A o čom to bolo?
alebo
Všetko, čo ste chceli vedieť o súčasnom tanci, ale báli ste sa opýtať

Kiosk 2011Nájdete množstvo odkazov, ak si do google zadáte súčasný tanec je… alebo contemporary dance is… Môžete si tak prečítať celú históriu vývoja tanca až do jeho podôb v súčasnosti. Nebudeme teda o nej písať v tomto článku, len odkážeme tým, ktorí majú záujem vedieť viac z minulosti tanca, neváhajte tak urobiť. Možno ste ani netušili, čo všetko má tanec za sebou.

Ak však chcete vedieť o súčasnom tanci naozaj niečo súčasné, odíďte od svojho počítača a príďte si ho pozrieť. A ak máte strach, že tomu nebudete rozumieť a jediné, čo vám bude po jeho zhliadnutí aj tak vŕtať v hlave, je otázka A o čom to bolo?, tak ste na správnej adrese. V piatok, 29. apríla, je Medzinárodný deň tanca. Tak mu skúste dať šancu.
Jaro Viňarský: Palissimo: The Painted Bird | Bastard (1. časť)
Program Stanice vám pri tejto príležitosti ponúka možnosť vidieť predstavenie súčasného tanca, sólo tanečníka a choreografa Jara Viňarského, s názvom Posledný krok pred. Je to výnimočné predstavenie, ku ktorému vám kľudne sľúbime, že nemusíte vedieť o súčasnom tanci nič a predsa sa vás dotkne. Minimálne svojou témou, ktorá je ľudsky blízka snáď každému - o pokuse človeka vzlietnuť, o narážaní na ilúziu sna, o obraze odvahy, viery a poznania. A ak nie témou, tak vás osloví jeho spracovaním - predstavenie je špecifické symbiózou pohybu a svetla, ktoré spolu vytvárajú scénickú ilúziu a hru s deformovaním priestoru a jej perspektívy. Z fotiek ani traileru to však neuvidíte, treba vidieť naživo.

A ak sa predsalen po ňom budete chcieť pýtať, tak sa kľudne môžete nahlas, priamo Jara Viňarského. Čím viac otázok, tým lepšie. Po predstavení sa totiž Jaro rozrozpráva o súčasnom tanci, o možnostiach, ako ho čítať, o špecifikách tanečnej reči a o tom, že netreba nijaké špeciálne vzdelanie k tomu, aby sme jej rozumeli. Tanec je pohyb, pohyb je telo a telo máme všetci. Túto reč používa každý z nás.
Tancuj, tancuj! 2013: Jaro Viňarský - workshop
Predstavenie s prednáškou uvádzame v rámci tanečného víkendu Tancuj, tancuj! ako oslava Medzinárodného dňa tanca. Program pokračuje v sobotu aj nedeľu, detaily, ako aj informácie o cene lístkov nájdete TU.

Pre tých, ktorí na tanečnom predstavení doteraz nikdy neboli a odvážia sa prísť, ponúkame vstup zdarma. Stačí sa len priznať pri vstupe. Tešíme sa na vás 29. apríla o 19.00 na Stanici. Súčasný tanec žije. Tancuj, tancuj!

Jaro Viňarský je tanečník, ktorý spolupracuje so Stanicou už roky. Mohli ste u nás vidieť snáď všetky z jeho predstavení: Posledný krok pred, Butticula: Figúry blázna, Nikdy nezaliaty čaj, Kalbo, The painted bird: Bastard (za ktoré získal prestížne ocenenie v New Yorku The Bessie Award), Havran, Animalinside a mnoho ďalších, pri ktorých bol choreografom. Ďalej rôzne happeningy v meste, diskusie, prednášky o súčasnom tanci na školách, vidieť ste ho mohli ako moderátora Februárových fúzov, najnovšie aj ako DJa na večerných párty a festival Kiosk by bez jeho spolupráce nebol tým, čím je. A nakoniec, na Stanici organizoval viac ako 20 pohybových workshopov, pri ktorých sa v prvom rade myslí na úplných tanečných amatérov a začiatočníkov. Vďaka jeho aktivitám a prístupu k tancu dokázal Jaro Viňarský za roky pôsobenia vytvoriť na Slovensku komunitu mladých ľudí, ktorí sa aktívne zaujímajú o súčasný tanec a o jeho dianie na umeleckej scéne. A to je dlhodobý proces, za ktorý si zaslúži veľký obdiv.
Jaro Viňarský: Happening v galérii Plusmínusnula, Tancuj, tancuj! 2012

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics