Magdaléna Bajuszová
klavírny recitál
streda 4. 5. 2016, 19.00

klavírPre našu nasledujúcu recitálovú návštevu „...bude cťou a potešením váženému publiku sprostredkovať veľkolepé diela jej osobných troch veľkých B v hudbe…“. Potešenie bude predovšetkým na našej strane.

V prostredí nášho interpretačného umenia je totiž sympatická klaviristka Magdaléna Bajuszová zárukou hudobnej udalosti. Akékoľvek hudobné dielo (nech ide o klasiku, modernu, či postmodernu) spod jej rúk a z nástroja zaznieva spôsobom, ktorého pomenovanie má najbližšie k neochvejnosti. Patrí k interpretom, ktorí sa v procese zaoberania hudobnou kompozíciou túžia dostať k jej samotnej „DNA“ (a ďalej). Tento postup založený na umení štrukturálneho počúvania až do posledného tónu korunuje strhujúcim výkonom, ktorý si v žiadnom prípade nenechajte ujsť.

Program:

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827):
Sonáta č. 23 f mol op. 57 Appassionata
Allegro assai
Andante con moto
Allegro ma non troppo. Presto

Johannes Brahms (1833 – 1897):
3 intermezzi op. 117
Andante moderato, Es dur
Andante non troppo e con molto espressione, b mol
Andante con moto, cis mol

Béla Bartók (1881 – 1945):
V prírode (Szabadban), Sz 81
S bubnami a píšťalkami
Barcarolla
Gajdy (Mussetes)
Zvuky noci
Poľovačka

Magdaléna BajuszováMagdaléna Bajuszová (29. 5. 1976) hrá na klavíri od piatich rokov a už o rok neskôr sa začala objavovať na koncertných pódiách. Vo veku 8 rokov bola prijatá na Konzervatórium v Bratislave ako mimoriadna študentka, neskôr v štúdiu pokračovala na VŠMU v Bratislave u Cyrila Dianovského a Idy Černeckej, odchovancov prestížneho moskovského Konzervatória P. I. Čajkovského v triedach Michaila Voskresenského, Stanislava Nejgauza a Viery Gornostajevy. Na VŠMU v Bratislave absolvovala aj doktorandské štúdium a získala titul artis doctor.

Je laureátkou niekoľkých národných i medzinárodných klavírnych súťaží, napr.: medzinárodná súťaž mladých klaviristov Virtuosi per Musica di Pianoforte (2. cena, Cena najlepšieho československého účastníka, Cena Českého hudobného fondu), Súťaž slovenských konzervatórií (1. cena), Medzinárodná súťaž O cenu Leoša Janáčka (2. cena), Súťaž pamiatky V. Horowitza v Kyjeve (semifinalistka) a je tiež víťazkou súťažného štipendia Yamaha Music Foundation of Europe.

Ako sólistka spolupracovala so všetkými významnými domácimi orchestrami, (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, ŠKO Žilina, Cappella Istropolitana…), pravidelne účinkuje na popredných festivaloch a prehliadkach, realizovala početné nahrávky pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.

Jej neustále sa rozširujúci repertoár zahŕňa široké spektrum najvýznamnejších klavírnych diel všetkých historických i štýlových období: Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Schumann, Chopin, Brahms, Rachmaninov, Stravinskij, Hindemith, Poulenc, Bartók, Schonberg, Berg, Webern až po súčasných autorov. Významnú časť jej umeleckej činnosti tvorí propagácia a uvádzanie menej známych klavírnych titulov ako aj pôvodnej tvorby slovenských autorov, z ktorej sú jej mnohé diela dedikované.

Nahrala niekoľko cd albumov, okrem profilového cd aj albumy s tvorbou Ilju Zeljenku, Štefana Németha-Šamorínskeho, Jozefa Kolkoviča, album klavírnych trií či ďalších projektov.

V r. 2010 jej bola udelená Cena F. Kafendu „za vynikajúce interpretačné výkony“. Je činná aj organizačne, ako podpredsedníčka Spolku koncertných umelcov. Pôsobí na Vysokej škole múzických umení v Bratislave ako docentka hry na klavíri.

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Predpredaj: www.predpredaj.sk
Vstupenky si môžete kúpiť online, osobne na ktoromkoľvek z predajných miest Predpredaj.sk alebo priamo na Stanici.

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics