Zuzana Burianová: Mandrake

Zuzana Burianová: MandrakeZuzana Burianová: Mandrake Sólový projekt tanečnice, choreografky a pedagogičky Zuzany Burianovej v spolupráci so štyrmi hudobníkmi a filmovým režisérom. Motívom pre vznik predstavenia je Mandrake alebo Mandragora – pre mnohých známy ako liečivá rastlina (hlavne jej koreň), pre iných ako súčasť rituálnych obradov či woodoo bábka. Tak ako každá koreňová sústava je aj toto predstavenie obrazom rozvetvovania, zjednocovania, opakovania, otvárania, varírovania, rozširovania, či zužovania… vyústenia do spoločnej formy.

Pohyb je v predstavení nástrojom pre skladanie, rozkladanie, formovanie a varírovanie tónov. Vizuálne možno nadobudnete dojem, akoby telo tanečníka dirigovalo skladbu, no hudba je tiež nástrojom, ktorý telu poskytuje spôsob, ako a kedy sa hýbať.

Zuzana Burianová, tanečníčka, pedagogička tanca a choreografka. Absolvovala štúdium na VŠMU, odbor pedagogika moderného tanca, v rámci ktorého bola na ročných študijných stážach na Stavangerskej univerzite v Nórsku (moderný a súčasný tanec) a University Concordia v Kanade (choreografia súčasného tanca). Vlastné choreografické práce vytvorila s Tanečným divadlom Alternatív (2002-2009, „To my…”, “the way you walk”, “the best of now”, “nezastihnuté”, “Dilog Contenco), na pôde VŠMU a počas štúdia na univerzite v Montreale (“A step back”, “9+2”, “If only word”). Zuzana sa systematicky zaoberá prepojením filmu a tanca, dosiaľ vytvorila tri tanečné filmy, “Reč dychu” (2007, Žilina), “The way you speak”, “The way you look around (2007, Concordia University, Kanada). Zuzana Burianová je originálnou a výraznou slovenskou tanečníčkou a všestrannou osobnosťou. Stáže jej poskytli mnoho nových podnetov a otázok, ktoré v tanečnom umení intenzívne skúma.

Choreografia a interpretácia: Zuzana Burianová
Hudba: Matej Vrábel – kontrabas, Peter Dvorský – viola, Marián Michalec – vibrafón, Pavol Kubalík – gitara
Kamera, videoprojekcia, hudobný strih: Peter Pikna
Svetelný dizajn: Tomáš Marný, Katarína Ďuricová
Premiéra: 19. 2. 2010, Stanica Žilina-Záriečie

Ďalšie predstavenia: Stanica

recenzie:
http://www.theatre.sk/sk/02/IS.theatre.2010/2010-02-19-mandrake.htm

Tagged as: , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics