Mária Čorejová: Mind Games
výstava
4. - 31. 5. 2011

mind_games_pozvankaKurátor výstavy: Juraj Čarný

Mária Čorejová sa dostala minulý rok do finále medzinárodnej súťaže výtvarníkov Strabag Artaward International. Nakoniec síce nezískala najvyššie ocenenie, ale počas tvorivého pobytu v ateliéroch Strabag dokončila rozsiahlu sériu kresieb s názvom Mind Games, ktorú po výstavách vo Viedni a Bratislave predstaví na Stanici.

Mária Čorejová: Mind GamesMária Čorejová (1975) je absolventkou maliarskej školy prof. Daniela Fischera na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Doteraz bola slovenskému a medzinárodnému publiku známa predovšetkým ako maliarka, videoumelkyňa a neúnavná kultúrna organizátorka (burundi, 13m3).

Máriu Čorejovú ako maliarku by sme pokojne mohli nazvať portrétistkou. Pochopiteľne, nie v klasickom slova zmysle. Portrétovala napríklad maslo, autá parkujúce pred panelákom, bábovku, gauč, posteľné prádlo, ale aj prívarok s volským okom. Jej maliarske smerovanie bolo charakteristické estetizáciou banálneho, skúmaním všedného, až prirodzene nezaujímavého. Nepoukazovala len na estetický rozmer zobrazovaných predmetov, ale hľadala ich hlbšiu vnútornú podstatu.

Kresby Márie Čorejovej sa v istom zmysle dajú označiť za intímne. Vypovedajú o niečom, čo celkom presne nepoznáme, čomu nerozumieme, čo ale súvisí s osobným svetom Márie Čorejovej. Názvy nám napovedajú, ale neusmernia nás. Kľúč k interpretácii športových, leteckých, architektonických, náboženských motívov existuje, autorka sama ale disponuje tým jediným správnym kľúčom. Možno zámerne v divákovi evokujú otázku, či je sám autor v procese tvorby schopný interpretovať všetky významy ktoré vkladá do svojho diela. Požiera obrovská tuba katedrálu, alebo cirkev? Alebo je katedrála tubou vytváraná. Je všadeprítomná tekutina krvou ako symbolom bolesti, alebo je tekutinou životodárnou? Sú športovci symbolom systematickej sebazničujúcej trýznivej činnosti, alebo sú to dobrí anjeli strážni? Sú amputované kreslá, postele, vankúše knihy synonymom bolesti vzťahov, ľudského odcudzenia a dlhodobého nepochopenia, alebo hovoria o niečom celkom inom?

Kresby Márie Čorejovej možno analyzovať, interpretovať, hľadať, blúdiť, byť nimi fascinovaný, ale nikdy ich celkom nepochopiť. S kresbami Márie Čorejovej treba komunikovať - osobne a intímne - a tým dynamizovať a dotvárať ich vlastný, stále sa rozvíjajúci príbeh.

Pripravujeme v spolupráci so SPACE Gallery.

Výstava potrvá do utorka 31. mája 2011, galéria je otvorená denne od 12.00 do 20.00 h.

www.mariacorejova.13m3.sk

Vstup voľný.

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics