Holé ruky, vôľa a chuť ešte viac sa otvoriť aj uzavrieť pred svetom

nova_terasa_stanicaUž tretí či štvrtý deň to vyzerá na Stanici opäť ako na stavenisku. Áno, sme developeri, stavbárčina nás vždy bavila rovnako ako kultúra :-). Máme väčšinou len holé ruky a veľa dobrých ideí, čo ešte zlepšiť, čo pristavať, čo postaviť, ale v tejto fáze “megarozvoja” nám pomáhajú aj stroje. Vďaka podpore niekoľkých firiem, ktoré zľavnili zo svojich cien, sme o trochu menej v strate, ako by boli iní. Naša finančná situácia je už však vážna, ak nie kritická. Nepoľavíme a stále veríme, že do Fest Anče a začiatku leta bude hotovo. Nová terasa za Stanicou, nový bar na Stanici otvorený presklením do záhrady, zatrávnený celý park s novým mobiliárom a detskými i nými športovo-umelecko-relaxačnými aktivitami. Ak príde dovtedy prvý lodný kontajner, budú nové WC a sprchy pre kemping a S2, kanalizácia aj voda sú už dotiahnuté - na novej kanalizácii sme sa namakali ako… radšej nespomínať, veľkú časť sme kopali ručne kvôli množstvu káblov. Koľko je ešte na Slovensku inštitúcií, kde si kultúrni dejatelia sami kopú aj kanál? Od piatku robíme na novej terase, ktorej polovica je zo špeciálneho materiálu Ecostone od firmy Športstav Žilina. Štrk lepený pomocou polyuretánovej živice vytvára pevný a rovný (a vizuálne zaujímavý) povrch, cez ktorý ale voda pri daždi preteká, stráca sa v zemi a nevytvárajú sa kaluže. Dobrý materiál pre budúce cesty, parkoviská či chodníky. Uvidíme, čo naň poviete. Dnes nám po ňom prešiel 35-tonový náklaďák a stále je tam. Dokončíme cez víkend a medzitým sa začne dláždiť “mačacími hlavami” aj druhá polovica novej terasy smerom k budúcej galérii S3, ktorá je síce v nedohľadne, ale bude. Od začiatku júna už dizajnéri Peter Liška a Dušan Veverka stavajú zariadenie nového baru, budete prekvapení. Od piatku 10. júna prídu študenti architektúry, aby zhotovili prototypy - originály nového mobiliáru do parku v rámci workshopu MestoZÁhrada 2011.

A príde aj na plot. Guantanámo na Stanici. Áno, už viackrát sme to spomenuli, ale možno treba vysvetliť viac. Po niekoľkých rokoch, odkedy investujeme do zelenej plochy pri Stanici a pod Rondlom voľnú energiu, čas a peniaze, sme už unavení z nekonečného zbierania odpadkov po popíjajúcich tínedžeroch i dospelých. Najhoršie veci sa dejú v noci, keď už tu my nie sme a prispievajú k tomu aj ľudia vracajúci sa opití z mesta. Situácia dospela do kritického bodu a tak dnes už asi nenájdete na Stanici človeka, ktorý by bol proti oploteniu. Záhrada a park budú otvorené každý deň od rána do zotmenia, na noc sa zamkne. Zvýši sa bezpečnosť, môžeme v parku umiestniť veci a mobiliár, ktorý by inak zmizol alebo bol rýchlo zdevastovaný. Áno, už nechceme byť takí otvorení ako doteraz. Chceme sa uzavrieť pred svetom, ktorému nerozumieme a ktorý sem nepatrí. Lebo tento kúsok (agri)kultúry, ktorý je okolo Stanice, je v Žiline vzácny a má slúžiť ľuďom, ktorí si ho vedia vážiť. Bude tu dobre, lepšie než kedykoľvek predtým! Už od najbližšieho leta.

Ďakujeme firmám Kinekus (za veľkú zľavu na oplotenie), Športstav (za Ecostone na terasu), Esto Bene (za minibagre). Ďakujeme každému, kto nám príde až do konca júna pomôcť ako dobrovoľník. A samozrejme tiež Vašej podpore Kempingu pod Rondlom v Dobrej krajine a grantu z programu O2 Think Big od Nadácie Ekopolis a spoločnosti O2 Telefónica Slovakia, ktorý ste nám vysmskovali ešte minulý rok.

Fotil Dušan Dobiaš.

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics