Jeden svet pre školy
pondelok – štvrtok, 24. – 27. 1. 2011
utorok – piatok, 1. – 4. 2. 2011

Jeden svet - Tučniaci v ohrozeníProjekcie dokumentárnych filmov o ľudských právach, globálnych problémoch, ekológii a stretoch a stretnutiach kultúr, určené pre študentov stredných a základných skôl. Dokumenty rozširujúce témy výuky občianskej náuky, dejepisu a zemepisu premietame s úvodom odborníkov a diskusiami so žiakmi k témam filmov. Projekcie sú bezplatné a prebiehajú v dopoľudňajších hodinách.

Ak ste učiteľ, alebo študent a chcete prihlásiť svoju triedu na projekciu, kontaktujte prosíme: Hanka Hudcovičová Lukšů, hanka@stanica.sk, 0907 178 756.


Tučniaci v ohrození - M. Barelli / Švajčiarsko / 2009 / 9 min.
Pod vplyvom globálneho otepľovania došlo k roztopeniu antarktického ľadovca a tučniakom nezostávalo nič iné než sa poobzerať po inej zemi. Vysnívanou destináciou sa vďaka pohľadnici so zasneženými vrcholkami Álp pre jedného z nich stalo Švajčiarsko. Neoblomný colník však odmieta tučniaka do krajiny vpustiť. Ten sa ale nevzdáva a neváha použiť najrôznejšie dômyselné triky. Úsmevná snímka kombinuje animáciu s hraným filmom a okrem iného tiež pripomína, ako často sa predstavy o vysnívanej krajine môžu rozchádzať s realitou.

syawalSyawal – chlapec zo Sumatry - W. Ligthart / Holandsko / 2009 / 17 min.
26. decembra 2004 sa cez indonézsky ostrov Sumatra prehnala ničivá vlna cunami. Medzi státisícmi obetí bola aj matka a dve sestry dvanásťročného Syawala. Ten sa spoločne so svojím otcom snaží na hrozný deň zabudnúť. Svoje traumatické zážitky verne zachytáva jednoduchými, vo filme animovanými, kresbami, z ktorých je zrejmé, aké veľké mal šťastie, že túto katastrofu prežil.

biele_holubiceBiele holubice - Sahraa Karimi / Slovensko / 2010 / 28 min.
Po 30 rokoch vojen zápasí Afganistan s mnohými problémami. Film slovenskej režisérky afganského pôvodu ponúka pohľad na chudobu, nedostatok vzdelania, zlú zdravotnú situáciu či postavenie žien cez nádejné príbehy afganských dievčat a žien.

neviditelne_dievcata


Neviditeľné dievčatá - S. Stausholm / Dánsko / 2009 / 40 min.
Maria, Maiken a Silan v škole nikdy nepatrili medzi triedne obľúbenkyňe. Kvôli svojej hanblivosti sa vždy stránili kolektívu a nájsť si kamarátku pre ne bola neprekonateľná prekážka. V triede si často pripadajú, akoby boli pre ostatných neviditeľné. Najlepšie sa cítia v koži svojich postáv v interaktívnej počítačovej animácii, kde sa môžu navzájom zveriť so svojimi problémami – s osamelosťou a šikanou v škole. Všetky tri ale dobre vedia, že svoje problémy nevyriešia útekom do umelého sveta imaginárnych postáv, ale tým, že sa im dokážu v reálnom živote postaviť čelom.

siroty_z_rangunuSiroty z Rangúnu - E. Williams, S. Sinnerton / Barma, VB / 2009 / 45 min.
Mohutný cyklón Nargis, ktorý sa prehnal Barmou roku 2008, zanechal desiatky tisíc detí bez domova i rodičov. Silná snímka natočená odvážnymi kameramanmi z exilovej organizácie Democratic Voices of Burma je jedným z mála svedectiev o priebehu a následkoch katastrofy, kedy vládnuca vojenská junta zakázala vstup zahraničných humanitárnych pracovníkov do krajiny z obavy, že by prítomnosť cudzincov obmedzila jej moc.

chcem_byt_niektoChcem byť Niekto - Marije Meerman / Holandsko / 2008 / 58 min.
Hrdinami snímky je päť študentov v poslednom ročníku na elitnej strednej škole v čínskom meste Čonking. Teraz sa rozhodne, či sa dostanú na jednu z dvoch najprestížnejších univerzít. Výučba im začína o siedmej ráno a končí o jedenástej večer – vrátane soboty. Vedia totiž, že študijum je pre nich a rodičov jedinou nádejou na lepší život.

ja_moja_romska_rodina_a_woody_allenJa, moja rómska rodina a Woody Allen - L. Halilovic / Taliansko / 2009 / 50 min.
Devätnásťročná Rómka Laura Halilovicová, dokumentuje s históriu a súčasnosť svojej rodiny, ktorá prišla do Talianska z Bosny a Hercegoviny. Úsmevná a filmársky invenčná snímka s výbornou hudbou ponúka pohľad na rómsku komunitu z jej samého stredu. Sama autorka vtipne vstupuje do deja v momente, kedy ju rodina núti vydať sa. Jej snom však je stať sa filmovou režisérkou. Talent na to rozhodne má, len keby ešte Woody Allen odpovedal na jej listy…

zeme_bez_ludiZem bez ľudí - A. Apostolides / Grécko / 2009 / 52 min.
Tanzánsky národný park Serengeti je považovaný za vzorný príklad starostlivosti človeka o divokú prírodu. Menej sa už vie, že na územie parku o rozlohe Belgicka nesmú vkročiť jeho pôvodní obyvatelia, Masajovia. Dôvod? Ironicky povedané, Masajovia by turistom bránili vo výhľade na slony, levy a zebry. Film na smutnom osude Masajov ukazuje, ako môžu západné predstavy o ochrane a turistickom využití divokej prírody negatívne ovplyvniť život pôvodných obyvateľov, ktorí s ňou po stáročia žili v úplnej harmónii.

skryty_betlehemSkrytý BetlehemGarth Hewitt / UK / 2008 / 29 min.
Každý rok si pripomíname Betlehem, keď oslavujeme Vianoce a spievame koledy. Ale k  Betlehemu sa viaže aj iný príbeh, ktorý sa odohráva v súčasnosti a za viac ako 7,5 metrov vysokým múrom. Medzinárodný súd v Haagu rozhodol, že múr sa musí zbúrať, no napriek tomu sa buduje ďalej. Film nám priblíži život v Betleheme a susediacom Hebrone prostredníctvom výpovedí miestnych ľudí, predstaviteľov kresťanskej komunity, aktivistov aj bývalého izraelského vojaka.

www.jedensvet.sk

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics