Festival, po ktorom nezabudnete

Memory Kontrol na Stanici
12. – 16. november 2012, Stanica Žilina-Záriečie

„Festival je intelektuálnou dielňou, v ktorej si na Stanici plníme naše záväzky voči slobode. Robíme reflexiu súčasných dejín vo verejnom priestore a chceme, aby bola prístupná bežným ľuďom so širšími záujmami. Skúmame dejiny po roku 1945 aj preto, lebo v školách sa venuje ich výučbe minimálna pozornosť,” hovorí jeho zakladateľ Fedor Blaščák.

MEMORY KONTROL - festival, po ktorom nezabudnete

Po minulom ročníku, kedy sa festival zameral na analýzu mečiarizmu, sa tento rok festival zaoberá obdobím normalizácie. V programe nebude chýbať divadelná hra Václava Havla Audiencia v podaní českého súboru Divadlo na tahu, koncert Kuba Ursinyho a skupiny Provisorium, česko-slovenská debata študentov stredných škôl na tézu „Rozdelenie Československa bolo správnym rozhodnutím”, literatúra, filmy a výstava v žilinskej Novej synagóge, ktorá ponúkne diela rešpektovaných českých, slovenských a maďarských umelcov. Výstava bude otvorená počas celého trvania festivalu a je to zároveň posledná možnosť navštíviť v roku 2012 priestory budúcej kunsthalle v Žiline. Súčasťou festivalu je aj dvojdňové medzigeneračné sympózium stredoeurópskych intelektuálov.

Celý program tu

„Memory Kontrol je neformálna iniciatíva, zakladáme si na neakademickosti. Produkujeme rôzne žánre – divadlo, verejné diskusie, výstavy, publikujeme spomienky pamätníkov, eseje aj historické štúdie, hlavný dôraz však kladieme na prácu s publikom a na verejnú povahu našich aktivít,” dodáva Blaščák.

podpora: MK SR, Nadácia Intenda, Medzinárodný vyšehradský fond, České centrum

podpora: MK SR, Nadácia Intenda, Visegrad Fund, České centrum

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics