Urban Legends
prezentácia, koncert, čítačka
piatok 14. 1. 2011, 19.00

Čierna sanitkaExistujú aj dnes príbehy, čo nás uchvacujú tak, že si ich pamätáme a šírime ďalej? Existuje folklór 20. storočia?

Pamätáte sa na Čiernu sanitku, čo chodí po sídliskách a kradne deti? Tento a ďalšie príbehy, fámy, klebety, dohady sú dôkazom toho, že povesti a iné tradičné žánre nevymierajú, len menia formu a prispôsobujú sa novým okolnostiam, aby mohli zostať presvedčivé. Lebo kto už dnes verí povestiam o zbojníkoch, vílach a ukrytých pokladoch…? Temný les, vysoké skaly, hory-doly vypadávajú z hry, a nastupujú supermarkety, opustené fabriky, dopravné prostriedky, kiná, školy. V západnej folkloristike sú urban legends veľkým pojmom, u nás si ešte len razia teoretickú cestu. V praxi ich však nachádzame neúrekom; možno viac, než sa nazdávame.

Príďte sa o urban legends dozvedieť viac od odborníka naslovo vzatého, PhDr. Petra Janečka, autora niekoľkých publikácií a zbierok. Vhodné pre milovníkov čierneho humoru, morbídnych historiek a klebetnice na dôchodku. Skladateľ a zvukový experimentátor Marek Piaček odohrá komorný elektronický koncert ako príklad špecifickej formy spracovania bratislavských urbánnych legiend, ktoré sám zaznamenal. Marek je okrem iného spoluautorom projektu „Urban Songs – Variácie Génia loci“, na ktorom sa podieľal aj český filozof Egon Bondy. Sestry Šrámkové zabezpečia občerstvenie pre silné žalúdky. Večerom zahajujeme nový projekt výskumu urbánnych legiend Žiliny a okolia, ako špecifickej formy pamäte miesta.

P. S.: Polícia SR zverejnila správu, že po Slovensku sa pohybuje neznámy vrah, ktorý na sedadlách vo vlakoch a iných dopravných prostriedkoch necháva rozmiestnené striekačky nainfikované HIV. Preto sa vždy pozerajte, kam si sadáte!

www.cernasanitka.cz
www.marekpiacek.sk

Vstupné: 2,00 / 1,00 € (dospelí / študenti)

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics