Môže kultúrne centrum spolupracovať s miestnou samosprávou?

Jednou z odpovedí na túto otázku bol aj workshop MestoZÁhrada, ktorý sa konal na Stanici od 30. apríla do 5. mája 2012.
worksho-lu-citygarden-2012_2
Hlavnou témou workshopu bola navigácia vo verejnom priestore, ale aj rozvoj kultúrneho sektora v Žiline. Podrobnejšie o témach workshopu tu.

Účastníkmi workshopu boli mladí architekti, dizajnéri a študenti týchto odborov. Úplne na začiatku bola komunikácia so zástupcami Mesta Žilina, kedy sme hľadali spoločné témy. Vytipovali sme okruhy, ktoré trápia aj nás na Stanici (napr. nefungujúci systém pre vylepovanie plagátov v Žiline), zároveň témy súvisiace s používaním verejného priestoru v meste. “Workshop dal dokopy ľudí z rôznych profesií, od dizajnérov, cez historikov, pracovníkov mesta, profesionálov z oblasti turizmu a spoločne priniesli nápady, ktoré sú nielen konsenzom viacerých záujmov, ale aj skutočne môžu posúvať využitie a vzhľad verejného priestoru v Žiline dopredu,” Ingrid Dolníková, z odbor kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja Mesta Žilina.

Tu si môžete prezrieť niektoré návrhy riešení, ktoré vznikli po týždni intenzívnej spolupráce:

Hľadali sme odpovede na otázky: Ako informovať Žilinčanov a návštevníkov mesta o kultúrnych podujatiach? Ako propagovať kultúrne aktivity v uliciach, ktoré sú prepachané množstvom reklám a vizuálneho smogu? Ako motivovať ľudí k objavovaniu funkcionalistickej architektúry v Žiline? Ako robiť turistické okruhy príťažlivou formou? Aké mapy sú naozaj atraktívne? Ako urobiť mapu zaujímavostí v spolupráci s obyvateľmi? Ako zmeniť zle vyzerajúcu budovu verejných toaliet na Hlinkovom námestí a premeniť ju na turistickú kanceláriu za čo najnižšie náklady? Ako a ktoré pamätihodnosti označovať? Čo zaujíma návštevníkov?

Účastníci v rámci kreatívneho procesu komunikovali s predstaviteľmi mesta (napr. oddelenie architekta mesta). Výsledkom je súbor konkrétnych riešení, ktoré sme odovzdali vedeniu mesta). “Novou skúsenosťou bolo pracovať s ľuďmi z rôznych profesií a ako pre Žilinčana, ktorý nepracuje v Žiline bolo zaujímavé robiť niečo pre svoje mesto a na Stanici,” účastník workshopu a produktový dizajnér Ján Štofko.

Podaril sa nám pôvodný zámer? Koľko z nápadov sa aj zrealizuje vás budeme informovať. Zatiaľ to vyzerá, že riešenia nezostanú iba na papieri. Všetko je o ľuďoch a keď sa chce, tak to ide.

workshop-lu-citygarden-2012_1

Workshop je súčasťou medzinároedného projektu Engine Room Europe, v rámci ktorého skúmame možnosti architektúry a dizajnu pri renovácii a zakladaní kultúrnych centier a pre zlepšenie fungovania verejného priestoru. Uskutočnil sa pod vedením architektov Michala Marcinova (Fakulta architektúry STU), Petra Dlhopolčeka (Atelier314) a Tomáša Dupkalu (Endorfine) a grafických dizajnérov Petra Lišku (Ping-Pong) a Petra Moravčíka (David). Súčasťou sú verejne prístupné prednášky inšpiratívnych hostí – Vlada Majtána z Krajského pamiatkového úradu v Žiline, znalca medzivojnovej architektúry Dušana Mellnera, Dušana Dobiaša (predstavenie diplomovej práce o zvukovej mape mesta), teoretika architektúry a urbanizmu Adama Gebriana z Prahy a zástupcu Pražskej informačnej služby. Organizovali sme ho v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malá Fatra a Mestom Žilina.
ERE_logo_newere_text

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics