debatovať, je aj Daniel Hromada. Diskutovať bude na Stanici v sobotu o 18.00 na tému Mediálni paraziti / aktivisti. Daniel sa predstaví sám, v odpovedi na prvú otázku, ktorú sme mu v rámci tohto rozhovoru položili.

- - - - - - - - - -

Kto si?
Kedysi chalanisko z Petržalky, potom zakladateľ, prvý senátor a konzul webovej komunity kyberia.sk, prvý predseda už neexistujúceho o.z. Slobodná Voľba brojaceho za dekriminalizáciu konope. Prípadne bakalár humanitných vied Karlovej Univezity, bakalár jazykových vied Universite de Nice a Magister kognitívnych vied parížskej Ecole Pratique des Hautes Etudes. Hlavne však cestovateľ svetmi nielen vonkajšími…

Čím sa v tejto dobe zaoberáš?
Pomaly ale isto zahajujem prácu na mojom doktoráte. A popritom sa snažím so cťou ukončiť moje snahy o dekriminalizáciu konope na území Slovenskej Republiky. A tiež sa usilujem o to, aby kyberia ožila aj v Čechách.
hromada1
Prečo to robíš?
O doktorát sa usilujem preto, lebo zo všetkých inštitúcií, na ktoré som za svoj krátky život narazil, je Univerzita tou hierarchiou, ktorej pravidlám som ochotný sa podriadiť a skrze ono podriadenie sa stať členom spoločnosti, do ktorej som sa narodil.
O dekriminalizáciu na Slovensku som sa snažil preto, lebo som považoval za absurdné, aby sa rastliny, ktoré tisíce rokov ľudstvu pomáhali, následne celoplanetárne (konvenciou z roku 1961) prehlásili za “zlo proti ktorému musí ľudstvo bojovať”, a momentálne tieto snahy ukončujem preto, že som pochopil, že svet (slovenskej) politiky a svet (slovenských) médií nie je tým svetom, do ktorého chcem investovať obmedzený čas môjho života.
A o nakopnutie českej kyberie sa usilujem preto, lebo verím, že Kyberia sa od sociálnych sietí typu fckbook líši práve tým, že sa nesnaží unifikovať, ale diverzifikovať.

Kam si myslíš, že tento svet speje?
Z dlhodobého hľadiska existuje len jediná odpoveď a tú, myslím, už dostatočne jasne vyjadrila jedna postava z Joyceovho Odyssea: “Všetky veci vedú k jedinému Cieľu - k manifestácii Boha”.

Z hľadiska krátkodobého však tento svet speje ku konfliktu medzi viacerými svetovými mocnosťami ktorý, dúfam, za sebou zanechá čo najmenšie škody.

Myslíš, že je možné zmeniť svet? Ak áno, meníš svet? Chceš ho zmeniť? Ako?
Dosť dlhú dobu som si to myslel. Potom som však na svojich cestách uvidel také množstvo utrpenia a neslobody na strane jednej a pýchy a nevedomosti na strane druhej, až som pochopil, že by som musel mať naozaj sakra veľké šťastie, aby sa mne - zrniečku piesku v dunách sveta - podarilo čokoľvek akokoľvek zmeniť. A tak je, myslím, vhodnejšie, aby som sa, ako to pomyselné zrniečko, pokúsil zmeniť v krištál, ktorý na svojich stenách dokáže odzrkadliť čo najviac tvárí sveta.

Ale dosť bolo básnenia: áno, stále ho chcem zmeniť, no tá zmena musí byť nenásilná, jemná, a musí vychadzať zvnútra. To musí byť základ, akákoľvek iná snaha o zmenu vedie k preskupovaniu síl tým či onakým smerom, a také preskupenie síl nutne vedie skôr či neskôr k explózii.

A taktiež mi je jasnejšie ako facka, že snaha o akúkoľvek dlhotrvajúcu zmenu musí byť konzistentná so zákonmi Prírody. Preto za prvý krok v snahe o zmenu sveta považujem snahu o pochopenie princípov fungovania Prírody - s ktorými ide ruka v ruke snaha o pochopenie fungovania ľudskej spoločnosti, keďže ľudská spoločnosť nie je ničím iným ako podmnožinou Prírody.
hromada2
Aké ideály si mal ako dieťa?
Bol som dieťaťom nesmierne šťastnej generácie. Útle detstvo som strávil v neslobodnej krajine, ktorá sa nenásilne premenila v krajinu slobodnú. Nikdy som nezažil vojnu. Bol som pritom, ako sa internet zmenil zo siete akademikov v celoplanetárnu drogu číslo 1. Príroda okolo mňa bola hojná a ešte stále viacmenej zdravá - k akým ideálom by sa tak moja detská duša v takom takmer dokonalom svete mohla upierať?

Veď k ideálom sa zväčša odkazujú tie duše, ktorým sa niečoho nedostáva, tie ktoré boli nainfikované tou či inou ideológiou, prípadne tie, ktoré chcú rečami o ideáloch manipulovať dušami iných. Ani jedno, ani druhé, a verím, že ani tretia (i keď mnohí z kyberanov by tu možno vyjadrili svoj nesúhlas) nebol a nie je moj pripad.

A tak jediné, čo ma napadá, keď sa pýtaš na moje detstvo a ideály, je, že pri pohľade na Burianove obrázky v Knižke o praveku som vždy túžil ísť do púšte Gobi pohladať nejaké dinosaurie kosti. To mi bolo o 20 rokov neskôr dožičené a myslím, že až počas môjho pobytu v Mongolsku došlo k akejsi “destilácii” mojich ideálov, ktorá sa teraz, po zhliadnutí možných “matrixov” v USA, Vietname, Iráne, Turkmenistane či Afghanistane postupne mení v akúsi hierarchiu hodnôt.

Zostalo ti niečo z nich?
Na vrchole môjho “rebríčka hodnôt” je Mier, ktorý stojí na ramenách Diverzity a Života. Všetko ostatné, vrátane Slobody či Krásy prirodzene vyplýva z už uvedeného.
Je kludne možné, že rovnaký rebríček hodnôt som v sebe nosil už ako dieťa, len som to nevedel tak verbalizovať, s veľkými písmenami a omáčkou okolo.

Si stotožnený s predstavou priviesť na tento svet deti?
Áno, som s ňou stotožnený a som si vedomý, čo to obnáša. A kedže som už aj stretol Ženu, ktorá je stotožnená s rovnakou predstavou, verím, že ak hemživosť môjho spermatu dovolí, uvidia najbližšie roky v tejto otázke blahodárneho vývoja od slov k činu ;)

Je kyberia.sk tvoje dieťa?
Tá metafora na mňa vyskakuje príliš často na to, aby som ju mávnutím ruky zamietol. Takže odpoveď je skôr “Áno, je mojím dieťaťom”, no zároveň treba okamžite dodať, že je aj dieťaťom tisícky iných ľudí, ktorí sa na utváraní jej formy či obsahu tak či onak podielali či podielajú.

PIPA, SOPA. Kam to speje?
Zameň si druhé P v tej prvej skratke za Č a dostaneš odpoveď. Prípadne rovno aj do ri*i, ale to až po svadbe.

Používaš služby ako megaupload?
Megaupload nie, ani som nevedel, že to existuje. Ale chlapci z piratebay ako i všetci lordi TORov a torrentov majú moju plnú podporu ;)
hromada3
Myslíš, že wikipedia je relevantný zdroj informácií?
S postupom casu aj v akademickej obci utíchajú kritické hlasy tvrdiace, že wikipedia nie je relevantná. Iste, wikipedia nie je jediný zdroj poznatkov a nikdy ním nebude - veď o to neusilujú ani jej samotní autori - predsa je však jej schopnosť agregovať v sebe všetko verbalizovateľné ľudské poznanie tak nesmierna, že ten projekt osobne považujem za najkrásnejšiu z Katedrál Poznania, ktorú kedy ľudia svorne vytvorili. Osobne ju považujem za skutočný deviaty div sveta (tým ôsmym je TCP/IP ;). Wikipedia je tým, čo som chcel z kyberie mať predtým ako život spôsobil, že sa ubrala vlastným smerom, je prekurzorom Čítanky pre urodzené slečny Johna Percivala Hackwortha ;)

Považuješ internetový aktivizmus za (digitálnu/virtuálnu) analógiu k občianskemu aktivizmu hmotného sveta?
Považoval som, ale vytriezvel som. Ale o tom až v debate.

Čo si myslíš o “zbulvarizovaní” internetu? Pred pár rokmi na ňom bolo menej ľudí, lepší pomer užitočných informácií voči balastu. Je to daň za to, že internet je prístupný masám? Alebo to svedčí aj o niečom inom o dnešnej spoločnosti?
Áno, je to v dosť značnej miere o masovosti, o spriemerovaní schopnosti jednotlivých individuí do jednej nemastnej-neslanej masy. Ale je to aj o podstate kognitívneho systému. O túžbe ega externalizovať sa. Ľudský mozog sa dá zjednodušene chápať ako stroj napodobňujúci vzory chovania, ktoré sa v jeho prostredí čo najčastejšie vyskytujú, prípadne vzory chovania, ktoré sa dajú čo najľahšie napodobniť. Keď výskyt určitého vzoru v prostredí prekročí určitú prahovú hodnotu, je už takmer nemožné čokoľvek zmeniť, a k prekročeniu takého prahu došlo dávno pred emergenciou kyberpriestoru. Preto hneď ako to bolo aspoň trochu možné, nainštalovali sa staré štruktúry aj do Internetu a začali pôsobiť aj tam… Myslieť si, že jedna dekáda Internetu na prirodzenosti masy domestikovaných primátov čokoľvek zmení, je… veľmi krátkozraké. Z evolučného hľadiska je totiž pre ego oveľa výhodnejšie …slúžiť ako transmitter klebiet v sociálnej sieti, prípadne bombardovať okolie obrazmi na vytvorenie ktorých stačilo investovať zlomok sekundy na stlačenie spúšte namiesto … ako riskovať stratu prestíže, kredibility či autority, ktorá ide ruka v ruke s vypustením každej novej ideje do sveta.

Je podľa teba copyright len nástrojom kapitalizmu? Nepomáha viac “malým” tvorcom (umelcom, programátorom) copyleft na zviditeľnenie svojej práce?
Copyright? Čo to je? Bič, ktorí tí, čo nepochopili, že medzi myšlienkou a kilom zlata je esenciálny rozdiel, mlátia tých, ktorým akékoľvek bičovanie príjde absurdné a choré?
hromada4
Myslíš, že ľudia ešte dokážu nájsť, vyselektovať a oceniť kvalitu v zahltenom prostredí internetu?
Neviem, čo máš na mysli pod pojmom “kvalita” a dokonca si ani neviem predstaviť všeobecné kritérium, ktoré by malo onú “kvalitu” od “balastu” odlišovať, som však presvedčený - a viem, že nie som jediný - som však presvedčený o tom, že drvivá väčšina ľudských bytostí v sebe nesie niečo tak nesmierne krásne, múdre a dobré, že im ono “niečo” vždy umožní rozlíšiť Pravdu od nepravdy.

- - - - - - - - - -

slovníček pojmov:
kyberia.sk - slovenský komunitný portál, ktorý sa vyvinul z iniciatívy skupiny ľudí z prostredia “internetového undergroundu”
TCP/IP - protokol sieťovej komunikácie, na ktorom fungujú lokálne siete aj celý internet
PIPA, SOPA (Protect IP Act, Stop Online Piracy Act) - veľmi zjednodušene povedané, ide o zákoný, ktoré majú americkej vláde a “copyrightovým” korporáciam dať možnosť regulovať a perzekvovať možné porušenia copyrightu a šírenie informácií

- - - - - - - - - -
Otázky sa pýtal Dušan Dobiaš s Danom Kozlíkom.
Obrázky v rozhovore sú fotky (z) Danielových potuliek po svete.

Tagged as: , , , , ,

2 Komentáre

  1. Dik za pekny rozhovor jeden svet…One world is enough for all of us…

    Dando tuto si ma dorazil : Copyright? Čo to je? Bič, ktorí tí, čo nepochopili, že medzi myšlienkou a kilom zlata je esenciálny rozdiel, mlátia tých, ktorým akékoľvek bičovanie príjde absurdné a choré?

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics