Pavol Praženica
klavírny koncert
štvrtok 22. 6. 2017, 17.30

klavírAj keď biele krídlo na Stanici končí, je to len preto, aby začalo nový život v Novej synagóge. Pred jeho presťahovaním sa zaň ešte posadí mladý klavirista Pavol Praženica, ktorý tak svojím vystúpením zavŕši náš takmer päťročný „oblúk“ sólových klavírnych večerov. Zoznam jeho úspechov svedčí o tom, že pôjde o koncert, ktorý netreba zmeškať. A my sa predovšetkým tešíme z toho, že vyrastá nová generácia výkonných umelcov.

Program:

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750):
Preludium a fuga Cis dur, BWV 848 (TK I)
Preludium a fuga G dur, BWV 860 (TK I)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791):
Sonáta F dur, KV 332
Allegro
Adagio
Allegro assai

Bedřich Smetana (1824 - 1884):
Tri poetické polky op. 8
Polka g mol
Sny
V Čechách
Slavnost českých venkovanů

Sergej Prokofiev (1891 - 1953):
Sonáta f mol, op. 1

Claude Debussy (1862 - 1918):
Ostrov radosti

Pavol PraženicaPavol sa venuje hre na klavíri od svojich piatich rokov. V súčasnosti študuje na Gymnáziu a Hudobnej škole hl. m. Prahy (jeho pedagógom je doc. MgA. Libuše Tichá, Ph.D.). Taktiež od roku 2009 navštevuje triedu talentovaných detí a študentov na Hudobnej akadémii múzických umení v Prahe (pod vedením prof. Aleny Vlasákové). Okrem klavíra sa venuje sólovému spevu v triede MgA. Jaroslava Mrázka.

Pavol Praženica je napriek svojmu mladému veku veľmi úspešný interpret s rozsiahlym repertoárom, oceňovaný na významných domácich i medzinárodných klavírnych súťažiach a festivaloch. Titul laureáta získal o. i. v Nemecku (Königs Wüsterhausen, Weimar), Francúzsku (Paríž), Taliansku (Rím), Rakúsku (Viedeň), Veľkej Británii, Poľsku, Českej republike i na Slovensku. Je víťazom súťaže Pro Bohemia Ostrava, Medzinárodného klavírneho festivalu v Glubczyciach v Poľsku, vyhral súťaž Klavírna Orava, získal titul absolútneho víťaza súťaže Prague Junior Note (a to v konkurencii 111 interpretov).

Z posledného obdobia treba spomenúť 2. cenu na prestížnej medzinárodnej súťaži „Young Pianist of the North“ v Newcastli (Veľká Británia), ďalej triumf na medzinárodnej súťaži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (kde okrem víťazstva získal špeciálnu cenu za interpretáciu Mozartovej Sonáty F dur) a v apríli tohto roku obdržal 2. cenu na medzinárodnej súťaži Petra Toperzcera v Košiciach. S úspechom vystúpil v pražskom Rudolfíne v cykle „Mladé talenty Josefu Sukovi“, kde interpretoval klavírny koncert D dur J. Haydna so sprievodom Symfonického orchestra hl. m. Prahy FOK. Ako sólista spolupracoval s Kühnovým detským zborom na jeho turné v Španielsku, so Symfonickým orchestrom Prahy 8, Československým komorným orchestrom Praha a v neposlednom rade so Štátnym komorným orchestrom Žilina pod taktovkou Simona Chalka.

Vstupné: 3,00 €
Predpredaj: www.predpredaj.sk
Vstupenky si môžete kúpiť online, osobne na ktoromkoľvek z predajných miest Predpredaj.sk alebo priamo na Stanici.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics