Living Underground 6 – Polom
workshop, 22. - 29. 8. 2010

Polomworkshop/sympózium / architektúra-dizajn (Stanica_FLUX)Tohtoročný workshop mladých architektov a dizajnérov Living Underground s poradovým číslom 6 zavítal na kultový pomník Polom nad Žilinou, skoro zabudnuté miesto s veľmi silnou atmosférou. Historický monument, ktorý raz do roka privíta väčšie množstvo pamätníkov 2. svetovej vojny a oslobodenia na čele s nejakým politikom, položia vence a rok sa tam okrem príležitostných nájazdov adolescentov či víkendového turistu zase nič nedeje. Počas predchádzajúcich Living Underground naň účastníci workshopu niekoľkokrát vystúpili. Teraz je čas na intervenciu… land art, programatická zmena, prekvapenie pre náhodného turistu či lákadlo pre ďalších. „Cieľom nie je žiadna prvoplánová provokácia… sme si predsa vedomí svojej histórie a jej jednotlivých epizód. Ide nám o upgrade, pozitívnu nadstavbu,“ písal architekt Martin Jančok z ateliéru Plural v pozvánke na workshop. Nižšie nájdete pár info o samotnom pamätníku a ešte nižšie aj výsledok workshopu - prázdnu mramorovú dosku, vrcholovú knihu, do ktorej môžete pomocou dláta a kladiva vytepať svoj vlastný odkaz či spomienku.

Účastníci workshopu Living Underground 2010 (Martin Jančok, Ondrej Horváth, Braňo Matis, Katarína Gatialová, Ľubica Segečová, Anna Jablonowska, Silvia Lovasová, Peter Liška, Marcel Benčík) a výsledok ich týždňového pôsobenia a dobýjania vrcholu Polomu:

Viac info a fotiek na blogu Living Underground www.livingunderground.wordpress.com.

- -
Pár info o pamätníku Polom pre tých, ktorých to zaujíma rovnako ako účastníkov Living Underground:

Pamätník 1. československého armádneho zboru Polom – lokalita Javorina (kóta 1076 m.n.m). Pred viac ako 60. rokmi vrcholil zápas za oslobodenie obcí v okolí Žiliny. Najväčšie boje boli v okolí Strečna a boj o vrch Polom v Stráňavách. Dobitie týchto častí Malej Fatry dávalo predpoklad oslobodenia ďalších obcí a mesta Žiliny.
 Nemecká armáda s modernými zbraňami vo vybudovaných skalnatých úkrytoch sledovala a likvidovala nadšených bojovníkov 1. čsl. armádneho zboru ruských, ukrajinských a rumunských bojovníkov.
 Magická povestná kóta 1069 m predstavovala vrchol skalnatej hory, čo bolo nad ľudské sily pokoriť a poraziť prevahu nemeckého Vermachtu. Tento úžasný a ťažký boj zvádzali naši nadšení a oduševnení osloboditelia v dňoch od 18. do 22. apríla 1945, z ktorých mnohí sa nedožili vytúženého víťazstva. 
Súčasný pamätník na vrchu Javoriny je trvalou pamiatkou obetiam, ktoré zahynuli pri oslobodzovaní okolitých obcí a mesta Žiliny.

22. apríl 1945 bol posledným, no rozhodujúcim dňom bojov o Polom. Ako prebiehali? Počas predchádzajúcej noci veliteľ 4. brigády posilnil bojové zoskupenie pod Polomom. Ráno 22. 4. začala brigáda nový útok na Polom. Po vyše šiestich hodinách úporných bojov okolo 17. hodiny sa na vrchol Polomu prebojovali samopalníci nasledovaní guľometníkmi. Časť Nemcov stihla ujsť na západný svah. V „skalných hniezdach“ narátali len 29 mŕtvych. Prápory 4. brigády mali v ten deň 14 mŕtvych, 105 ranených a 32 nezvestných. Ovládnutie Polomu 4. brigádou bolo najväčším úspechom nášho zboru zo všetkých dovtedajších bojov. Nepriateľ stratil dominantu svojej obrany v jej prvom pásme na vrcholoch Malej Fatry. V nasledujúcich dňoch sa naše jednotky postupne zmocňovali ďalších výšin. Časti 1. brigády sa prebili tiesňavou Váhu a dosiahli priestor Košariska. Štvrtá brigáda 26. apríla zmietla nepriateľa zo západných svahov Polomu a na druhý deň oslobodila obec Stráňavy. Oslobodzovacím jednotkám sa uvoľnil prístup do Žilinskej kotliny a k mestu Žilina.

Na počesť padlým bol na vrchu Polom postavený Pamätník víťazstva 1. čsl. armádneho zboru, slávnostne odhalený v roku 1961. Autorkou reliéfu je akad. sochárka Ludmila Cvengrošová. V dôsledku ťažby vápenca bol tento pamätník v roku 1986 premiestnený na neďaleký vrch Javoriny.

Zaujímavou príhodou je aj nedávny pokus o ukradnutie bronzového súsošia, o ktorom sa dočítate na http://zilina.sme.sk.

Tagged as: , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics