Rezidenciu Spitfire Company ukončí prezentácia nového predstavenia Rozprávač

RozprávačPočas uplynulých desiatich dní obsadila sálu S2 umelecká skupina Spitfire Company, ktorá tu pripravuje nové predstavenie Rozprávač. Aj keď je v S-dvojke aktuálne len asi 10 stupňov, vďaka dôrazu na fyzické jednanie na javisku sa tu všetci skôr potia, ako mrznú. Rozprávač je sólové predstavenie francúzsko-portugalskej performerky Cécile Da Costa, ktorá účinkovala aj na otvorení Stanice v roku 2003, či v inscenáciách Čakáreň a SCLAVI - Emigrantova pieseň súboru Farma v jeskyni. Napriek útlej postave jej fyzický prejav zarazí nejedného kulturistuCécile da Costa v projekte Otvorenie Stanice (2003)

Pre Spitfire Company je typická snaha o prepájanie rôznych žánrov – v Rozprávačovi je to najmä prepojenie hudby so scénickou zložkou. Začiatok rezidencie strávili na Stanici aj dvaja hudobníci – gitarista a skladateľ David Kollar a multiinštrumentalista Jan Šikl, ktorí vytvorili hudbu k predstaveniu. Scéna je doslova posiata mikrofónmi, ktoré nahrávajú a naživo spracúvajú zvuk performerky, jej pohyby, hlasový prejav, rozprávanie a spev, loopujú ho a vracajú performerke/divákom späť. Ich práca by sa dala prirovnať k divadelným koncertom americkej speváčky Diamandy Galás.Rozprávač

Režisér Petr Boháč a Cécile Da Costa spolu hľadajú extrémy telesnosti, experimentujú s hlasom a celá táto prepracovaná scénickosť má za účel dať divákom pocítiť emóciu a intimitu performerky. Predstavenie je inšpirované románom Kameň trpezlivosti francúzskeho spisovateľa Atiqa Rahimiho. Kniha rozpráva o afghánskej žene, ktorá sa po niekoľkých rokoch mlčania rozhodne vyspovedať svojmu manželovi, ktorý upadol do kómy. Podobne je to s Cécile da Costa, ktorá dokáže rozpovedať svoj tragický, bolestivý a dojemný príbeh až v okamžiku, keď vstúpi na javisko.

Na záver rezidencie autori predstavia neukončený proces hľadania rovnováhy medzi intimitou a emóciou performerky a diváka. Dúfame, že táto výrazná hra s divadlom, hudbou a scénou vás nenechá chladnými. Na work-in-progress prezentáciu predstavenia, ktorého premiéra sa uskutoční koncom marca v pražskom Paláci Akropolis, pozývame v nedeľu 13. marca o 19.00 h.SPITFIRECOMPANY, Príprava predstavenia na Stanici

Spitfire Company je umelecká skupina zahŕňajúca fyzické, experimentálne a tanečné divadlo. Medzi charakteristické znaky tvorby patrí kladenie dôrazu na fyzické jednanie na javisku, experimentovanie s novými divadelnými prostriedkami, existenciálna rovina postáv, snaha o prepájanie rôznych žánrov a hľadanie nových vizuálnych podnetov.

www.spitfirecompany.cz

Stanicu podporuju

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics