Programy pre ZŠ na jeseň 2012

Po prázdninách a opadnutí septembrového zhonu Vás opäť radi privítame v kultúrnom centre na Stanici, v galérii Plus mínus nula, alebo v Synagóge - na našich vzdelávacích a zážitkových programoch pre školy.

detivytvarna-webZačnime Stanicou. Sem radi chodíte na najmä na tvorivé dielne a workshopy a v ďalšej ponuke sú tematické prednášky a diskusie, projekcie dokumentárnych filmov či hosťujúce divadelné predstavenia.
Na Stanici dlhodobo pôsobia ľudia zameraní na súčasné umenie, grafiku, kníhväzbu, ilustráciu, komix, fotografiu, film, svetelný dizajn, zvuk, keramiku i textilné techniky. Ak vás z týchto oblastí niečo špeciálne zaujíma, dajte vedieť čo presne a my vám pomôžeme zostaviť k tomu vhodný program. Možností z našej strany je totiž naozaj veľa a tak pre ilustráciu menujeme niekoľko najzaujímavejších a už vyskúšaných tipov:

* Animácia je mravčia práca - natočíme krátky animovaný film s ľubovolným námetom a dokonca ho aj nazvučíme a pozrieme si.
* Hrnček, kto v tebe býva? - vyrobíte si nádoby z keramickej hliny a môžete si ich prísť aj naglazúrovať. Tento rok nám v dielni pribudne tiež hrnčiarsky kruh, čiže je tu o zaujímavú možnosť viac.
* Sieťotrik na tričko
- vyskúšame si techniku sieťotlače a pomôžeme vytlačiť tričká pre celú triedu alebo družstvo.
* Foto-re-konštrukcia - nahliadneme do sveta súčasného umenia, vyberieme digitálne aparáty a precvičíme si základné zručnosti každého dobrého fotografa
* Slnkografia a vyvolávanie z tmavej komory - predvedieme si fotochemické ukážky a fotogramy na pochopenie princípov klasických fotografických postupov
* Ako najlepšie zviazať  knihu?
- zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako stránky v knihe držia pohromade?  - Existuje veľa spôsobov a viaceré si vyskúšame aj prakticky.
* Ilustrovať knihu a kresliť komix - zdá sa, že je to hračka, na čo všetko však musí myslieť knižný grafik, ilustrátor, komixový tvorca - viete to?
* Na vlne s vlnou - nie každá mama už dnes dokáže naučiť svoju dcéru pliesť, háčkovať alebo plstiť, zábavný a inšpiratívny rýchlokurz však môžete vyskúšať spolu s nami, na Stanici
* Svetelný dizajn a tieňové divadlo - prenikneme do sveta tvorcov bábkového divadla a zameriame sa na úlohu svetelného dizajnu v predstaveniach. V rámci tohto workshopu môžete vidieť aj tvorivé využitie počítačovej hry.
* Zvuková stopa - na cvičení s vybraným krátkym nemým filmom alebo videoartom si vyskúšame prácu so zvukom
* Nevšedný deň p. Stana - prehliadka Stanice zameraná na súčasné vizuálne umenie - v interaktívnom programe vám hravo predstavíme súčasné umenie ako komplex činností a aktivít, pomôžeme vám prakticky porozumieť slovám ako konceptuálny, inštalácia, objekt, grafitti vs. street art, land art, nové médiá, intermédiá, dizajn, kunsthalle a pod. Pre žiakov druhého stupňa môžeme jednotlivé pojmy súčasného umenia spracovať aj jednotlivo - podľa vašich nárokov .
* Zákutia súčasného folkóru - poznáte riekanky, strašidelné povesti a legendy vznikajúce v súčasnosti? Interaktívna prednáška o týchto fenoménoch, cvičenia na podporu kritického myslenia a kreativity a bezprostredný zber originálneho etnografického materiálu od vás. Téma je vhodná pre žiakov II.stupňa.

img_2555sNa akýkoľvek prednáškový formát si vyhraďte minimálne 1 hodinu, na workshop aspoň 2 hodiny času (o vhodnej dĺžke trvania sa s nami môžete kedykoľvek poradiť). Využívame prepojenie slovného výkladu a obrázkových ukážok s praktickou aktivitou rôznej úrovne obtiažnosti - prakticky zamerané aktivity sú tak vždy doplnené krátkym teoretickým výkladom a ak sa jedná o prednášku, je zasa robená interaktívnou a hravou formou. Aktivitu dôsledne prispôsobujeme na mieru prihlásenej vekovej skupine - ročníku.
Cena prednášok je min. 1,-€/ osobu, cena bežného workshopu je 2,-€/ osoba, pri časovo a finančne náročných aktivitách účtujeme min.cenu 15,-€/ skupina. Nepríjemnou informáciou je, že keďže štát šetrí všade, od septembra 2012 MKSR zariadilo, že už nie sme prijímateľmi kultúrnych poukazov. Dúfame, že sa s týmto faktom budete vedieť vyrovnať, tak ako sme sa museli aj my.

Ak cestujete z iného mesta, alebo máte možnosť návšteve Stanice venovať trochu viacej času, možno vás zaujmú aj rozsiahlejšie zážitkové formáty.
Vieme zorganizovať komplexnú exkurziu do priestorov Stanice spojenú s vybraným workshopom alebo tzv. Výtvarné vyučovanie, kedy všetky vyučovacie predmety nahradíme činnosťami súvisiacimi s výtvarným umením, ale tak, aby neutrpel ani pôvodný obsah predmetov. Vieme si tu dokonca predstaviť aj improvizované prenocovanie (na karimatkách v spacákoch) spojené s dohodnutým večerným kultúrnym alebo workshopovým programom.

ximg_481827_synagoga_stare_fotoRovnako radi vás pozývame do útulnej galérie súčasného umenia v centre mesta na Mydlárskej ulici +-0,0 (čítaj: plus mínus nula). Práve tu prebieha výstava Kalené sklo Kataríny Hruškovej a Lucie Scerankovej, po ktorej bude nasledovať výstavný projekt XYZ Mateja Gavulu a Milana Tittela s účasťou Romana Ondáka (žilinského rodáka a svetovo uznávaného súčasného umelca). Výstavy sa tu pomerne často striedajú, avšak akoukoľvek z nich vás radi prevedieme s pridanou hodnotou - malým workshopom animácie. Žiakov bude táto technika baviť a popritom budú mať možnosť dôkladnejšie preskúmať jednotlivé exponáty. Nemali by sme totiž zabúdať, že v mestách - hlavne na západ od nás, je už dávno dobrým zvykom do galérie chodiť hoci aj s deťmi v materskej škole a nájsť tu aktivity s umením ušité presne na mieru detskému návštevníkovi. V Žiline sme tými, ktorí vedia ako na to a radi by sme s tým začali. Príďte sa na vlastnej koži presvedčiť, aký to má zmysel!

No a do tretice, iste vám neuniklo, že k budovám a inštitúciam, v ktorých máme prsty, pribudla aj Synagóga. V septembri 2012 sme si vo veľmi úspešnej sérii vyskúšali sprevádzanie žiakov a študentov - na výzvu zareagovalo viac ako 10 pedagógov a tak sme celkovo previedli 10 početných školských skupín s celkovým objemom okolo 300 osôb. Synagóga sa bude naďalej rekonštruovať, aby v roku 2014 bola otvorená v podobe miestnej Kunsthalle. Aj v priebehu rekonštrukčných prác sú však termíny, keď sú práce pozastavené, dvere pootvorené a vy môžete prísť na interaktívnu lekciu z architektúry, miestnej histórie, súčasného umenia či židovskej kultúry. Neváhajte, raz v budúcnosti môžete byť priamymi svedkami toho, ako to vyzeralo, keď sa interiér budovy po rokoch odkryl na základy pôvodnej architektúry.

A ďalej už iba heslovito, čo ešte môže byť pre vás zaujímavé:

  • Sledujte cyklus detských predstavení - takzvaný Klub detského diváka - s frekvenciou raz do mesiaca v sobotu o 16.00. Vozíme do Žiliny vyberané kúsky zo slovenského a českého divadla. Najbližšie 27.10.- Jakub Folvarčný (CZ): Vlk a hlad, 17.11.Buchty a loutky (CZ): Zlatá husa, v decembri slovenské divadlo Piki so svojou novou hrou Pes (prí)tulák a v januári Vojta Švejda (CZ) s hrou Arktický Robinson.  Ak sa to dá, niektoré predstavenia vieme priniesť aj do škôl.
  • Rozbiehame novú spoluprácu a budeme pomáhať sprístupňovať tvorivé aktivity deťom na celoslovenskej úrovni - v prepojení so žilinským portálom s celoslovenskou pôsobnosťou - www.skolahrou.sk
  • Chceme sa odmeniť pedagógom, ktorí nás navštevujú a pripravili sme pre nich sériu voľných vstupeniek - máte možnosť ich získať každou školskou návštevou Stanice, Galérie 0,0 i Synagógy - odteraz až do odvolania.

Info a prihlasovanie: hanka@stanica.sk, 0907 178 756

Podpora:
podpora_skolskeprogramy_w2

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics