Dame de Pic / Cie Karine Ponties (Be):
Havran / Babil / Fidèle à l’éclair
súčasný tanec
streda 8. 6. 2011, 19.00, S2

Fidèle à l'éclairTri krátke tanečné sóla v choreografii Karine Ponties spája postava strašiaka a jeho absurdný, vertikálny a opustený spôsob bytia. Básnik starých čias, ktorý stále vládne z kúta polí. Postava strašiaka podľa Karine obsahuje v sebe veľa významov – je podvodník, mátoha, obor, fantóm, vzbúrenec, krucifix, značka slepej ulice, veža, presýpacie hodiny… „Pre mňa je strašiak dojímavou a rozporuplnou postavou, osamelým vojakom strachu, ktorý nikdy nikoho nevyľakal. Patrí do našej predstavivosti. Táto vertikálna bytosť je dvojníkom človeka, autoportrétom, ktorý nikdy nevysloví svoje meno, značka slepej ulice a vzbúrenec, ktorý nám otvorí svoju náruč, keď nie je pripútaný, ukrižovaný alebo zviazaný.“

Sám na pódiu, sprevádzaný pôvodnou hudbou a soundtrackom Davida Morceaua, tanečník Jaro Viňarský, nesúci na ramenách dlhú bambusovú tyč pripomínajúcu zakrivený horizont, to bol strašiak polí roztancovaný choreografkou Karine Ponties. Zmietaný vetrom, vyvrhnutý na zem ako handra alebo rastúci ako plameň, tento povrazolezec predvádzal šialenú rozpustilú pantomímu, ktorá ohromovala a vyvolávala obdiv.
Jean-Dominique BURTIN – la République du Centre, 22. 12. 2008 - Havran

Karine Ponties je jednou z najznámejších choreografiek v Európe, s ktorou spolupracovalo, okrem iného, aj mnoho slovenských tanečníkov. Súbor Dame de Pic založila v roku 1995 a v priebehu 15 rokov tu realizovala viac ako 30 choreografií. Tri sóla Babil, Havran a Fidèle à l’éclair reprezentujú rozmanitosť tém a tanečných foriem súboru Dame de Pic.

Účinkujú: Jaro Viňarský, Claudio Stellato, Eric Domeneghetty
Produkcia: Dame de Pic / Cie Karine Ponties
Koprodukcia: Centre Chorégraphique National d’Orléans, O Espaço do Tempo de Montemor-ONovo (Portugalsko), Théâtre Les Tanneurs (Belgicko)
S podporou: Ministère de la Communauté française Wallonie-Bruxelles de Belgique – Service de la danse

Súbor Dame de Pic sa predstaví v slovenskej premiére a okrem Žiliny vystúpi v Banskej Bystrici (10. 6.) a Košiciach (12. 6.).

BabilBabil

Telo vyrastajúce z vrcholu vlastného chaosu, akoby nesené na údoch zložitej choroby. Deravá identita, prebodnutá myšlienka, reč plná dier už od zrodu jazyka. Nezvučné slová, nové telo, vízia vyhnanstva, naplnenie sna, až do konca.

Od svojich prvých krokov až k posledným, skúša človek, napokon už len zostať stáť. Od zeme po chrbticu, je vertikalita pravidlom rovnako ako otázkou.

Interpretácia a text: Eric Domeneghetty
Svetelný dizajn: Julie Petit-Etienne
Kostýmy: Samuel Dronet
Hudba: David Monceau

HavranHavran

Telo nesie oblý horizont na svojom chrbte. Znak zapísaný čiernym tušom v obraze krajiny, naháňaný vetrom, ktorý neustále mení jeho tvary, rovnako konkrétne ako abstraktné. Bytosť v ustavičnej zmene, čo sa snaží ukotviť v istej kostre simulovaním zvieraťa, od ktorého by mal byť vzdialený. Otvorený všetkým štyrom vetrom, vystavený prievanom. Dych prechádza otvormi jeho tela, obracia ho hore nohami. Zúfalo obnažený.

Verný strážca opustených polí, ktorého prežitie závisí na neustálom sebaobjavovaní. Pripomína to aj nové pokusy o odmietanie modernej doby, kde nemáme inú možnosť, ako to skúsiť so strašiakmi bližšími k prírode: telo mŕtveho vtáka vystavené v polohe pohotovosti, pripravené na vzlietnutie.

Interpretácia: Jaro Viňarský
Svetelný dizajn: Florence Richard
Kostýmy: Samuel Dronet
Hudba: David Monceau

Fidèle à l'éclairFidèle à l’éclair

Telo strašiaka tvoria rôzne druhy znepokojujúcich postáv (napríklad vojaci), všetky majú za cieľ vystrašiť deti. Jeho úloha tkvie v tom, že nás varuje pred nebezpečnými momentmi alebo miestami. Je spleťou ramien a nôh, akoby doňho narážal silný vietor. Je vypnutý do krajnosti.

Prichádza čudnými pohybmi, prechádza náhlym zničením a rozmachom, vytvára dojem, že je akousi mystickou bytosťou, ktorú by oslabilo priblíženie človeka.

Jeho úlohou je naprávať krivdy a nie chradnúť visiac na kole.

Interpretácia: Claudio Stellato
Svetelný dizajn: Florence Richard
Kostýmy: Samuel Dronet
Hudba: God Speed You Black Emperor

Predstavenia sú vhodné aj pre deti od 6 rokov.
Dĺžka jednotlivých sól: 20 minút / celý program 60 minút

www.damedepic.be
Vstupné: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 041 – 56 23 564

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics