Tanečné rezidencie na Stanici január - máj 2016
alebo čo sa deje v sálach, keď sa naoko nič nedeje

Je veľkou výnimkou, keď na Stanici nemáme žiadny program. Často však to, že v programe nenájdete žiadnu akciu, neznamená, že sa na Stanici nič nedeje. A častokrát keď v programe akciu nájdete, sa v skutočnosti v našich priestoroch vystriedajú aj 2 - 3 ďalšie. Akurát sú pre uzavreté skupiny návštevníkov, alebo nie sú pre verejnosť. Medzi také patria napríklad rezidencie. Rezidencia (alebo rezidenčný pobyt) je čas, ktorý strávi tvorca na nejakom mieste s cieľom intenzívnej práce. Od začiatku roku 2016 sa v našich sálach S1 a S2 vystriedalo a sústredilo na tvorbu niekoľko tanečníkov a iných umelcov.
Foto: Peter Snadík / Studio Alta
V januári u nás strávila tri týždne tanečníčka Soňa Ferienčíková, ktorá spolu s našim svetelným dizajnérom a javiskovým technikom Intsom Plavnieksom pracovala na sóle SOTTY. Druhej polky rezidencie sa zúčastnil aj dramaturg Marc Olivé zo Španielska. Na konci ich pobytu, 22. januára, ste mali možnosť vidieť výstup ich práce, verejnú ukážku z procesu tvorby. Práve počas písania tohto článku, 2. júna, sa koná v pražskom Studiu Alta jej oficálna premiéra.
Foto: Spitfire Company
Na začiatku marca u nás strávil 14 dní český súbor Spitfire Company, konkrétne francúzsko-portugalská tanečníčka Cécile de Costa (ktorá u nás tancovala aj počas otvárania Stanice v roku 2003), režisér Petr Boháč a na začiatku rezidencie aj hudobníci Jan Šikl a David Kollar. Spoločne pracovali na predstavení Vypravěč / The narrator, ktorého ukážku z procesu sme uviedli 13. marca. Premiéra v pražskom Paláci Akropolis bola o necelé tri týždne, 29. a 30. marca.
Jakub Juhás
V apríli sme mali rezidencie dve. Na prvých 10 dní k nám prišla mladá začínajúca tanečníčka Eva Priečková, ktorá využila rezidenciu najmä na hľadanie vlastného pohybového jazyka pre svoju budúcu prácu. Spolu s Jakubom Juhásom, ktorý tvoril zvuky pomocou rôznych objektov, prepájali a tvorili dialóg medzi pohybom a zvukmi tvorenými na scéne.
La Chute du Paradis
V druhej polke mesiaca prišiel na dva týždne medzinárodný tandem tvoriaci pod záštitou TDU company, tanečníci Zuzana Kakalíková a Emil Leeger, hudobník Pierrick Grobéty a vizuálna umelkyňa Sandy Flinto. Tí všetci pracovali na predstavení La Chute du Paradis / Vyhnanie z raja, s ktorým sa v júli opäť vrátia na Stanicu, kde bude mať 29. júla slovenskú premiéru počas festivalu Kiosk.
Foto: Maximilien Fandaele
V máji sme mali na návšteve ďalšie medzinárodné zoskupenie. Česká režisérka Petra Tejnorová a tanečníci Jaro Viňarský, Tereza Ondrová a v Belgicku pôsobiaci Nathan Jardin u nás intenzívne pracovali počas jedného týždňa na novom predstavení s pracovným názvom Ethical Slut. Rezidencie sa zúčastnil aj menežér projektu Michal Somoš a ako umelecký poradca z vonku, tanečník Matthew Rogeres. Na Stanici uvedieme predstavenie 21. októbra.

Aj napriek tomu, že u nás rezidenti niekedy nemajú tie najideálnejšie podmienky pre tvorbu (chlad v sále S2 alebo časté presuny a limitované skúšanie pre náš každodenný program), snažíme sa ako vieme, aby sa u nás cítili čo najlepšie. Vážime si ich, pretože aj vďaka nim Stanica neupúšťa zo svojej dynamiky. Rezidencie prinášajú zmenu, neustály pohyb, tvoriacu atmosféru, nové pracovné či priateľské vzťahy, podnety, rozhľad, otvorenosť a širší priestor pre komunikáciu. A vďaka nim využívame sály nielen pre prezentáciu, ale aj tvorbu. A to je dôležitou súčasťou kultúrneho centra. Pre toto všetko budeme radi hosťovať rezidencie aj naďalej.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics