Programy pre základné školy vo februári a marci 2013

A je tu opäť občasná ponuka programov pre základné školy. Vyberte si exkurziu či workshop na začiatok druhého polroka a navštívte so svojimi žiakmi Stanicu. Stále platí tiež ponuka dokumentárnych filmov z festivalu Jeden svet. Na konci marca chystáme informačný seminár pre pedagógov o možnostiach otvárajúcich sa v Novej synagóge a v galérii Plusmínusnula.
8249001617_4866b90b02_z1

  • Historky zo Stanice - polhodinový animovaný dokument zachytávajúci minulosť Stanice viac ako 4 roky animovali deti. Prevedie nás nielen rokmi 1946 - 2010, ale tiež širokými možnosťami, ktoré poskytuje filmová animácia. Po zhliadnutí a okomentovaní filmu môžete pokračovať krátkym workshopom animácie alebo filmového zvuku.
  • Žilina tehelňa - predvojnový názov našej zastávky dokazuje, že kdesi v blízkosti bola ťažba hliny a tehliarska výrobňa. Dnes máme na Stanici malú keramickú dielňu a budovu S2 - ekologickú stavbu postavenú s využitím hliny. Hlina ako vďačný materiál remeselníkov, umelcov i architektov… príďte si to obzrieť, vyskúšať, pochopiť. 
  • Ako najlepšie zviazať  knihu? - určite už vašimi rukami prešlo veľa pekných kníh - zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako stránky v knihách držia pohromade?  - Existuje veľa spôsobov a viaceré si odskúšate aj prakticky - v našej knižnej dielni.
  • Ilustrovať knihu a kresliť komix - zdá sa, že je to hračka, na čo všetko však musí myslieť knižný grafik, ilustrátor, komixový tvorca - viete to?  Na workshope si okrem zodpovedania týchto otázok sami zhotovíte ilustrácie k vybranému príbehu a priamo na mieste si zinscenujeme ilustrovanú čítačku.
  • Vyrobte si zoetrope - zoetrope bol prístroj, akési  prvé ” kino” našich pra-pra-prastarých rodičov. Na jeho princípe ľahko pochopíme základné postupy filmovej animácie. Aj dnes sú umelci, ktorí sa k starým princípom vracajú a využívajú ich v súčasnej tvorbe. Workshop je doplnený obrázkovou prezentáciou o prvých krokoch animácie a kinematografie.
  • Triky so svetlom - zachytávanie kresby svetlom pri dlhej expozícii a miešanie farebných tieňov môžete vyskúšať na workshope v divadelnej sále - v spolupráci s našimi fotografmi a osvetľovačmi. Tu je  reportáž z jedného takéhoto jesenného workshopu.-)
  • Na zvukovej  stope - na zvukových ukážkach a cvičeniach s ozvučovaním vybraných krátkych nemých filmov alebo videoartu žiaci pochopia a vyskúšajú si prácu so zvukom.

Na exkurziu spojenú s workshopom si vyhraďte minimálne 1,5 - 2 hodiny. Pracujeme so skupinami v maximálnej veľkosti jednej triedy. Cena bežného dvojhodinového (= 120 min.)  workshopu je 2,- €/ osoba, pri časovo a finančne náročných aktivitách účtujeme min.cenu 15,- €/ skupina. Ako platidlo je opäť možné použiť kultúrne poukazy.

8436025914_dd486961b4_zTohtoročný festival Jeden svet je za nami.
Ak ste však nestihli projekcie pre školy, máte čas ešte do mája. Filmy z festivalu sú vhodné pre žiakov od  II. stupňa.
Tohtoročnú ponuku filmov si preštudujte TU. (pre žiakov 5.-7. ročníka vyberajte prosím zo sekcie Jeden svet deťom, ktorá je radená na konci článku. Ak si nie ste istí, výber s nami môžete konzultovať). K filmom poskytujeme lektorské úvody a so skupinami sa snažíme viesť tematickú diskusiu.
Za projekciu mimo festivalové obdobie vyberáme symbolické vstupné 0,50 €/ žiak


Baví nás súčasnosť
- k výstavám súčasných umelcov v galérii Plusmínusnula a v Novej synagóge pre vás pripravujeme cyklus aktivít pre školské skupiny zameraných na spoznávanie súčasného umenia. Viac o nich budete mať možnosť dozvedieť sa na infoseminároch pre pedagógov 26. a 27. marca 2013 v popoľudňajších hodinách. Podrobná informácia o seminári vyjde začiatkom marca.
Seminár bude bezplatný, je však nutné vopred si zarezervovať účasť (hanka@stanica.sk).

Už ste mali možnosť vyskúšať exkurzie do Novej synagógy (ktorá je v rekonštrukcii) s prednáškou o histórii a architektúre medzivojnového obdobia, reštaurovaní kultúrnej pamiatky a tranformácii objektu na progresívnu kultúrnu inštitúciu. Obnovíme ich opäť na jar, keď sa vonku aj v budove oteplí. Svoju návštevu si najlepšie plánujte niekedy v mesiacoch apríl - jún.

Akékoľvek ďalšie otázky ohľadne programov pre základné školy vám radi zodpovieme.
Hana Hudcovičová Lukšu, 0907 178 756, hanka@stanica.sk

Tagged as: , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics