Palissimo (Usa/Sk): The Painted Bird/ Bastard
premiéra 22. a 23. 7., 20.00

palissimo_paintedbird_photojitkasedlakovaVo štvrtok a v piatok 22. a 23. júla uvedieme na Stanici premiéru slovensko-amerického predstavenia, ktoré je tanečným sólom choreografa Pala Zuštiaka s Jarom Viňarským v hlavnej úlohe. Projekt rozvíja témy inakosti, vykorenenia a premeny v troch predstaveniach, ktoré sa odohrajú v priebehu jedného roka v New York City a vyústia do publikácie multimediálneho „denníka” inšpirovaného týmito predstaveniami.

Svetovou premiérou projektu Painted Bird / Bastard otvoríme tohtoročný festival slovenského nezávislej divadelnej a tanečnej scény KioSK. Ten je zameraný zčasti práve na Slovákov, ktorých možno doma veľmi málo poznáme, pretože “hrajú v zahraničných ligách” a festival je tak unikátnou príležitosťoz stretnúť sa s ich tvorbou. Zuštiak, Viňarský i americký hudobník Christian Frederickson už majú za sebou niekoľko týždňov skúšania, nielen na Stanici ale aj v Poľsku v Grotowského centre, v jeseni budú skúšať aj v Amerike a odohrá sa tam ďalšia premiéra. Ak sa chcete o procese skúšania dozvedieť viac, prečítajte si rozhovor s Palom Zuštiakom a Jarom Viňarským na našej stránke.

Bastard je prvou časťou trilógie The Painted Bird, ktorá hovorí o témach vykorenenia, premeny a „inakosti“. Sólový tanečný projekt je voľne inšpirovaný kontroverznou novelou Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáča z roku 1956. V jednej z kapitol hrdina novely stretne muža, ktorý od hnevu pomaľuje vtáča farbou a vypustí späť do kŕdľa, v ktorom je považované za votrelca a doďobané na smrť.

Čo to znamená byť v exile? Ako exil zmení človeka? Ako ho pretvorí? Čo je to exil? Kedy končí? Aký je rozdiel medzi utečencom, expatriotom, vyhostenctom, emigrantom? – ľuďmi, ktorí sa presunuli aj so svojimi koreňmi, ale aj tými, ktorým už žiadne korene nezostali? Nežije napokon každý z nás za hranicami?

The Painted Bird je americko-slovensko-poľskou koprodukciou. Choreograf a režisér Pavel Zuštiak, žijúci v New Yorku, oslovil pre svoj nový projekt slovenského tanečníka Jara Viňarského a hudobného skladateľa Christiana Fredericksona z USA. Rovnako ako v predchádzajúcich dielach, aj v tejto inscenácii sa objaví špecifická Zuštiakova poetika: tajomné, mnohovrstevnaté surrealistické obrazy nabité emocionálnou silou. Jedinečným zážitkom bude aj subestívna živá hudba amerického hudobníka.

Námet a choreografia: Pavel Zuštiak (USA/SK)
Vytvorené v spolupráci s tanečníkom: Jaro Viňarský (SK)
Autorská hudba/interpretácia: Christian Frederickson (USA)
Svetelný dizajn: Tomáš Morávek (CZ)

photo by Jitka

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics