Ilja
koncert, dokumentárny film
/ Vážna hudba nevážne
streda 19. 1. 2011, 19.00

Ilja ZeljenkaIlja Zeljenka (1932 – 2007) – slovenský hudobný skladateľ, ktorého obdobie konsolidácie malo umlčať. Nestalo sa tak. „Z hľadiska normálneho občianskeho života je osud skladateľa, ktorý všetko dal hudbe, a možno aj interpreta, trošku smutný.“ (Kajanová, Yvetta: Rozhovory s Iljom, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava 1997.)

Projekcia dokumetárneho filmu Ilja (2010, r. Ivan Ostrochovský) a krátky klavírny koncert z výberu diel Ilju Zeljenku.

Na klavíri prídu zahrať dve úspešné mladé dámy – Magdaléna Bajuszová a Jordana Palovičová, ktorým Ilja niektoré zo svojich skladieb venoval. Porozprávame sa s nimi tiež o tom, ako si ho pamätajú a priblížime si jeho postoje vďaka filmu Ilja (2010, r. Ivan Ostrochovský).

Moderuje Kamil Mihalov.

Magdaléna BajuszováJordana PalovičováProgram:

Rozprávky o hudbe I
Časti:
Triste alla funebre
Veloce, energico e giocoso
Molto cantabile
Tempestuoso
Largo tranquillo
Allegro, alla burlesca

Fragment

Hry pre Biancu

Capriccio

Hry pre Jordanku

A bude sa aj bubnovať …

Ilja je film-manuál, ako si nenechať pokaziť náladu komunizmom alebo vlastnou smrťou, alebo posledné dni Ilju Zeljenku, najslávnejšieho hudobného skladateľa druhej polovice 20. storočia na Slovensku, a skúšanie jeho zakázanej kantáty pre dvoch recitátorov „Oświęcim” (1959).

Režisér Ivan Ostrochovský nakrúcal film o Iljovi Zeljenkovi sedem rokov. Prvé dva roky sa sústreďoval na Zeljenkovu kariéru, potom na jeho úvahy o živote a v poslednej fáze prevládla téma staroby a napokon smrti. Z dokumentu sa dozvieme, že so skladateľom nebol ľahký život. Priznal to sám Zeljenka pred manželkou. „Ilja bol veľmi všestranný a pracovitý človek. Vybrať z toho obrovského množstva skladieb, filmov, kamarátov, spolupracovníkov, prepadov a úspechov bolo skoro nemožné,” uviedol pri premiére pre Pravdu Ivan Ostrochovský. „Predstavovali sme si niečo ako esej a dilemu napokon vyriešila Iljova rakovina. V tom momente sme vedeli, že ideme robiť film o zomieraní bezprecedentného ironika, ktorý má za sebou turbulentný život,” dodal režisér.

Scenár: Ivan Ostrochovský, Marek Leščák
Kamera: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík
Strih: Maroš Šlapeta, Zuzana Cseplo, Pavol Pekarčík
Réžia: Ivan Ostrochovský
Produkcia: sentimentalfilm
Premiéra: Febiofest, Bratislava 2010

www.sentimentalfilm.com

Vstupné: 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti)

Tagged as: , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics